Արա Բաբլոյանն ընդունել է Համալսարանական կրթությամբ կանանց ասոցիացիայի անդամներին
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը փետրվարի 21-ին ընդունել է Համալսարանական կրթությամբ կանանց ասոցիացիայի անդամներին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ԱԺ հանրային կապերի վարչությունից,  Արա Բաբլոյանը, ողջունելով ասոցիացիայի անդամներին, բարձր է գնահատել է կանանց գործունեությունը պետական կառույցներում, ներգրավվածությունը երկրի հասարակական-քաղաքական կյանքին:
Խորհրդարանի ղեկավարի խոսքով՝ հայ կինը, հայ մայրն անուրանալի դեր ունի հայկական ավանդական ընտանիքի պահպանման, երեխաների հայեցի դաստիարակության գործում: Նա նշել է, որ Համալսարանական կրթությամբ կանանց ասոցիացիայի կողմից իրականացվող ծրագրերը նպաստում են մեր հասարակության մեջ կնոջ դերի բարձրացմանը եւ գնահատմանը:
Ըստ Արա Բաբլոյանի՝ կրթված կանայք պիտի աջակցեն բոլոր նրանց, ովքեր կարիք ունեն փոխելու մտածելակերպը, տղամարդու եւ կնոջ իրավահավասարության մասին պատկերացումները:
ՀՀ ԱԺ նախագահի կարծիքով՝ այս հարցերում գործնական փոփոխությունների կարիք կա. Հայաստանն աշխարհին պետք է ներկայանա որպես քաղաքակիրթ դիմագիծ ունեցող երկիր:
Խորհրդարան այցելած կանայք իրենց մտահոգող հարցերն են ուղղել Արա Բաբլոյանին. դրանք վերաբերել են համայնքների խոշորացմանը, ընտանեկան բժշկությանը եւ հասարակական-քաղաքական կյանքում կանանց ներկայացվածությանն առնչվող խնդիրներին:
Համալսարանական կրթությամբ կանանց ասոցիացիայի անդամների հետ հանդիպել են նաեւ ՀՀ ԱԺ պատգամավորներ Ռուզաննա Մուրադյանը եւ Արաիկ Հովհաննիսյանը:
Քննարկման առանցքում հարցեր էին, որոնք վերաբերում էին առողջապահական ոլորտին, կրթական բարեփոխումներին, համայնքների խոշորացմանը եւ այդ գործընթացի արդյունքում դպրոցների ու նախակրթարանների օպտիմալացմանը:
Խորհրդարանականների հետ հանդիպմանը ներկաները մտահոգիչ հարցեր են հնչեցրել նաեւ գյուղական դպրոցներում մասնագետների պակասի, ուսուցիչների արդարացի ընտրության վերաբերյալ:
Մտքերի փոխանակման արդյունքում պատգամավորները փաստել են, որ ներկայացված խնդիրների մի մասն առաջիկայում կկարգավորվի օրենսդրությամբ, իսկ մյուս մասի պարագայում էլ կլինի խորհրդարանական վերահսկողություն:
Կարեւորելով օրենսդիրների հետ հանդիպումները՝ Համալսարանական կրթությամբ կանանց ասոցիացիայի նախագահ Ջեմմա Հասրաթյանը հույս է հայտնել, որ բարձրացված հարցերին ապագայում կտրվեն դրական լուծումներ:

Спикер НС Армении принял членов Ассоциации женщин с университетским образованием
Председатель Национального Собрания Армении Ара Баблоян 21 февраля принял членов Ассоциации женщин с университетским образованием.
Как сообщили Арменпресс в Управлении НС Армении по связям с общественностью и СМИ, спикер НС, приветствуя членов Ассоциации, высоко оценил деятельность женщин в государственных структурах, вовлеченность в общественно-политическую жизнь страны.
Армянская женщина, армянская мать, по словам А.Баблояна, играет неоценимую роль в сохранении традиционной семьи, воспитании детей в духе патриотизма. Он отметил, что программы, осуществляемые Ассоциацией женщин с университетским образованием, будут содействовать повышению роли женщины в нашем обществе.
Женщины с образованием, по спикеру НС, должны содействовать всем, кто нуждается в изменении мировоззрения, представлений о равноправии мужчин и женщин, так как гендерные стереотипы уже остались в прошлом.
По мнению А.Баблояна, в этих вопросах налицо необходимость практических изменений – Армения должна предстать миру как цивилизованная страна.
Посетившие парламент женщины высказали спикеру НС свою обеспокоенность проблемами, касающимися, в частности, укрупнения общин, семейной медицины и вовлеченности женщин в общественно-политическую жизнь.
С членами Ассоциации женщин с университетским образованием встретились также депутаты НС Р.Мурадян и А.Ованесян.
Участниками обсуждений были женщины, вовлеченные в органы местного самоуправления (ОМС), в частности главы и авагани общин. В центре внимания были вопросы здравоохранения, реформ образования, укрупнения общин и в итоге этого процесса оптимизации школ и дошкольных учреждений. На встрече с парламентариями подняты были также вопросы нехватки специалистов в сельских школах, справедливого выбора учителей.
В итоге обмена мнениями депутаты заверили, что часть представленных проблем со временем получит законодательное урегулирование, а в случае остальных будет осуществлен парламентский надзор.
Подчеркнув важность подобных встреч, председатель   Ассоциации женщин с университетским образованием Дж.Асратян выразила надежду, что поднятым вопросам в будущем будут даны положительные решения.