Սումգայիթում հայերի ջարդերից 30 տարի անց Ադրբեջանի հայատյաց քաղաքականությունը չի փոխվել. ՀՀ ԱԳ փոխնախարար
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Շավարշ Քոչարյանն արձանագրում է, որ 30 տարի առաջ այս օրերին գրվել է տարածաշրջանի պատմության ամենամութ էջերից մեկը, երբ Արցախի ժողովրդի՝ սեփական ճակատագիրը տնօրինելու խաղաղ պահանջներին ի պատասխան, Ադրբեջանը փորձեց լռեցնել արցախահայությանը երկրի ողջ տարածքում հայկական ջարդերի ալիքով: «Այս քաղաքականության առաջին դրսևորումը եղան Ստեփանակերտի ցույցերից հարյուրավոր կիլոմետր հեռավորության վրա գտնվող Սումգայիթ քաղաքի հայ բնակչության ջարդերը: Եվ այդ բռնությունների ալիքը, որը սկսվեց Սումգայիթում, շարունակվեց Ադրբեջանի այլ քաղաքներում՝ Կիրովաբադում, Բաքվում: Ադրբեջանի հայատյաց քաղաքականությունն այսօր դարձել է այդ երկրի ղեկավարության ներքին և արտաքին քաղաքականության անքակտելի մաս, որի վրա նրանք կառուցում են ադրբեջանցի ժողովրդի ինքնագիտակցումը և կայացումը»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ընդգծեց Շավարշ Քոչարյանը:
Նա շեշտեց, որ 30 տարվա ընթացքում Ադրբեջանի իշխանությունների գործելաոճը չի փոխվել: «Մենք դրան ականատես եղանք 2013 թ., երբ հայ սպա Գուրգեն Մարգարյանին կացնահարելու համար դատապարտված Ռամիլ Սաֆարովը Ադրբեջան վերադառնալուն պես ազատ արձակվեց և հերոսացվեց: 2016 թ. ապրիլյան քառօրյա պատերազմի ընթացքում աշխարհը նորից ականատես եղավ հայերի նկատմամբ Ադրբեջանի հասարակության մեջ սերմանված ատելության քարանձավային դրսևորումներին՝ ուղղված թե խաղաղ բնակչության, թե ռազմագերիների դեմ: Եվս մեկ անգամ Ադրբեջանն ապացուցեց, որ քաղաքակիրթ աշխարհի կանոնները, միջազգային հումանիտար և մարդու իրավունքների նորմերն այդ երկրի իշխանությունների համար դատարկ հնչյուն են»,- ընդգծեց Քոչարյանը:
Ադրբեջանի իշխանությունները, հակադրվելով միջազգային հանրության և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների բազմաթիվ կոչերին, հասարակությունը խաղաղության պատրաստելու փոխարեն, շարունակում են իրենց ռազմատենչ և առավելապաշտական քաղաքականությունը: «Արցախի ժողովրդի՝ խաղաղ, ժողովրդավարական և ազատ երկրում ապրելու օրինական պահանջին Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից ուժով և ուժի սպառնալիքով պատասխանելու քաղաքականությունն է պատճառը, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը չի կարգավորվում»,- ասաց ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալը:
Նրա խոսքով՝ միջազգային գործընկերների մոտ հասունանում է այն գիտակցությունը, որ քանի դեռ Ադրբեջանի իշխանությունները շարունակում են հայատյացության քաղաքականությունը, Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում վտանգված են խաղաղությունը, կայունությունը և անվտանգությունը: «Հավատարիմ լինելով ղարաբաղյան շարժման գաղափարներին և նպատակներին՝ համազգային խնդիրների շուրջ մեր համախմբմամբ, երկրի ներսում և միջազգային հարթակներում հետևողական և նպատակային աշխատանքով ենք պարտադրելու Ադրբեջանին խաղաղություն՝ բացառելու նոր սումգայիթների հնարավորությունը, հասնելու Արցախի միջազգային ճանաչմանը, երաշխավորելու տարածաշրջանում հայության անվտանգությունը և բարգավաճումը»,- եզրափակեց Շավարշ Քոչարյանը:

30 years after Armenian massacres in Sumgait Azerbaijan’s anti-Armenian policy has not changed, says deputy FM
30 years after Armenian massacres in Sumgait Azerbaijan’s anti-Armenian policy has not
changed, says deputy FM
YEREVAN, FEBRUARY 22, ARMENPRESS. Deputy foreign minister of Armenia Shavarsh Kocharyan says 30 years ago in those days one of the darkest pages of the history of the region was written when Azerbaijan, in response to the peaceful demands of the Artsakh people to determine their own fate, tried to silence the Armenians of Artsakh by the wave of Armenian massacres across the country, reports Armenpress.
“The first manifestation of this policy were the massacres of the Armenian population of Sumgait hundreds of kilometers away from Stepanakert demonstrations. And the wave of this violence, which started in Sumgait, continued in other cities of Azerbaijan, Kirovabad, Baku. Today Azerbaijan’s anti-Armenian policy has become an inseparable part of domestic and foreign policy of that country’s leadership based on which they build the self-consciousness and establishment of the Azerbaijani people”, the deputy FM said.
He stated that over 30 years the behavior of the Azerbaijani leadership has not changed. “We witnessed it in 2013 when Ramil Safarov, sentenced for killing an Armenian officer Gurgen Margaryan with an ax, was released and declared a hero upon returning to Azerbaijan. During the April four-day war in 2016 the world again witnessed hatred manifestations in the Azerbaijani society against Armenians directed both against the civilians and the prisoners of war. Azerbaijan once again proved that the rules of the civilized world, the international humanitarian and human rights norms are empty voices for that country’s authorities”, deputy FM Kocharyan stated.
The Azerbaijani authorities, contrary to the numerous calls of the international community and the OSCE Minsk Group Co-Chair countries, instead of preparing their society to peace, still continue their militaristic and maximalist policy. “The Nagorno Karabakh conflict is not being settled due to the Azerbaijani authorities’ policy on responding by force and threat of force to the legal demand of the Artsakh people to live in peaceful, democratic and free country”, the Armenian deputy FM noted.
He said a consciousness matures among the international partners that as long as the Azerbaijani leadership continues its anti-Armenian policy, peace, stability and security are under danger in the South Caucasus region. “Committed to the ideas and goals of the Karabakh movement, we will force Azerbaijan to peace to rule out the possibility of new Sumgait massacres, to reach the international recognition of Artsakh and to guarantee the security and prosperity of Armenians in the region by our unity on pan-national issues and consistent and targeted work within the country and international platforms”, Shavarsh Kocharyan highlighted.