Իսրայելը եւ ԱՄՆ-ը տիեզերքում հրթիռների կալանման համալիր են փորձարկել
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: 2018 թվականի փետրվարի լույս 19-ի գիշերն Իսրայելն ԱՄՆ-ի աջակցությամբ փորձարկել Է Arrow-3 մեծ շառավղով գործողության հակահրթիռային պաշտպանության համալիրը, որը կարող Է տիեզերքում բալիստիկ հրթիռներ կալանել: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, Twitter-ում հայտնել Է Իսրայելի պաշտպանության նախարարությունը:
Փորձարկումն անցել Է Իսրայելի կենտրոնական մասում՝ Israel Aerospace Industries կոնցեռնի՝ համակարգն արտադրողի ղեկավարությամբ: Թեստերին նաեւ ներկա են եղել իսրայելացի զինվորականներ եւ համալիրի մշակմանը մասնակցած ամերիկացի մասնագետներ: Նշվում Է, որ հակահրթիռային պաշտպանության համալիրը «կատարել Է իր առաջադրանքը»:
Arrow-3-ի կառուցվածքն իրականացնում Է hit-to-kill սկզբունքը, որը ենթադրում Է թիրախի ոչնչացում հակահրթիռի մարտական մասի անմիջական հարվածով: Սույն համակարգի հակահրթիռները հնարավոր Է օգտագործել որպես հակաարբանյակային զենք:

Израиль и США испытали комплекс для перехвата ракет в космосе
В ночь на 19 февраля 2018 года Израиль при поддержке США испытал комплекс ПРО большого радиуса действия Arrow-3, способный перехватывать баллистические ракеты в космосе. Как передает Арменпресс, об этом сообщило в Twitter Министерство обороны Израиля.
Испытание прошло в центральной части Израиля под руководством концерна Israel Aerospace Industries, производителя системы. На тестах также присутствовали израильские военные и принимавшие участие в разработке комплекса американские специалисты. Отмечается, что комплекс ПРО «выполнил свою задачу».
Конструкция Arrow-3 реализует принцип hit-to-kill, предполагающий уничтожение цели непосредственным попаданием боевой части противоракеты. Противоракеты данной системы допускают использование в качестве противоспутникового оружия.