Ֆրանսիայում հիմնված «Հայրենասերներ» կուսակցությունը հանդես Է գալիս ԵՄ-ից դուրս գալու օգտին
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսիայում հիմնված «Հայրենասերներ» նոր կուսակցությունը մտադիր Է Եվրամիությունից Ֆրանսիայի դուրս գալու (Frexit) քաղաքականություն վարել:
Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, փետրվարի 19-ին Sud Radio ռադիոկայանին տված հարցազրույցում հայտնել Է կուսակցության հիմնադիր եւ նախագահ Ֆլորիան Ֆիլիպոն՝ ամփոփելով փետրվարի 18-ին կայացած հիմնադիր համագումարի արդյունքները: «Մենք հանդես ենք գալիս ԵՄ-ից դուրս գալու օգտին, որպեսզի վերականգնենք մեր ազգային անկախությունը եւ գործենք ի շահ տնտեսության, բնապահպանության եւ ժողովրդավարության»,-ասել Է Ֆիլիպոն, որը մտնում Է Եվրախորհրդարանի կազմի մեջ:
Նա նշել Է, որ նոր կուսակցության գաղափարախոսության հիմքում «ինքնիշխանության եւ ազգային անկախության պաշտպանությունն Է, հավատարմությունն այն սկզբունքներին, որոնք ամրագրել Է Ֆրանսիայի պատմական ղեկավար Շառլ դե Գոլը»:
Ֆիլիպոն հայտնել Է, որ «Հայրենասերների»՝ Արասում (Պա-դե-Կալեի դեպարտամենտ) անցկացված համագումարին մասնակցել Է ավելի քան 600 պատվիրակ: «Նիստերում տիրում Էր հիանալի մթնոլորտ, մենք լավ աշխատեցինք, այդ թվում՝ Միացյալ Թագավորության անկախության կուսակցությունից (UKIP) մեր բրիտանացի բարեկամների հետ»,-ասել Է Ֆիլիպոն: Համագումարում, նշել Է նա, ընդունվել են նոր կազմակերպության կանոնադրությունը եւ այլ փաստաթղթեր:
«Հայրենասերները» հանդես են գալիս նաեւ Ֆրանսիայի նոր ազգային արժույթ ստեղծելու, ազգային սահմաններում սահմանապահ եւ մաքսային հսկողության ուժեղացման, ինչպես նաեւ արտաքին քաղաքականության բնագավառում հանրապետության ինքնուրույն ուղեգծի ձեւավորման օգտին: «Հայրենասերներ» կուսակցությունը ձեւավորվել Է 2017 թվականի մայիսին՝ որպես քաղաքական ասոցիացիա: Ֆիլիպոյի պնդմամբ, դրա ստեղծման պատճառներից մեկը դարձել Է «Ազգային ճակատից» այն քաղաքական գործիչների դուրս գալը, որոնք համաձայն չԷին ղեկավարության քաղաքականության հետ:
Ֆիլիպոն, որն ավելի վաղ զբաղեցնում Էր «Ազգային ճակատի» առաջին փոխնախագահի պաշտոնը, պարզաբանել Է, որ նման որոշման իրեն դրդել Է կուսակցության պարտությունը 2017 թվականի գարնանը կայացած նախագահական ընտրություններում:
Ընտրություններում կրած անհաջողության պատճառներից մեկը նա համարում Է «կուսակցության թեկնածու Մարին լե Պենի հրաժարվելը Եվրամիությունից Ֆրանսիայի դուրս գալու եւ ազգային արժույթին վերադառնալու պահանջներից»: Ներկայում «Հայրենասերներ» կուսակցությունը, նրա տվյալների համաձայն, հաշվում Է շուրջ 7 հազար ակտիվիստ: Քաղաքական վերլուծաբանները չեն բացառում, որ նոր կուսակցության հայտնվելը կարող Է զգալիորեն թուլացնել «Ազգային ճակատը»:
Մասնավորապես, դա կարող Է հանգեցնել այն բանին, որ նրա շարքերը կլքի աջ գոլականների (Շառլ դե Գոլի հետեւորդների) ու կենտրոնամետների մի մասը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Во Франции учредили партию "Патриоты", выступающую за выход из ЕС
Новая французская партия "Патриоты" намерена проводить курс на выход Франции из Евросоюза (Frexit). Как передает Арменпресс, об этом сообщил в понедельник в интервью радиостанции Sud Radio основатель и председатель партии Флориан Филиппо по итогам состоявшегося в воскресенье учредительного съезда.
"Мы выступам за выход из ЕС для того, чтобы восстановить нашу национальную независимость и действовать в интересах экономики, экологии и демократии", - сказал Филиппо, входящий в состав Европарламента. Он отметил, что в основе идеологии новой партии - "защита суверенитета и национальной независимости, верность принципам, заложенным историческим лидером Франции Шарлем де Голлем".
Филиппо сообщил, что в прошедшем в Аррасе (департамент Па-де-Кале) съезде "Патриотов" участвовало более 600 делегатов. "На заседаниях царила отличная атмосфера, мы хорошо поработали, в том числе с нашими британскими друзьями из Партии независимости Соединенного Королевства (UKIP)", - сказал Филиппо. На съезде, отметил он, был приняты устав и другие документы новой организации.
"Патриоты" выступают также за создание новой национальной валюты Франции, усиление пограничного и таможенного контроля на национальных границах, а также формирование самостоятельного курса республики во внешней политике.
Партия "Патриоты" была образована в мае 2017 года как политическая ассоциация. По утверждению самого Филиппо, одной из причин ее создания стал выход из "Национального фронта" политиков, не согласных с курсом руководства. Филиппо, занимавший ранее пост первого вице-председателя "Нацфронта", пояснил, что к такому решению его побудило поражение партии на президентских выборах весной 2017 году. Одной из причин неудачи на выборах он считает "отказ партийного кандидата Марин Ле Пен от требования о выходе Франции из Евросоюза и возвращения к национальной валюте".
В настоящее время партия "Патриоты", согласно ее собственным данным, насчитывает около 7 тыс. активистов. Политические аналитики не исключают, что появление новой партии может значительно ослабить "Национальный фронт", в частности вызывав отток из его рядов части правых голлистов и центристов.