Opportunity մարսագնացը տոնում Է Մարսի վրա աշխատանքի 5000-րդ օրը
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Opportunity վետերան ռովերը փետրվարի 17-ին կտոնի Մարսի վրա իր աշախատանքի հինգհազարերորդ օրը: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է NASA-ն:
«90-օրյա առաքելության սկսվելուց հինգ հազար օր անց մեր հրաշալի ռովերը շարունակում Է զարմացնել մեզ եւ մշտապես Մարսի մակերեւույթին ինչ-որ նոր բան Է գտնում: Այդ հոբելյանը կդառնա հերթական նշանակալից տարեթիվը նրա կյանքի պատմության մեջ: Մյուս կողմից, մեզ համար, անշուշտ, ավելի կարեւոր են նոր հայտնագործությունները, քան պարզապես թվերը»,- հայտարարել Է առաքելության ղեկավար Ջոն Քալասը Փասադենայի NASA-ի ռեակտիվ շարժման լաբորատորիայից (ԱՄՆ):
Opportunity մարսագնացը, որը Մարսի մակերեւույթին աշխատում Է արդեն 13 տարի, այդ հոբելյանը կտոնի ամենաառօրեական կերպով՝ շարունակելով շարժվել Վիլամետ հովտի կողմը եւ կատարելով երկրաբանական հետազոտություններ, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստի գործակալությունը:

Марсоход Opportunity отпразднует в субботу 5000 день работы на Марсе
Ровер-ветеран Opportunity отпразднует в субботу свой пятитысячный день работы на Марсе. Как передает Арменпресс, об этом сообщает НАСА.
"Через пять тысяч дней после начала этой 90-дневной миссии, наш удивительный ровер продолжает удивлять нас и постоянно находит на поверхности Марса что-то новое. Этот юбилей станет очередной знаменательной датой в его истории жизни. С другой стороны, для нас, конечно же, важнее новые открытия, чем просто цифры", — заявил руководитель миссии Джон Каллас  из Лаборатории реактивного движения НАСА в Пасадене (США).
Марсоход Opportunity, работающий на поверхности Марса уже 13 лет, Этот юбилей отпразднует самым будничным образом, продолжая двигаться в сторону долины Вилламетт и проводя геологические исследования.