Վրաստանի ՆԳՆ պատվիրակությունն այցելեց Հայոց ցեղասպանության զոհերի հուշահամալիր
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վրաստանի ներքին գործերի նախարարության պատվիրակությունն այցելեց Հայոց ցեղասպանության զոհերի հուշահամալիր: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ոստիկանության հասարակայնության հետ կապերի և լրատվության վարչությունից, Վրաստանի փոխվարչապետ, ՆԳ նախարար Գիորգի Գախարիան ծաղկեպսակ դրեց Անմար կրակի մոտ, ծանոթացավ Ցեղասպանության ինստիտուտ-թանգարանի նյութերին, ավանդական եղևնի տնկեց Հուշահամալիրի ծառուղում:
Վրաստանի ներքին գործերի նախարարության պատվիրակությունը՝ Վրաստանի փոխվարչապետ, ՆԳ նախարար Գիորգի Գախարիայի գլխավորությամբ Հայաստան ժամանեց փետրվարի 23-ին:
Պատվիրակության կազմում են նախարարի տեղակալ Լևան Կակավան, Կենտրոնական  քրեական ոստիկանության դեպարտամենտի պետ Թոռնիկե Մուշուկուդիանին,  այլ պաշտոնատար անձինք:
«Զվարթնոց» օդանավակայանում հյուրերին դիմավորեցին Հայաստանի Հանրապետության ոստիկանության պետ, ոստիկանության գեներալ-գնդապետ Վլադիմիր Գասպարյանը և ոստիկանության բարձրաստիճան պաշտոնյաներ:
Հայաստանի ոստիկանությունում վրաց գործընկերներին ընդունեցին հանդիսավոր արարողությամբ, որի ընթացքում ցուցադրական ելույթով հանդես եկավ պատվո պահակախումբը:
Այնուհետև ՀՀ ոստիկանության պետ Վլադիմիր Գասպարյանը աշխատանքային հանդիպում ունեցավ Վրաստանի ՆԳ նախարարության պատվիրակության հետ:
Ողջունելով հյուրերին՝ Վլադիմիր Գասպարյանը բարձր գնահատեց Հայաստանի և Վրաստանի ոստիկանական կառույցների ավանդական գործընկերությունը և ընդգծելով  առարկայական արդյունքները, որ արդեն իսկ արձանագրել է երկու բարեկամ երկրների իրավապահների համատեղ աշխատանքը:
Շնորհակալություն հայտնելով  ջերմ ընդունելության համար՝ Գիորգի Գախարիան համոզմունք հայտնեց, որ ոստիկանական կառույցների սերտ գործակցությունը հանցավորության դեմ պայքարում ավելի կխորանա՝ պայմանավորված մարտահրավերներին միասնաբար հակազդելու անհրաժեշտությամբ:
Վլադիմիր Գասպարյանը հավաստեց ամուր հիմքերի վրա դրված գործընկերությունն ամրապնդելու՝ Հայաստանի ոստիկանության ղեկավարության վճռականությունը և կարևորեց երկու իրավապահ կառույցների համապատասխան ստորաբաժանումների ու ծառայողների ուղղակի և ամենօրյա փոխգործակցությունը:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցեր ևս:
Ավարտին Վլադիմիր Գասպարյանը Վրաստանի ներքին գործերի նախարար Գիորգի Գախարիային պարգևատրեց «Համագործակցության ամրապնդման համար» մեդալով:

Delegation of Georgia’s ministry of internal affairs visits Armenian Genocide memorial complex
YEREVAN, FEBRUARY 23, ARMENPRESS. The delegation of Georgia’s ministry of internal affairs visited the Armenian Genocide memorial complex. As ARMENPRESS was informed from the press service of the Police of Armenia, deputy Prime Minister of Georgia, Minister of Internal Affairs Giorgi Gakharia put a wreath at the eternal fire, got acquainted with the materials of the Armenian Genocide Institute-Museum, and planted a fir tree at the Memorial Alley.
The delegation of the ministry of internal affairs of Georgia led by deputy Prime Minister of Georgia, Minister of Internal Affairs Giorgi Gakharia arrived in Armenia on an official visit on February 23, the Armenian Police told Armenpress.
The delegation included deputy minister Levan Kakava, director of the Georgian MIA Central Criminal Police Department Tornike Mushukudia and other officials.
Chief of Police of Armenia, Colonel-General Vladimir Gasparyan and high-ranking police officers welcomed the guests at "Zvartnots" airport.
To welcome the Georgian counterparts the Armenian Police held a solemn ceremony during which the honor guard held a demonstration performance.
Thereafter, Police Chief of Armenia Vladimir Gasparyan had a working meeting with the delegation of the Georgian Internal Ministry.
Welcoming the guests, Vladimir Gasparyan highly appreciated the traditional partnership between the police structures of Armenia and Georgia and underlined the tangible results that have already been achieved by the joint efforts of law enforcement officials of the two friendly countries.
Expressing his gratitude for the warm reception, Giorgi Gakharia expressed a conviction that the close cooperation of the police structures in fighting against crime would deepen, being conditioned by the necessity of counteracting the challenges together.
Vladimir Gasparyan reiterated the determination of the leadership of Armenian Police to further strengthen the well-established partnership; the Police Chief highlighted the importance of the direct and daily interaction between the relevant departments of the two law enforcement structures is the best way for that.
During the meeting, the two sides also discussed other questions of mutual interest. Vladimir Gasparyan awarded Minister of Internal Affairs of Georgia Giorgi Gakharia with a medal "For strengthening cooperation”.