Գիտնականները պատմել են մահացու վտանգավոր հիվանդության հետ մարդու հասակի կապի մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երեխա ժամանակ ցածր հասակ ունեցած մարդիկ առաջացած տարիքում ենթակա են ինսուլտի մեծ ռիսկի: Այս եզրակացությանն են եկել Կոպենհագենի համալսարանի գիտնականները. նրանց աշխատության մասին գրել Է Science daily-ն, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Ծագումնաբաններն ուսումնասիրել են 1930-ից մինչեւ 1989 թվականը ծնված 7-ից մինչեւ 13 տարեկան 300 հազար երեխաների առողջության վերաբերյալ տվյալները:
Վերլուծությունը ցույց Է տվել, որ այն մարդիկ, որոնց հասակը միջին ցուցանիշից պակաս Է եղել 5-7 սանտիմետրով, առաջացած տարիքում 11 տոկոսով ավելի հաճախ են տառապել իշեմիկ ինսուլտով: Այդ հիվանդությունն արտահայտվում Է ուղեղի արյան շրջանառության խախտմամբ, ինչը հանգեցնում Է ուղեղի բջիջների մահացման:
Հետազոտողները նշում են, որ մարդու հասակը պայմանավորված Է գենետիկայով, մոր եւ մանկան սննդակարգով, վարակներով ու սթրեսներով: Դրանցից մի քանիսը, կարծում են գիտնականները, ազդում են ինսուլտի առաջացման ռիսկի վրա, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Ученые рассказали о связи роста со смертельно опасной болезнью
Люди с низким ростом в детстве подвержены большему риску инсульта во взрослом возрасте. К такому выводу пришли ученые из Копенгагенского университета. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости, об их работе пишет Science daily.
Генетики изучили данные о здоровье 300 тысяч детей в возрасте 7-13 лет, рожденных с 1930 по 1989 годы. Анализ показал, что люди, чей рост был меньше среднего показателя на 5-7 сантиметров, на 11% чаще страдали ишемическим инсультом во взрослом возрасте. Это заболевание выражается в нарушении кровообращения мозга с последующей гибелью мозговых клеток.
Исследователи отмечают, что рост человека определяется генетикой, а также такими факторами, как питание матери и ребенка, инфекциями и стрессом. Некоторые из них, считают ученые, влияют на риск возникновения инсульта.