Հայաստանը տարեկան 10 միլիոն դոլար է խնայում GSP+ ռեժիմից օգտվելուց, 60 միլիոն դոլար` էժան էներգակիրներից. տնտեսագետ
Հայաստանը տարեկան 10 միլիոն դոլար է խնայում GSP+ ռեժիմից օգտվելուց, 60 միլիոն
դոլար` էժան էներգակիրներից. տնտեսագետ
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Տնտեսագիտության դոկտոր, պրոֆեսոր Աշոտ Թավադյանն անհրաժեշտ է համարում ճանապարհային քարտեզի մշակումն ու արտահանման ծավալները 3 միլիարդ դոլարից ավելի դարձնելը: «Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում կայացած ասուլիսի ժամանակ տնտեսագետը նշեց, որպեսզի քանակական ցուցանիշներից անցում կատարվի որակականի, պետք է ապահովել արտահանվող ապրանքների դիվերսիֆիկացիան: Եվրասիական փորձագիտական ակումբի անդամի խոսքով` Հայաստանի արտաքին քաղաքականությունը դրական ուղով է ընթացել, ու դա ցույց են տալիս նաև թվերը: «Մեր արտահանումը երկու տարվա ընթացքում 50 տոկոսով աճել է, այսպիսի ցուցանիշ մենք երբևէ չենք ունեցել: 2017-ին մենք առաջին անգամ գերազանցել ենք արտահանման 2 միլիարդ զգայունության շեմը: Այստեղ մեծ դեր է ունեցել պատրաստի արտադրանքի արտահանումը, որը հիմնական գնացել է Ռուսաստան, որտեղ արտահանումը մեկ տարվա ընթացքում աճել է 45 տոկոսով»,-նշեց փորձագետը:
Թավադյանը կարևորեց նաև երրորդ երկրների, հատկապես Իրանի և Չինաստանի հետ հարաբերությունների զարգացումը, ինչպես նաև կապերի ամրապնդումը ԵՄ-ի հետ: «GSP + արտահանման արտոնյալ ռեժիմից օգտվելու միջոցով մենք տարեկան մոտ 10 միլիոն դոլար խնայում ենք»,-հավելեց տնտեսագետը: Ինչ վերաբերում է ԵԱՏՄ անդամակցությամբ պայմանավորված էներգակիրների բարենպաստ գների ազդեցությանը, ապա, ըստ Թավադյանի, այն կազմում է տարեկան 60 միլիոն դոլար:
Տնտեսագետը տնտեսության կայուն զարգացման համար անհրաժեշտ է համարում հումքային ապրանքներից արտահանումից պատրաստի արտադրանքի արտահանման անցումը: «Փոքր տնտեսություն ունեցող երկրի համար, որի հումքը սակավաթիվ է, տնտեսական զարգացման հիմնական ուղղությունը պատրաստի արտադրանքի արտահանումն է: Դրանից ելնելով` մենք նշել ենք այն վեկտորը, որը ցույց է տալիս մեր տնտեսության զարգացման  հիմնական ուղղությունը: Հումք արտահանելու համար որևէ դժվարություն չկա աշխարհում, մեր կողմից պղնձի խտանյութի արտահանման փորձն է նաև ցույց տալիս դա: Ինչ վերաբերում է պատրաստի արտադրանքին, այստեղ լուրջ խնդիրներ կան: Սա է տնտեսության հիմնական նպատակը, դրանով է պայմանավորված եղել ժամանակին մեր խորհուրդը մտնել ԵԱՏՄ: Ընդլայնել այս հնարավորությունը և ստանալ համեմատաբար էժան էներգառեսուրսներ»,-ասաց Աշոտ Թավադյանը:

YEREVAN, FEBRUARY 24, ARMENPRESS. Doctor of economics professor Ashot Tavadyan says it is necessary to design a road map and increase exports volumes from 3 billion dollars.
The economist told a press conference that in order for quantitative indicators to shift to qualitative the diversification of exported products must be ensured.
Tavadyan, a member of the Eurasian Expert Club, says Armenia’s foreign policy has proceeded on a positive path, which is proved by the numbers also. “During two years our exports grew by 50%, we never had such an indicator before. Exports of finished goods had a great role here, which mainly went to Russia, with exports growing by 45% in a year”, he said.
Tavadyan also highlighted the development of relations with other countries, especially with Iran and China, as well as strengthening of ties with the EU.
“We are saving nearly 10 million dollars annually through the GSP+ system”, he said.
Regarding the impact of favorable energy prices associated with membership to the EEU, the expert says the impact is yearly 60 million dollars.
In terms of sustainable development of the economy the economist highlights shifting to exporting finished goods from exporting raw materials.
“For a country with a small economy with less raw materials the main direction for economic development is exporting finished goods. Proceeding from this, we designed the vector which is showing the main direction of development of our economy. There is no difficulty in the world for exporting raw materials, our experience of exporting copper concentrate also shows this. Regarding finished goods, there are serious problems here. This is the main goal of the economy, this was the reason why we advised to join the EEU. Expand this opportunity and receive relatively cheaper energy resources”, Tavadyan said.