Հայաստանի Նախագահն անբիծ գրական ճաշակի տեր է. Նիալ Ֆերգյուսոնը հիացական գրառում է կատարել
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բրիտանացի հայտնի պատմաբան, գրող Նիալ Ֆերգյուսոնը, տեղեկանալով, որ իր հեղինակած գիրքը ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը Գիրք նվիրելու օրը նվիրել է հրատարակչությունների տնօրեններին, հիացական գրառում է կատարել «Թվիթեր»-ի միկրոբլոգում: «Հայաստանի Նախագահն անբիծ գրական ճաշակի տեր է», - «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ գրել է Նիալ Ֆերգյուսոնը:
Նախագահ Սարգսյան փետրվարի 19-ին այցելել է Երևանի «Բուկինիստ» գրախանութ, որտեղ հանդիպում է ունեցել հանրապետության մի շարք հրատարակչությունների ղեկավարների՝ «Էդիթ Պրինտ» հրատարակչության ղեկավար Մկրտիչ Կարապետյանի, «Զանգակ» հրատարակչության ղեկավար Սոկրատ Մկրտչյանի, «Անտարես» հրատարակչության ղեկավար Արմեն Մարտիրոսյանի և «Բուկինիստ» ընկերության տնօրեն Խաչիկ Վարդանյանի հետ:  Սարգսյանը նրանց նվիրել է Ֆերգյուսոնի «Քաղաքակրթություն. ինչով է տարբերվում Արևմուտքը մնացած աշխարհից» գիրքը, որը ներկայացնում է համաշխարհային պատմության վերջին 600 տարին:

Президент Армении - человек безупречного литературного вкуса: Ниал Фергюсон
Известный британский историк, писатель Ниал Фергюсон узнал, что президент Армении Серж Саргсян в связи с Днём дарения книг подарил главам армянских издательств его книгу. Как сообщает Арменпресс, Фергюсон сделал запись об этом в Твиттере.
«Президент Армении - человек безупречного литературного вкуса», - написал Фергюсон.
Президент Серж Саргсян в связи с Днём дарения книг посетил 19 февраля книжный магазин «Букинист», где встретился с руководителями ряда республиканских издательств Мкртичем Карапетяном (изд-во «Эдит Принт»), Сократом Мкртчяном (изд-во «Зангак»), Арменом Мартиросяном (изд-во «Антарес») и директором компании «Букинист» Хачиком Варданяном. В соответствии с велением праздничной традиции участники встречи подарили друг другу книги. Президент подарил книгу известного британского историка, писателя Ниала Фергюсона «Цивилизация. Чем Запад отличается от остального мира», которая представляет последние 600 лет мировой истории.