Կարմրուկի համաճարակ Վրաստանում. բնակչությանը հորդորել են պատվաստումներ անել
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վրաստանի Հիվանդությունների վերահսկողության եւ հանրային առողջության ազգային կենտրոնի ղեկավար Ամիրան Գամկրելիձեն հայտարարել Է, որ երկրում համաճարակաբանական բռնկում Է, եւ «կարմրուկը գրոհում Է մեզ վրա»: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է Imedi հեռուստաընկերությունը:
Վերջին տվյալներով՝ Վրաստանում արձանագրվել Է 268 դեպք: Հիվանդացածների շուրջ 70 տոկոսը բաժին Է ընկնում Աջարիային: Միայն վերջին շաբաթվա ընթացքում այստեղ 48 նոր դեպք Է գրանցվել:
«Առանձնապես շատ դեպքեր են գրանցվում Աջարիայում՝ 65 – 70 տոկոսը կենտրոնացված Է հենց Աջարիայում, բայց դրանց թվաքանակը մեծանում Է նաեւ Թբիլիսիում»,- հայտարարել Է Գամկրելիձեն:
Կենտրոնի ղեկավարը բնակչությանը հորդորել Է պատվաստումներ անել կարմրուկի դեմ եւ պաշտպանել ինչպես իրենց, այնպես Էլ ապագա սերնդին:

Эпидемия кори в Грузии - население призвали делать прививки
В стране эпидемиологическая вспышка и корь нас атакует, заявил руководитель Национального центра по контролю заболеваний и общественного здоровья Грузии Амиран Гамкрелидзе. Как передает Арменпресс, об этом сообщает телекомпания Imedi.
По последним данным в Грузии зафиксировано 268 случаев. Порядка 70% заболевших приходится на Аджарию. Только за последнюю неделю здесь было зафиксировано 48 новых случаев.
"Особенно много случаев фиксируется в Аджарии – 65-70% концентрировано именно в Аджарии, но количество уже увеличивается и в Тбилиси", — заявил Гамкрелидзе.
Глава Центра призвал население сделать прививку от кори и защитить как себя, так и будущее поколение.