Նորածինների մահացության ամենաբարձր մակարդակը գրանցվել Է Պակիստանում. ՅՈՒՆԻՍԵՖ
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պակիստանում գրանցվել Է նորածինների մահացության ամենաբարձր մակարդակը: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է Geo TV հեռուստաալիքը՝ վկայակոչելով ՄԱԿ-ի Մանկական հիմնադրամի (ՅՈՒՆԻՍԵՖ) հետազոտությունը, որում ասված Է, որ ամեն տարի աշխարհում մահանում Է 2 մլն 600 հազար մանկիկ, որոնք մեկ ամիս Էլ չեն ապրել:
«Պակիստանում հազար մանկիկներից մահանում Է 46-ը. դա ամենից շատն Է աշխարհում: Հարավաֆրիկյան Հանրապետությունը եւ Աֆղանստանը երկրորդ եւ երրորդ տեղերում են նորածինների համար ամենավտանգավոր երկրների ցուցակում»,-ասված Է ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի զեկույցում:
Համեմատության համար նշենք, որ Ճապոնիայում գրանցվել Է մանկական մահացության ամենացածր ցուցանիշը՝ 1 դեպք 1111 նորածինների հաշվով: Ճապոնիային հաջորդում են Իսլանդիան եւ Սինգապուրը: Զեկույցի համաձայն, նորածինների համար վտանգի ամենաբարձր մակարդակ ունեցող 10 երկրներից 8-ը գտնվում են Աֆրիկայում, Սահարայից հարավ ընկած շրջանում, որտեղ հղի կանայք բավարար ծավալի բժշկական օգնություն չեն ստանում աղքատության, հակամարտությունների եւ բուժհիմնարկությունների սարքավորվածության ցածր մակարդակի պատճառով:
Փաստաթղթում ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի վերլուծաբանները նշում են, որ մահերի ավելի քան 80 տոկոսը պայմանավորված Է երեք պատճառով, որոնք կարելի Էր կանխել. դրանք վաղաժամ ծնունդներն են, ծննդաբերության ժամանակ դիտվող բարդացումները եւ ինֆեկցիոն հիվանդությունները, օրինակ՝ թոքերի բորբոքումը եւ սեպսիսը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

В ЮНИСЕФ назвали страну с самым высоким уровнем младенческой смертности
В Пакистане зафиксирован самый высокий уровень смертности среди новорожденных. Как передает Арменпресс, об этом сообщил телеканал Geo TV со ссылкой на исследование Детского фонда ООН (ЮНИСЕФ), в котором говорится, что ежегодно в мире умирают 2 млн 600 тыс. младенцев, которые не прожили и месяца.
"В Пакистане из 1 тыс. младенцев умирают 46 - это больше всего в мире. Южно-Африканская Республика и Афганистан - на втором и третьем местах в списке самых опасных для новорожденных стран", - говорится в докладе ЮНИСЕФ. Для сравнения, в Японии зафиксирован самый низкий показатель младенческой смертности - 1 случай на 1111 новорожденных. За ней следуют Исландия и Сингапур. Согласно докладу, из 10 стран с самым высоким уровнем риска для новорожденных 8 находятся в Африке к югу от Сахары, где беременные женщины получают недостаточный объем медицинской помощи из-за бедности, конфликтов и низкого уровня оснащенности медучреждений.
В документе аналитики ЮНИСЕФ утверждают, что более 80% смертей вызвано тремя причинами, которых можно было бы предотвратить, - это преждевременные роды, осложнения при родах и инфекционные заболевания, например, воспаление легких и сепсис.