Նախագահը մասնակցել է Մյունխենի անվտանգության համաժողովին
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մյունխենի անվտանգության համաժողովը նախագահող, դեսպան Վոլֆգանգ Իշինգերի հրավերով աշխատանքային այցով Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետություն ժամանած Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր երեկոյան մասնակցել է Մյունխենի անվտանգության համաժողովին: Համաժողովի «Ներս, թե՞ դուրս. Ռուսաստանի և Եվրոպայի միջև ընկած երկրները» խորագրով քննարկման ժամանակ Հանրապետության Նախագահը հանդես է եկել ելույթով:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից,  Սերժ Սարգսյանն անդրադարձել է աշխարհաքաղաքական ներկայիս պայմաններում Հայաստանի կողմից վարվող արտաքին քաղաքականությանը, ինտեգրացիոն գործընթացների շրջանակներում Հայաստանի արդյունավետ փոխգործակցությանը ԵԱՏՄ-ի և ԵՄ-ի հետ, անվտանգության տեսանկյունից տարածաշրջանի խնդիրներին և մարտահրավերներին, այդ համատեքստում` ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների միջնորդությամբ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման բանակցային գործընթացին ու դրա առաջմղմանն իր ապակառուցողական քաղաքականությամբ խոչընդոտող Ադրբեջանի իշխանությունների քայլերին: Նախագահը խոսել է նաև Եվրոպայի անվտանգության և համագործակցության կազմակերպության շրջանակում ստանձնված ու բանակցված հանձնառությունների մասին, ընդգծելով, որ դեռևս նախորդ դարի 70-ական թվականներին սկիզբ առած Հելսինկյան գործընթացի նպատակը Եվրոպայում անվտանգության և համագործակցության ամրապնդումն էր` ապահովելով ժողովուրդների համերաշխությունը, արժանապատիվ և իրավահավասար համակեցությունը, որը, Նախագահ Սարգսյանի գնահատմամբ, այսօր էլ շարունակում է արդիական մնալ։
Հանրապետության Նախագահը շեշտել է, որ Հելսինկիի եզրափակիչ փաստաթղթի տասը սկզբունքները մեկ միասնական ընդհանրություն են, և դրանցից որևէ մեկը չպետք է տարանջատվի կամ հակադրվի մյուսներին:
Մյունխենի անվտանգության համաժողովում
Նախ ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել պարոն Իշինգերին՝ համաժողովին մասնակցելու հրավերի համար: Ողջունում եմ այս քննարկման բոլոր մասնակիցներին: Նման միջոցառումները նպաստում են բաց ու անկաշկանդ մթնոլորտում տեսակետներ և մոտեցումներ փոխանակելուն:
Ինչպես ասում են՝ աշխարհագրությունը ճակատագիր է, բայց, կարծում եմ, որ այն նաև կենսագրություն է։ Դա մենք գիտենք սեփական փորձից: Մեր անցած ճանապարհի արդյունքում հանգել ենք այն եզրակացության, որ աշխարհաքաղաքական մրցակցությունը որևէ լավ բան չի բերում։ Հետևաբար նման մրցակցությունից չտուժելն արդեն նշանակում է շահել: Պատմության այս փորձն է ընկած մեր քաղաքականության հիմքում։
Միաժամանակ վստահ եմ, որ Հայաստանի և շատ այլ երկրների համար աշխարհաքաղաքական խոշոր կենտրոնների շահերի խաչմերուկում հայտնվելը և՛ մարտահրավեր է, և՛ հնարավորություն։ Երբ այդ կենտրոնները գտնվում են հակադրության մեջ, փոքր պետությունների շահերը երբեմն անտեսվում են: Ուստի, մեր խնդիրն է մշտապես մարտահրավերները վերածել հնարավորության՝ համագործակցության և շահերի համադրման միջոցով։
Նախորդ դարի 70-ական թվականներին սկիզբ առավ Հելսինկյան գործընթացը, որի նպատակն էր Եվրոպայում անվտանգության և համագործակցության ամրապնդումը: Կարծում եմ, որ այն ժողովուրդների համերաշխության, արժանապատիվ և իրավահավասար համակեցության խոստում էր, որն այսօր էլ շարունակում է արդիական մնալ։
Եվրոպայի անվտանգության և համագործակցության կազմակերպության շրջանակում ստանձնած հանձնառությունները պետք է իսկապես ապրեն Վանկուվերից մինչև Վլադիվոստոկ: Հելսինկիի եզրափակիչ փաստաթղթի տասը սկզբունքները մեկ միասնական ընդհանրություն են: Դրանցից որևէ մեկը չպետք է տարանջատվի կամ հակադրվի մյուսներին:
