Թուրքիայի դատարանը 6 լրագրողի դատապարտել է ցմահ ազատազրկման
ԵՐԵՎԱՆ,  17 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  Թուրքիայի դատարանը 6 լրագրողի դատապարտել է  ցմահ ազատազրկման 2016-ի հուլիսին հեղաշրջման փորձ իրականացնողների հետ կապեր ունենալու համար: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` այս մասին տեղեկացնում է BBC-ն:
Դատավճիռը հաջորդել է մեկ այլ թուրքական դատարանի՝ թուրքական և գերմանական արմատներով լրագրող  Դենիզ Յուջելին ազատ արձակելու որոշմանը: Վեց լրագրողներ մեղավոր են ճանաչվել իսլամական քարոզիչ  Ֆեթուլլա Գյուլենի հետ կապեր ունենալու համար: Գյուլենը մեղադրվում է հեղաշրջման ձախողված փորձ կատարելու համար:
Մարդու իրավունքների պաշտպանության մի շարք խմբեր` ներառյալ ՄԱԿ-ի և ԵԱՀԿ-ի ներկայացուցիչներ, դատապարտել են Թուրքիայի դատարանի այդ դատավճիռը` որպես լրատվամիջոցների ազատության խախտում: «Այդ խիստ դատավճիռը անընդունելի և աննախադեպ հարձակում է Թուրքիայում խոսքի և մեդիայի ազատության վրա»,-ասել են ՄԱԿ-ի խոսքի ազատության վերաբերյալ հատուկ զեկուցողը և ԵԱՀԿ-ի Եվրոպայում մեդիայի  անվտանգության և համագործակցության կազմակերպության ներկայացուցիչը:
Դատապարտված լրագրողներն են Նազալի Իլիկակը, Ահմետ Ալթանը, Մեհմետ Ալթանը, Ֆեվցին Գրինչին, Յակուբ Սիմսեկը և Շուկրու Տուգրուլ Օզզենգուլը:
Հեղաշրջման փորձից  հետո Թուրքիայի իշխանությունները դատապարտել են ավելի քան 50 000 մարդու և հեռացրել մոտ 150 000 հանրային ծառայողների` այդ թվում լրագրողների, ուսուցիչների, ոստիկանների:

Суд Турции приговорил 6 журналистов к пожизненному заключению
В Турции суд в пятницу приговорил шестерых журналистов к пожизненному заключению по обвинению в связях с теми, кто причастенк попытке переворота в июле 2016 года. Об этом сообщает Арменпресс со ссылкой на BBC.
Приговор последовал за решением об освобождении журналиста с турецкими и немецкими корнями ДенизаЮлчена.
Журналистов обвинили в том, что они  поддерживали связи с членами движения ФетхуллахаГюлена, который организовал попытку государственного переворота.
Правозащитники из разных организаций, в  том числе и представители ООН и ОБСЕ, осудили решение турецкого суда – как  нарушение  свободы СМИ.
«Жестокий вердикт  - это  разрушительный прецедент нападения  на  свободу СМИ в Турции», - сказал спецдокладчик ООН по свободе  слова представитель ОБСЕ по сотрудничеству медиа.
Среди осужденных–  АхметАлтан, его брат, журналист и ученый МехметАлтан, журналистка НазлиИличак, ФевцинГринчин, ЯкубСимсек и ШукруТугрулОзденгул.
В числе арестованных в Турции после попытки госпереворота около более 50.000 человек и 150 000  уволенных – в том числе учителей, полицейских и сотрудников  СМИ.