Ֆլորիդայում սգո արարողություն Է անցկացվել հրաձգության զոհերի հիշատակին
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մի քանի հազար մարդ Է մասնակցել փետրվարի 14-ին ԱՄՆ-ի Ֆլորիդայի նահանգի Փարքլենդ քաղաքի դպրոցում տեղի ունեցած ողբերգության 17 զոհերի հիշատակի նվիրված սգո արարողությանը: Մոմերով արթնությունն այս գիշեր կայացել Է տեղի զբոսայգում, որը գտնվում Է հանցագործության վայրից 3,2 կիլոմետր հեռավորության վրա, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Ինչպես հայտնել Է CNN հեռուստաընկերությունը, արարողության կենտրոնական վայրը դարձել Է ամֆիթատրոնը, որի բեմին կանգնեցված են տասնյոթ հրեշտակների լուսարձակող պատկերաքանդակները, որոնք խորհրդանշում են զոհվածների հոգիները: Նրանց անուններն ընթերցվել են, յուրաքանչյուր անունից հետո դադար Է տրվել, որի ժամանակ հավաքվածները խմբովին խոստացել են. «Մենք չենք մոռանա»:
Ֆլորիդայում եւ ամբողջ երկրում տեղի են ունենում սգո միջոցառումներ: Նախագահ Դոնալդ Թրամփը Փարքլենդի դպրոցում տեղի ունեցած հրաձգության հետեւանքների կապակցությամբ կարգադրել Է մինչեւ փետրվարի 19-ի մայրամուտ խոնարհել դրոշները Սպիտակ տան, ԱՄՆ-ում եւ արտասահմանում ամերիկյան կառավարական շենքերի վրա, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Во Флориде проходит траурная церемония в память о жертвах стрельбы
Несколько тысяч человек участвуют в траурной церемонии памяти 17 жертв трагедии, происшедшей в  среду в школе города Паркленд (штат Флорида). Бдение при свечах проходит этой ночью в местном парке, расположенном в 3,2 км от места преступления, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Как передает телекомпания CNN, центральным местом церемонии стал амфитеатр, на сцене которого расставлены светящиеся фигуры семнадцати ангелов, символизирующих души погибших. Их имена были зачитаны, после каждого имени делалась пауза, во время которой собравшиеся хором обещали: "Мы не забудем".
Во Флориде и по всей стране проходят траурные мероприятия. Президент Дональд Трамп распорядился до заката 19 февраля приспустить флаги над Белым домом, американскими правительственными зданиями в США и за рубежом в связи с последствиями стрельбы в школе Паркленда.