Ադրբեջանի հանդեպ եվրոպական կառույցների կողմից համարժեք գնահատականները հանրային պահանջ են. Արմեն Աշոտյան
Ադրբեջանի հանդեպ եվրոպական կառույցների կողմից համարժեք գնահատականները
հանրային պահանջ են. Արմեն Աշոտյան
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արմեն Աշոտյանը փետրվարի 23-ին հանդիպել է Հարավային Կովկասում եւ Վրաստանի ճգնաժամի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարի հետ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ԱԺ հանրային կապերի վարչությունից, ողջունելով հյուրին ՀՀ Ազգային ժողովում՝ Արմեն Աշոտյանը կարեւորել է հատուկ ներկայացուցչի առաքելության դերը, ինչպես նաեւ եվրոպական կառույցների ներգրավվածությունը հակամարտությունների խաղաղ կարգավորման գործում:
Անդրադառնալով տարածաշրջանային կայունության հարցերին՝ Արմեն Աշոտյանն ընդգծել է եվրոպական ինստիտուտների կողմից Ադրբեջանի ապակառուցողական վարքագծին եւ հռետորաբանությանը համարժեք թիրախային գնահատականներ տալու կարեւորությունը: Այս համատեքստում հանձնաժողովի նախագահը նշել է, որ Ադրբեջանի նախագահի ռազմատենչ հռետորաբանությունը եւ հակահայ հայտարարությունները քայլեր են՝ ուղղված տարածաշրջանի անվտանգության ապակայունացմանը, որոնք նաեւ նվազեցնում են խնդրի խաղաղ կարգավորման հնարավորությունները:
Արմեն Աշոտյանը նշել է նաեւ, որ եվրոպական կառույցների կողմից համարժեք գնահատականների հնչեցումը հանրային պահանջ է, իսկ հակառակը խաթարում է միջազգային ինստիտուտների նկատմամբ հանրային վստահությունը:
Անդրադառնալով Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացին՝ Արմեն Աշոտյանն ընդգծել է, որ ԼՂ հիմնախնդիրը տարբերվում է տարածաշրջանի այլ հակամարտություններից եւ այն պետք է շարունակել դիտարկել առանձին համատեքստում:
Հանձնաժողովի նախագահը նաեւ մեծապես կարեւորել է Արցախի ժողովրդի ներգրավվածությունը ԵՄ-ի կողմից ֆինանսավորվող կրթական, սոցիալական եւ այլ ծրագրերում:
Անդրադառնալով խորհրդարանական հարթությունում ակտիվ համագործակցության հարցերին՝ Արմեն Աշոտյանը նշել է, որ խորհրդարանական դիվանագիտությունը ճկուն է, բազմաշերտ եւ օրենսդիրներին առկա հիմնախնդիրների լայն շրջանակ քննարկելու մեծ հնարավորություններ է ընձեռում:
Հանդիպման ընթացքում հանձնաժողովի նախագահը կարեւորել է միջխորհրդարանական հարթակներում առավել կառուցողական համագործակցությունը, մասնավորապես եվրոպական խորհրդարանական վեհաժողովներում: Արմեն Աշոտյանը ցավով արձանագրել է, որ ադրբեջանական պատվիրակությունների պահվածքը նման ձեւաչափերում հաճախ անառողջ է եւ հայատյաց պետական քաղաքականության շարունակությունն է:
Անդրադառնալով ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրին` Արմեն Աշոտյանը կարեւորել է ազգային խորհրդարաններում համաձայնագրի արագ եւ դյուրին վավերացումը: Այս համատեքստում նաեւ ընդգծվել է խորհրդարանական հարթակներում ԵՄ-ի նոր համաձայնագրով սահմանված համագործակցության ոլորտներում առավել նպատակային աշխատանքների իրականացումը:
Հանդիպմանը քննարկվել են նաեւ ՀՀ ԱԺ կարողությունների զարգացմանն ուղղված ծրագրերին առնչվող հարցեր: Հանձնաժողովի նախագահը նշել է, որ խորհրդարանն այս հարցում ունի եվրոպական ինստիտուտների աջակցության կարիքը:

Отсутствие адекватной оценки деятельности руководства Азербайджана искажает доверие общественности к международным институтам: Армен Ашотян
Отсутствие адекватной оценки деятельности руководства Азербайджана искажает
доверие общественности к международным институтам: Армен Ашотян
Председатель Постоянной комиссии Национального Собрания Армении по международным отношениям Армен Ашотян 23 февраля встретился с специальным представителем ЕС по вопросам Южного Кавказа и кризиса в Грузии Тойво Клааром.
Как сообщили Арменпресс в Управлении НС Армении по связям с общественностью и СМИ, приветствуя гостя в Национальном Собрании, Армен Ашотян подчеркнул важность роли специального представителя, а также участие европейских структур в мирном урегулировании конфликтов.
Коснувшись проблем региональной стабильности, Армен Ашотян подчеркнул важность целевых оценок со стороны европейских институтов в отношении деструктивного поведения и риторики Азербайджана. В этом контексте парламентарий отметил, что воинственная риторика и антиармянские заявления президента Азербайджана - это шаги, направленные на дестабилизацию региона, которые также уменьшают возможности мирного урегулирования проблемы.
Армен Ашотян также отметил, что адекватная оценка со стороны европейских структур является общественным требованием, а ее отсутствие подрывает доверие общественности к международным институтам.
Коснувшись процесса мирного урегулирования нагорно-карабахского конфликта, Армен Ашотян подчеркнул, что данный вопрос отличается от других конфликтов в регионе и должен и впредь рассматриваться в отдельном контексте.
Он также придал большое значение участию народа Арцаха в образовательных, социальных и других программах, финансируемых ЕС.
Коснувшись вопросов сотрудничества в парламентском плане, Армен Ашотян отметил, что парламентская дипломатия является гибкой, предоставляя широкий спектр возможностей для обсуждения широкого круга вопросов многослойных и законодательных органов.
В ходе встречи Ашотян подчеркнул важность конструктивного сотрудничества на межпарламентских платформах, особенно в европейских парламентских ассамблеях. Он выразил сожаление в связи с тем, что поведение азербайджанских делегаций в таких форматах часто является нездоровым и является продолжением антиармянской государственной политики.
Коснувшись Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве Армения-ЕС, Армен Ашотян подчеркнул важность быстрой и легкой ратификации соглашения в национальных парламентах. В этом контексте также была подчеркнута важность реализации наиболее целенаправленной деятельности в сферах сотрудничества, определенных новым соглашением ЕС на парламентских платформах.
На встрече обсуждались вопросы, связанные с программами наращивания потенциала НС Армении. Председатель Комиссии отметил, что парламент нуждается в поддержке европейских институтов в этом вопросе.