Ֆլորիդայում սուգ Է. բոլոր պետհիմնարկների դրոշները կխոնարհվեն մինչեւ փետրվարի 19-ը
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆլորիդայի նահանգի բոլոր պետական հիմնարկությունների դրոշները կխոնարհվեն մինչեւ փետրվարի 19-ը ի հիշատակ Փարքլենդ քաղաքի դպրոցում հրաձգության զոհերի: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, փետրվարի 14-ին կայացած մամուլի ասուլիսում հայտարարել Է նահանգապետ Ռիք Սքոթը:
Մամուլիս ասուլիսը հեռարձակում Էին ԱՄՆ-ի մի քանի հեռուստաալիքներ: Նահանգապետն ընդգծել Է, որ «կարգադրել Է խոնարհել դրոշները Marjory Stoneman Douglas դպրոցում հրաձգության զոհերի հիշատակին»: Նա հայտնել Է, որ հեռախոսով խոսել Է ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփի, ներքին անվտանգության նախարար Քիրսթեն Նիլսենի եւ երկրի իրավակարգի մարմինների ղեկավարների հետ:
Նահանգապետը մտադիր Է գիշերն այցելել Փարքլենդում արտակարգ պատահարից տուժածներին: «Տեղի Է ունեցել իսկական չարիք: Մեր նահանգը բռնություն չի հանդուրժի»,- հավաստիացրել Է Սքոթը: Ֆլորիդայի գլխավոր դատախազ Պամելա Բոնդին խոստացել Է «փոխհատուցել ողբերգության զոհերի հուղարկավորման ծախսերը եւ ամեն տեսակ աջակցություն ցուցաբերել նրանց ընտանիքներին»: Նա հավելել Է, որ անձամբ Է վերահսկելու նյութական օգնության բաշխումը զոհերի հարազատներին ու տուժածներին, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Florida governor orders flags at half-staff in honor of school shooting victims
YEREVAN, FEBRUARY 15, ARMENPRESS. Florida Governor Rick Scott has declared all state and U.S. flags to be flown at half-staff after the deadly shooting at Stoneman Douglas High School until February 19.
The governor told a press briefing that he has talked with US President Donald Trump on the phone, as well as law enforcement and security officials.
Scott said he will visit the wounded overnight in the hospital.
A former student opened gunfire in a Florida high school on Wednesday, killing at least 17 adults and children, CNN reported citing local authorities.
Florida Gov. Rick Scott ordered government flags flown at half-staff through Monday in honor of victims of the shooting at Marjory Stoneman Douglas High School.
The suspect, 19-year-old Nikolas Cruz, was expelled for unspecified disciplinary reasons.
"My prayers and condolences to the families of the victims of the terrible Florida shooting. No child, teacher or anyone else should ever feel unsafe in an American school," US President Donald Trump said.