Արցախի ԱԳՆ-ն ակնկալում է Անջեյ Կասպշիկի գրասենյակի և նրա դիտարկման կարողությունների ընդլայնում
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Մասիս Մայիլյանը ընթացիկ տարում ակնկալում է ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի գրասենյակի և դիտարկման կարողությունների ընդլայնում: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին պաշտոնյան ասել է 2017-ի աշխատանքներն ամփոփող մամուլի ասուլիսի ժամանակ`պատասխանելով 2018-ին բանակցային գործընթացից գերատեսչության ակնկալիքների վերաբերյալ հարցին: «2016 թ ապրիլյան պատերազմն ակնառու կերպով ցուցադրել է, որ տվյալ փուլում ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացում առաջնահերթ խնդիր է հանդիսանում կրակի դադարեցման ռեժիմի ամրապնդումը և խաղաղ գործընթացի անշրջելիության ապահովումը։ Այդ կապակցությամբ 2018 թ. մեր սպասելիքները գլխավորապես կապված են ԵԱՀԿ Գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի գրասենյակի և դիտարկման կարողությունների ընդլայնման հետ։ Մեր կարծիքով՝ հաջորդ քայլը պետք է լինի կրակի դադարեցման ռեժիմի խախտումների հետաքննության մեխանիզմի ավելի առարկայական,  արդյունքին միտված քննարկումը»,-ասել է նա:
Մասիս Մայիլյանի համոզմամբ`շփման գծում կայունությունը և անվտանգությունը բազմապատկիչ ազդեցություն կունենան կարգավորման ողջ գործընթացի վրա։ Մասնավորապես, դրանց շնորհիվ, ըստ պաշտոնյայի, կհաջողվի խուսափել մարդկային զոհերից, և այդպիսով կվերանա հակամարտող կողմերի հասարակությունների միջև լարված հարաբերությունների պահպանման հիմնական աղբյուրը։ «Դա, իր հերթին, բարենպաստ պայմաններ կստեղծի կողմերի միջև վստահության վերականգնմանն ուղղված միջոցառումների իրականացման համար։ Այդ քայլերի ամբողջությունը բանակցային գործընթացի առաջմղման համար կապահովի ավելի կառուցողական մթնոլորտ»,-նշել է Արցախի ԱԳ նախարարը` իրողությունների նմանատիպ դինամիկան անվանելով չափազանց լավատեսական:
«Միևնույն ժամանակ, բավականին իրատեսական ենք համարում ԵԱՀԿ Գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի գրասենյակի և նրա դիտարկման կարողությունների ընդլայնումը, իհարկե, ադրբեջանական կողմի մոտ քաղաքական կամքի առկայության դեպքում»,-եզրափակել է Մասիս Մայիլյանը:

Artsakh expects expansion of capacities of OSCE Personal Representative of Chairperson in Office
YEREVAN, FEBRUARY 19, ARMENPRESS. Artsakh’s minister of foreign affairs Masis Mayilyan expects the expansion of the office and monitoring capacities of the Personal Representative of the OSCE Chairperson in Office.
“The 2016 April war demonstratively showed that in the current phase in the Azerbaijan-Karabakh conflict the strengthening of the ceasefire regime and ensuring irreversibility of the peaceful process is a priority task. In this context our expectations for 2018 are mainly associated with expansion of monitoring capacities and the office of the Personal Representative of the OSCE Chairperson in Office. We believe the next step must be a discussion for a more substantial result of ceasefire violation investigation mechanisms”, the minister said at a press conference when asked about the ministry’s expectations over the negotiations process.
According to Mayilyan, stability and security in the line of contact will have a multiplying effect on the whole settlement process.
In particular, the minister says it will enable to avoid human losses, thus the main source of tension between the societies of the conflicting sides will disappear.
“In turn, this will create favorable conditions for implementing actions aimed at restoring trust between the sides. This will provide a more constructive atmosphere for advancing the negotiations process”, he said.
“At the same time, we consider the expansion of the office of the Personal Representative of the OSCE Chairperson in Office and monitoring capacities rather realistic, of course in case of a political will from the Azerbaijani side”, he said.