Նույնը կարելի է ասել նաև Եվրոպայի անվտանգության և համագործակցության կազմակերպության շրջանակներում բանակցված բոլոր հանձնառությունների մասին: ԵԱՀԿ տարածաշրջանում պետք է գերիշխի իրավահավասարությունը և համագործակցային մոտեցումը: Միայն այդ ճանապարհով է հնարավոր ամրապնդել համապարփակ ու անբաժանելի անվտանգության՝ Հելսինկիում հաստատված հայեցակարգը:
Հելսինկիի ոգու աղաղակող ոտնահարում է Ադրբեջանի դիրքորոշումը Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի շուրջ: Դա հատկապես ակնառու է հարևան երկրում մեկնարկած նախընտրական շրջանում: Նախագահ Ալիևը ոչ ավել, ոչ պակաս տարածքային նկրտումներ է հայտարարում Հայաստանի մայրաքաղաք Երևանի հանդեպ՝ անվանելով այն պատմական ադրբեջանական տարածք: Զառանցանք է, իհարկե, բայց Եվրոպայի լռության պայմաններում այդպիսի անհեթեթությունները կարող են ունենալ շատ լուրջ հետևանքներ:
Լեռնային Ղարաբաղի խնդիրը պետք է լուծվի որքան հնարավոր է շուտ՝ խաղաղ ճանապարհով: Այդ հարցում մեզ աջակցում են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրները` Ռուսաստանի Դաշնությունը, Ֆրանսիան և Ամերիկայի Միացյալ Նահանգները: Նրանց առաջնորդությամբ խաղաղ գործընթացի հիմքում դրվել են միջազգային իրավունքի երեք սկզբունքներ` ուժի և ուժի սպառնալիքի չկիրառումը, ժողովուրդների իրավահավասարության ու ինքնորոշման իրավունքը և տարածքային ամբողջականությունը։ Եվրոպական միությունն իր հերթին բազմիցս վերահաստատել է, որ աջակցում է համանախագահների ջանքերին ու առաջարկություններին:
Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցի հանգուցալուծմանն ուղղված ջանքերը կարող են օրինակ ծառայել, թե ինչպես Ռուսաստանը, ԵՄ-ը և ԱՄՆ-ը կարող են դրականորեն համադրել իրենց դիրքորոշումները՝ հանուն միջազգային խաղաղության ու անվտանգության։ Մեր ցանկությունն է, որ նման ընդհանրություններն առավել հաճախ դրսևորվեն:
Դա հատկապես կարևոր է՝ հաշվի առնելով, որ այսօր աշխարհի տարբեր անկյուններում գնալով խորանում են հակամարտությունները: Մեզ մտահոգում են Մերձավոր Արևելքում և այլուր տեղի ունեցող սրընթաց փոփոխությունները, որոնք, ցավոք, ուղեկցվում են չդադարող պատերազմներով: Մեզ մտահոգում են առանձին երկրներում պետությունների ձախողումը և փլուզումը: Դրանց դիմագրավելու համար պետք է մտածել համագործակցային, համապարփակ և անբաժանելի անվտանգության մասին: Դա է առկա ճգնաժամերը հաղթահարելու միակ հնարավոր և իրատեսական ուղին:
Հայաստանը միշտ եղել է բաց համագործակցության, այլոց շահերը հարգելու և դրանք հնարավորինս համադրելու ջատագով։ Փորձել ենք մեր գործընկերներին ընտրության առաջ չկանգնեցնել, իսկ որտեղ հնարավոր է՝ ստեղծել դրական համագործակցության միջավայր։ Կարող եմ ասել, որ մեր բոլոր գործընկերները, մեծ հաշվով, մշտապես աջակցել են մեր այս քաղաքականությանը և դրա արդյունքում կատարված քայլերին:
Հայաստանը Եվրասիական տնտեսական միությանն անդամակցեց հստակ գիտակցմամբ, որ այն լավագույնս է ծառայելու մեր տնտեսության զարգացմանը, մեր երկրի ապագային։ Անդամակցությունից ի վեր գրանցված արդյունքներն ամրապնդում են վստահությունը մեր բռնած ուղու հանդեպ։ Միաժամանակ, դա բնավ չի խոչընդոտել մեր համագործակցությանը Եվրոպական միության հետ, հատկապես ինստիտուցիոնալ բարեփոխումների և արդիականացման բնագավառներում:
Եվրամիության հետ մեր համագործակցությունը նոր մակարդակի բարձրացավ վերջերս ստորագրված Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրով։ Այժմ կարևոր է, որ այդ փաստաթղթի վավերացման գործընթացն ընթանա պատշաճ արագությամբ:
Արդիականացումը մշտական գործընթաց է, որը հնարավորություն է տալիս մեզ քայլել ժամանակին համընթաց: Մենք շարունակաբար ձգտելու ենք համագործակցել բոլոր այն ուժերի հետ, որոնք արդեն իսկ հասել են մեծ հաջողությունների և կարող են նպաստել մեր երկրի զարգացմանը: Նշված քաղաքականությունը դյուրացնում է Հայաստանի փոխգործակցությունը թե՛ ԵԱՏՄ-ի, թե՛ ԵՄ-ի հետ: Սա նաև հնարավորություն է բոլոր նրանց համար, ովքեր ցանկանում են Հայաստանի միջոցով ընդլայնել գործարար կապերը այս երկու ինտեգրացիոն կառույցների միջև:
