Թե Եվրամիությունը, և թե Ռուսաստանը մատնանշում են Հայաստանի արտաքին քաղաքականության առավելությունները
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մյունխենի անվտանգության համաժողովում ԵՄ-ի հետ համագործակցության և ԵԱՏՄ անդամակցության Հայաստանի փորձը օրինակելի անվանեցին: Հայաստանի փորձը դրական գնահատվեց թե Ռուսաստանի, թե ԵՄ ներկայացուցիչների կողմից։
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, համաժողովի ընթացքում, որին մասնակցում էր նաև ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը, Ռուսաստանի Դաշնային խորհրդի միջազգային հարցերով հանձնաժողովի նախագահ Կոնստանդին Կոսաչևն ընդգծեց, որ ԵԱՏՄ-ին Հայաստանի անդամակցությունը և Եվրոպական Միության հետ համագործակցության նոր համաձայնագրի ստորագրումը գերազանց օրինակ է, թե ինչպես կարելի է հարթել խնդիրները:
«Սա շատ լավ փորձ է: Սա ընդհանրապես նման առաջին փորձն է»,- ասաց Կոսաչևը: Նա շեշտեց, որ հպարտանում են Հայաստանով, որը կարողացավ նման առաջընթաց գրանցել՝ առանց խնդիրներ ստեղծելու իր համար ու Եվրասիական տնտեսական միության և Եվրոպական Միության հետ համագործակցության առումով: Կոսաչևն ընդգծեց, որ Եվրասիական տնտեսական միությունը երիտասարդ կառույց է, որը զարգանում է և լայն հնարավորությունն է ստեղծում անդամ պետությունների համար՝ շեշտելով, որ ուրախ կլիներ տեսնել ավելի լավ համագործակցություն ԵԱՏՄ-ի և ԵՄ-ի միջև: ԵՄ հարեւանության քաղաքականության եւ ընդլայնման հարցերի հանձնակատար Յոհաննես Հանն էլ նշեց, որ Հայաստանի փորձը լավ օրինակ է. պետք է համաձայնեցնել համագործակցության ուղիները, եթե երկիրը համագործակցության պայմանագիր ունի այլ միջազգային կառույցի հետ:
«Հետևաբար, ամեն ինչ չէ, որ հնարավոր է: Մենք պետք է հաշվի առնենք նաև այլ գործընկերների հետ համաձայնագրերը: Հետևաբար Հայաստանի և Եվրոպական Միության միջև համաձայնագիրը իր բովանդակությամբ տարբերվում է ազատ և համապարփակ առևտրի համաձայնագրից: Այս ամենը պետք է վերլուծվի: Մեզանից 2 տարի պահանջվեց, որպեսզի հստակեցնենք այն ուղղությունները, որտեղ մենք կարող ենք համագործակցել»,- ասաց Հանը: Յոհաննես Հանը նույնպես նշեց, որ ցանկանում են համագործակցեն ԵԱՏՄ հետ: Նրա խոսքով՝ ապրելով բազմաբևեռ հասարակությունում, իրենք ցանկանում են համագործակցել բոլորի հետ։

YEREVAN, FEBRUARY 17, ARMENPRESS. Armenia’s experience of cooperation with the EU and membership to the EEU has been praised during the Munich Security Conference.
Armenia’s experience was hailed both by Russian and EU representatives.
During a panel discussion attended by Armenian President Serzh Sargsyan,  Konstantin Kosachev Chairman of the Committee on Foreign Affairs of the Federation Council of Russia emphasized that Armenia’s membership to the Eurasian Economic Union and signing of a new agreement with the European Union is an excellent example on how problems can be solved.
“This is a very good experience. Generally this is the first similar experience”, Kosachev said.
He stressed that they are proud of Armenia, a country which was able to record progress without creating problems for itself in terms of cooperation with the Eurasian Economic Union and the European Union. Kosachev emphasized that the Eurasian Economic Union is a new structure, which is developing and creating wide opportunities for member states, and emphasized that he would be happy to see a better cooperation between the EEU and the EU.
Johannes Hahn, Commissioner for Neighbourhood and Enlargement Negotiations of the European Union said that Armenia’s experience is a good example – directions of cooperation must be agreed upon, if the country has a cooperation agreement with another international structure.
“Therefore not everything is possible. We must take into consideration agreements with other partners as well. Therefore the agreement between Armenia and the European Union differs from the free and comprehensive trade agreement by its content. This all must be analyzed. It took us 2 years to specify the directions where we can cooperate”, Hahn said. The EU official also mentioned that they want to cooperate with the EEU.