Սերժ Սարգսյանը շնորհավորել է ՀՀ ժողովրդական արտիստ Արտավազդ Փելեշյանին հոբելյանի առթիվ
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը փետրվարի 22-ին շնորհավորական ուղերձ է հղել ՀՀ ժողովրդական արտիստ, կինոռեժիսոր Արտավազդ Փելեշյանին ծննդյան 80-րդ տարեդարձի առթիվ՝ մաղթելով հոբելյարին արևշատություն, երջանիկ կյանք և ստեղծագործական նոր նվաճումներ: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից:
«Մեծ է Ձեր ավանդը հայ և համաշխարհային կինոյի զարգացման գործում: Դուք կինոարվեստի այն երախտավորներից եք, որի ստեղծագործությունն ու արվեստը գրանցվել է համաշխարհային կինեմատոգրաֆիայի տարեգրության մեջ՝ ուղենիշ դառնալով կինոռեժիսորների և արվեստագետների համար:
Ձեզ հաջողվել է կինոժապավենին հանձնել մարդկային էության և հոգեվիճակների թաքնված դրվագները, մարդու և բնության փոխառնչությունները, իսկ բացառիկ տաղանդով և վարպետությամբ ստեղծված Ձեր ֆիլմերը պատկերի և շարժման յուրօրինակ զգացողության ու մեկնաբանության, տարածական մտածողության և նոր արտահայտչաձևերի կիրառման փայլուն դրսևորումներ են»,-ասված է Հանրապետության Նախագահի շնորհավորական ուղերձում:

Президент Армении Серж Саргсян поздравил кинорежиссера Артавазда Пелешяна с 80- летним юбилеем
Президент Армении Серж Саргсян сегодня направил поздравительное послание народному артисту РА, кинорежиссеру Артавазду Пелешяну в связи с его 80-летием, пожелав юбиляру долголетия, счастливой жизни и новых творческих достижений. Об этом «Арменпресс»  сообщили в управлении по информации и связям с общественностью администрации президента Армении.
«Велик Ваш вклад в дело развития армянского и мирового кино. Вы из тех снискавших признательность деятелей в киноискусстве, творчество и искусство которых внесены в летопись мирового кинематографа, служа ориентиром для кинорежиссеров и деятелей искусства.
Вам удалось передать посредством кинолент скрытые эпизоды человеческой сущности и душевных состояний, взаимоотношения человека и природы, а созданные с исключительным талантом и мастерством Ваши фильмы – блестящие проявления уникального ощущения картины и движения, пространственного мышления и применения новых форм выражения», – говорится в  поздравительном послании президента РА.