Մենք այժմ բանակցություններ ենք վարում բոլոր շահագրգիռ երկրների հետ, որպեսզի ձևավորենք նոր տարանցիկ միջանցք Սև ծովի և Պարսից ծոցի միջև: Հուսով ենք, որ հաջողության դեպքում դրա շահառուների ցանկը կլինի ավելի ընդարձակ, քան բանակցային փուլում ներգրավված երկրներն են: Կարծում եմ՝ ԵՄ-ի և ԵԱՏՄ-ի անդամ երկրների համագործակցությունը, ինչպես երկկողմ, այնպես էլ բազմակողմ շրջանակներում, համապատասխանում է մեր ընդհանուր շահերին և տնտեսական առաջընթացին:
Այստեղ կցանկանայի նշել ևս մեկ կարևոր հանգամանք: Մեր հասարակության մեջ ձևավորվել է լայն համաձայնություն Հայաստանի արտաքին քաղաքականության և տնտեսական ինտեգրացիայի ուղղությամբ կատարվող քայլերի շուրջ:
Սառը պատերազմի տարիներին Հայաստանը երկու հակադիր բևեռներից մեկի սահմանին էր։ Բեռլինի պատի անկումից շուրջ երեսուն տարի անց Թուրքիան շարունակում է փակ պահել Հայաստանի հետ սահմանը: Ժամանակն այստեղ կարծես կանգ է առել:
Կարող եմ վստահությամբ ասել, որ Հայաստանն ամեն ինչ արել է այս իրավիճակը հաղթահարելու համար։ Իմ նախաձեռնությամբ սկիզբ առած Հայաստանի և Թուրքիայի միջև հարաբերությունները կանոնակարգելու գործընթացը կարող էր նոր հնարավորություններ ստեղծել ինչպես մեր երկու երկրների, այնպես էլ ողջ տարածաշրջանի համար։ Այնուամենայնիվ, 2009թ. Հայաստանի ու Թուրքիայի միջև կնքված արձանագրություններն այդպես էլ մնացին թղթի վրա: Թուրքիան ոչ միայն չվավերացրեց դրանք, այլև առաջադրեց արձանագրությունների հետ որևէ կապ չունեցող նախապայմաններ: Դա ոչ այլ ինչ էր, քան պատմական հնարավորության տապալում։
Արդյո՞ք Ադրբեջանն է խոչընդոտում Թուրքիային Հայաստանի հետ հարաբերություններ հաստատելու հարցում, ինչպես մեզ շատերը փորձում են համոզել։ Ո՛չ, հիմնական խոչընդոտը Թուրքիայի առաջնորդների քաղաքական կամքի բացակայությունն է: Կարծում եմ՝ պատկերացնում եք, որ հայկական սփյուռքի շատ ու շատ ներկայացուցիչներ այնքան էլ երջանիկ չէին մեր այդ որոշմամբ։ Դա բնական էր, քանի որ նրանք ցեղասպանություն վերապրածների և հայրենազրկման ենթարկվածների ժառանգներն են։ Ես շրջագայեցի ողջ աշխարհով, հանդիպեցի սփյուռքի մեր քույրերի և եղբայրների հետ՝ համայնք առ համայնք, քննարկեցի նրանց հետ չափազանց զգայուն այս խնդիրը։
Արդյո՞ք Թուրքիայի ղեկավարները դրսևորեցին նման քաղաքական կամք, արդյո՞ք նրանք որևէ կերպ տեր կանգնեցին իրենց իսկ ստորագրած փաստաթղթերին։
Մենք չենք կարող առհավետ սպասել Թուրքիայի պատասխան քայլերին:
Արձանագրությունները բանակցվել էին՝ ելնելով եղած պայմաններից: Եթե Թուրքիան ցանկանում է սպասել այլ պայմանների, ապա վավերացնել արձանագրությունները, նա չարաչար սխալվում է: Նոր պայմաններում պետք է բանակցվի նոր փաստաթուղթ: Հայաստանը նախապայմանների լեզվով չի խոսում, բայց չի էլ ընդունի որևէ մեկի կողմից նախապայմանների առաջադրումը։
Ֆրանսիայի նշանավոր զավակներից և պետական գործիչներից մեկը՝ Շառլ դը Գոլն առաջ էր քաշել Ատլանտյան օվկիանոսից մինչև Ուրալի լեռնապար միասնական Եվրոպայի տեսլականը: Կարծում եմ՝ դա ամենաճիշտ պատասխանն է այսօրվա քննարկման խորագրում դրված հարցին:
Վստահ եմ, որ փոխշահավետ և ներառական համագործակցության պտուղները լավագույնս կծառայեն Եվրոպայի ժողովուրդների մերձեցմանն ու բարեկեցությանը: Հայաստանն այս դիրքորոշումն է որդեգրել և պատրաստ է այսուհետ ևս իր նպաստը բերել այդ նպատակի իրագործմանը:

President of Armenia participates in Munich Security Conference
MUNICH, FEBRUARY 17, ARMENPRESS. At the invitation of Munich Security Conference Chairman, Ambassador Wolfgang Ischinger, President Serzh Sargsyan, who is currently on a visit to Germany, attended the Munich Security Conference today. The President of Armenia delivered a speech at the “In or Out?: Countries In between Russia and Europe” panel discussion, the president's office said.
