ԵՄ-ի գագաթնաժողովը կքննարկի Brexit-ից հետո Եվրախորհրդարանի կազմի կրճատումը
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԵՄ-ի ղեկավարները փետրվարի 23-ի գագաթնաժողովում կքննարկեն հանրակցության կազմից Մեծ Բրիտանիայի դուրս գալուց հետո Եվրախորհրդարանում տեղերի թիվը կրճատելու հարցը՝ այն 751-ից իջեցնելով մինչեւ 705:
Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, Եվրոպական խորհրդի նախագահ Դոնալդ Տուսկը փետրվարի 21-ին հրապարակված նամակում գրել Է ԵՄ-ի երկրների ղեկավարներին: «Կարելի Է բնական համարել, որ ԵՄ-ի կազմում ավելի քիչ թվով պետությունները նշանակում Է ավելի քիչ թվով տեղեր (Եվրախորհրդարանում),-նշել Է Տուսկը:-Եվրախորհրդարանը ինքն Է հանդես եկել մանդատների թվաքանակը փոխելու առաջարկությամբ»:
Թեեւ Մեծ Բրիտանիան Եվրախորհրդարանում պատգամավորական 73 մանդատ ունի, Տուսկը համաձայն Է Brexit-ից հետո պատգամավորների թիվը կրճատել 46-ով՝ «ռեզերվում» եւս 27 տեղ «պահելով» Եվրամիության նոր պետությունների համար:

Саммит ЕС обсудит сокращение состава Европарламента после Brexit
Лидеры ЕС на саммите 23 февраля рассмотрят вопрос о сокращении количества мест в Европарламенте после выхода Великобритании из состава сообщества с 751 до 705. Как передает Арменпресс, об этом написал в опубликованном в среду письме лидерам стран ЕС председатель Европейского совета Дональд Туск.
"Можно считать естественным, что меньшее число государств [в составе ЕС] означает меньшее число мест [в Европарламенте], - указал Туск. - Европарламент сам выступил с предложением об изменении количества мандатов".
Хотя у Великобритании есть в Европарламенте 73 депутатских мандата, Туск согласен сократить число депутатов после Brexit лишь на 46 человек, сохранив еще 27 мест "в резерве" для новых государств Евросоюза.