Վենեսուլայում սկսվել Է ազգային կրիպտոարժույթի վաճառքը
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վենեսուլայի իշխանությունները փետրվարի 20-ին պաշտոնապես սկսել են պետրո ազգային կրիպտոարժույթի վաճառքը: Ինչպես հայտնել Է հարավամերիկյան հանրապետության փոխնախագահ Տարեկ Էլ-Այսամին, թվային արժույթի իրացման գործընթացն սկսվել Է ուղիղ կեսգիշերին (Երեւանի ժամանակով ժամը 08:00-ին):
Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է Վենեսուլայի նորությունների գործակալությունը: «Այս օրը մտնելու Է պատմության մեջ: Վենեսուելան առաջին ազգն Է դարձել, որը վաճառքի Է հանել իր կրիպտոարժույթը, որն ապահովված Է սեփական պաշարներով եւ բնական հարստություններով»,-հայտարարել Է Էլ Այսամին՝ ելույթ ունենալով ազգային հեռուստատեսությամբ:
Նա հայտնել Է, որ www.elpetro.gob.ve կառավարական պորտալում հրահանգ Է հրապարակված պետրո ձեռք բերել ցանկացողների համար: Գնորդներ կարող են դառնալ ինչպես Վենեսուելայում ապրող ֆիզիկական եւ իրավաբանական անձինք, այնպես Էլ արտասահմանյան պետությունների քաղաքացիները: Վենեսուելայի նախագահ Նիկոլաս Մադուրոն հունվարի սկզբին հայտարարել Էր, որ ընդհանուր առմամբ կթողարկվի 100 մլն միավոր պետրո, որից 82,4 միլիոնը ներդրողների համար հասանելի կլինի առաջին փուլում:
Մեկ պետրոն կարժենա նույնքան, որքան եւ մեկ բարել վենեսուելական նավթը՝ ներկայում մոտավորապես 60 դոլար, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

В Венесуэле началась продажа национальной криптовалюты
Власти Венесуэлы во вторник официально открыли продажу национальной криптовалюты петро. Как сообщил вице-президент южноамериканской республики Тарек эль-Айссами, процесс реализации цифровой валюты начался ровно в полночь (7:00 мск), передало Венесуэльское агентство новостей, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
"Сегодняшний день войдет в историю. [Венесуэла] стала первой нацией, которая запустила в продажу свою криптовалюту, обеспеченную собственными резервами и природными богатствами", - заявил эль-Айссами, выступая по национальному телевидению. Он сообщил, что на правительственном портале www.elpetro.gob.ve опубликована инструкция для желающих приобрести петро. Покупателями могут стать как проживающие в Венесуэле физические и юридические лица, так и граждане иностранных государств.
Президент Венесуэлы Николас Мадуро в начале января объявил, что будет выпущено в общей сложности 100 млн единиц петро, из которых 82,4 млн будут доступны для инвесторов на первом этапе. Стоить один петро будет столько же, сколько и баррель венесуэльской нефти - порядка $60 в настоящее время.