President Serzh Sargsyan addressed Armenia’s foreign policy in the current geopolitical environment, the country’s effective cooperation with the EAEU and the EU in the framework of the ongoing integration processes and the security challenges faced in the region. In that context, the President referred to the OSCE Minsk Group-brokered settlement of the Nagorno-Karabakh conflict and Azerbaijani authorities’ non-constructive stance, which hinders the talks.
The President also spoke about the commitments assumed and negotiated within the framework of the Organization for Security and Cooperation in Europe, emphasizing that the Helsinki Accord, which started as early as in the 70s of the last century, sought to achieve security and cooperation in Europe, strengthen solidarity between peoples and ensure a dignified and legitimate cohesion, which still goes high on the European agenda.
The President of Armenia stressed that the ten principles enshrined in the Helsinki Final Prospect are closely interrelated, and none of them should be separated or opposed to others.
Remarks by President Serzh Sargsyan during the Munich Security Conference:
"Distinguished Colleagues,
At the outset, I would like to thank Mr. Ischinger for the invitation to this Conference. I  greet all the participants of this panel. Events like this one contribute to and enrich the open and informal exchange of views and approaches.
They say geography is destiny; I, however, think that it is also biography. We know it well from our own experience. As a result of our journey, we have concluded that geopolitical competition bears nothing good. Therefore, the ability not to suffer from such competition is tantamount to benefiting from it. This experience of history is what drives our current policy.
Furthermore, I strongly believe that for Armenia and many other nations, being at the intersection of interests of the greater geopolitical powers is both a challenge and an opportunity.
When these powers collide, the interests of small nations sometimes get overlooked. Therefore, it is our objective to incessantly transform this challenge into an opportunity—through cooperation and combining of various interests.
The Helsinki Process commenced in the course of the 1970s. It was aimed at consolidating security and cooperation in Europe. I believe that the solidarity and coexistence of nations in dignity and equality have been the promises that remain topical today.
The commitments undertaken in the framework of the Organization for Security and Cooperation in Europe should indeed dwell from Vancouver to Vladivostok. The ten principles of the Helsinki Final Act are an integral whole. None of them should be disjointed from or contrasted to the others.
The same can be said about all the other commitments negotiated in the framework of the Organization for Security and Cooperation in Europe. Equal rights and the cooperative approach should dominate across the OSCE region. It is the only path towards consolidating the concept of comprehensive and indivisible security endorsed in Helsinki.
Azerbaijan’s position regarding the Nagorno Karabakh issue is a flagrant violation of the Helsinki spirit. It is particularly evident in the recently-launched election campaign. President Aliyev uttered territorial claims reaching as far as Yerevan, the capital of Armenia, calling it a historically Azerbaijani territory - nothing but delirium - which can have serious consequences if Europe turns a blind eye to it.
The Nagorno Karabakh issue must be resolved as soon as possible, and by peaceful means. This mission of ours is led by the Co-Chairs of the OSCE Minsk Group, namely the Russian Federation, France, and the United States of America.
The three principles of international law – non-use of force or threat to use force, peoples’ equality and right to self-determination, and territorial integrity – have been proposed by them as the cornerstones of the peace process. The European Union in turn has reiterated on numerous occasions that it supports the efforts and proposals of the Co-Chairs.
The efforts to resolve the Nagorno Karabakh issue can serve as an example of how Russia, the EU, and the US can positively coordinate their positions for the benefit of international peace and security. We desire to see more frequent manifestations of such common positions.
It is especially important, since conflicts in all corners of the world are increasing and expanding. We are concerned by the sweeping changes taking place in the Middle East and elsewhere, which are accompanied by neverending wars. We are concerned by the state failure and disintegration of a number of countries. We need to think of cooperative, comprehensive, and indivisible security, so as to effectively respond to those challenges. This is the only possible and realistic way to overcome the current crises.
Armenia has always been open for cooperation, and has respected the interests of others and done her best to match them. We have always attempted not to impose upon our partners a choice, and whenever possible, to build an environment of positive cooperation. I can say that all of our partners have by and large supported this policy of ours and the steps taken as a result of it.
Armenia acceded to the Eurasian Economic Union with a clear understanding that doing so would best serve the development of our economy and the future of our nation. The results achieved since our accession do prove our trust in the path we embarked upon. Meanwhile, it has in no shape or way impeded our cooperation with the European Union, especially in the areas of institutional reforms and modernization.
Our cooperation with the European Union has been elevated to a new level by the recently concluded Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement. It is now important for the ratification of this document to proceed at due speed.
Modernization is a constant process, which makes us keep pace with the times. We shall always strive to cooperate with all those powers that boast great achievements and can contribute to the modernization of my country. The above policy facilitates Armenia’s cooperation with both the Eurasian Economic Union and the European Union. It also unleashes opportunities for everyone who is interested in the development of entrepreneurial ties with these two integration structures.
We have been negotiating with all the interested countries with the objective of creating a new transit corridor between the Black Sea and the Persian Gulf. We hope that their successful conclusion will render a list of beneficiaries that will be far more extensive than the countries engaged in the negotiations process. In my view, collaboration of the member States of the EU and EAEU in both bilateral and multilateral settings is consistent with our shared interests and will contribute to our economic advancement.
Here, I would like to draw your attention to one more important feature. Our society has achieved broad consensus on the matters of Armenia’s foreign policy and the steps undertaken for Armenia’s economic integration.
At the times of the Cold War, Armenia was on the border of one of the two rival blocks. Thirty years have passed since the fall of the Berlin wall, but Turkey still continues to keep the border with Armenia closed. It seems that the clock stopped ticking there.
I am convinced that Armenia has taken all the possible measures in order to overcome that impasse. I initiated a process of normalization of the relations between Armenia and Turkey, which could have created new opportunities for both of our nations and the region at large.
Nevertheless, the Protocols that Armenia and Turkey had signed back in 2009 remained on the paper. Turkey not only failed to ratify these documents, but also came up with preconditions that had no connection whatsoever with the Protocols. It was nothing but a failure to take advantage of the historic opportunity.
Is Azerbaijan preventing Turkey from establishing relations with Armenia, as many are trying to convince us? No, it is not the case. The chief impediment is the lack of political will on the part of the Turkish leadership.
I believe you may be aware that many representatives of the Armenian diaspora were not too happy about that decision of ours. It was natural, as they were successors of survivors of the Genocide and of homeland dispossession. I travelled around the globe back then, met with our brothers and sisters in the Diaspora, community after community, and discussed with them this very sensitive issue.
Have the Turkish leaders displayed such political will? Have they been faithful to the commitments they had signed up to?
We cannot wait eternally for Turkey's response. The Protocols were negotiated under the existing circumstances. If Turkey desires to await other circumstances and only then to ratify the Protocols, then it is profoundly mistaken. Under potential new circumstances, a new document is to be negotiated. Armenia does not resort to the language of preconditions, but equally, Armenia shall never accept preconditions put forth by anyone.
A brilliant son and statesman of the French nation, Charles de Gaulle, outlined a vision of united Europe from the Atlantic to the Urals. I think that it is the most accurate response to the question put forth for the discussion by this panel.
I strongly believe that the fruits of mutually-beneficial and inclusive cooperation will best serve to bringing the European nations together and to ensuring their prosperity. This is the position adopted by Armenia, and we stand ready to further contribute to the realization of that objective.