Թրամփն ԱՄՆ-ի Ազգային անվտանգության գործակալության ղեկավար նշանակեց Փոլ Նակասոնեին
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփն ԱՄՆ-ի ամենագաղտնիացված հետախուզական գերատեսչություններից մեկի՝ Ազգային անվտանգության գործակալության (ԱԱԳ) նոր տնօրեն Է նշանակել գեներալ-լեյտենանտ Փոլ Նակասոնեին: Փետրվարի 13-ին այս մասին Twitter-ում հայտնել Է նախագահի հատուկ օգնական եւ կիբեռանվտանգության հարցերով Սպիտակ տան համակարգող Ռոբ Ջոյսը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Նակասոնեն, որի թեկնածությունը դեռ պետք Է հաստատի Կոնգրեսի Սենատը, միաժամանակ կգլխավորի Է նաեւ ԱՄՆ-ի զինված ուժերի կիբեռհրամանատարությունը:
54-ամյա Նակասոնեն 2016 թվականի հոկտեմբերից ղեկավարում Է ԱՄՆ-ի Բանակի (ցամաքային զորքերի) կիբեռհրամանատարությունը: Ծառայությունն սկսել Է հետախուզությունում: Մասնակցել Է Աֆղանստանում եւ Իրաքում իրականացված գործողություններին:
ԱԱԳ-ի ներկայիս տնօրեն եւ ԱՄՆ-ի զինված ուժերի կիբեռհրամանատարության ղեկավար ծովակալ Մայքլ Ռոջերսը, որն այս պաշտոններն զբաղեցնում Էր 2014 թվականից, հունվարի սկզբին հայտարարել Էր գարնանը պաշտոնաթող լինելու մտադրության մասին, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Трамп назначил главой Агентства нацбезопасности США генерал-лейтенанта Накасоне
Президент Дональд Трамп назначил новым директором одного из самых засекреченных в США разведведомств Агентства национальной безопасности (АНБ) генерал-лейтенанта Пола Накасоне. Как передает Арменпресс со ссылкой на Тасс, об этом сообщил во вторник в Twitter специальный помощник президента и координатор Белого дома по вопросам кибербезопасности Роб Джойс.
Накасоне, кандидатуру которого должен еще утвердить Сенат Конгресса, одновременно возглавит и Киберкомандование ВС США.
54-летний Накасоне с октября 2016 года руководит Киберкомандованием Армии США (Сухопутных войск). Начинал службу в разведке. Участвовал в операциях в Афганистане и Ираке.
Нынешний директор АНБ и глава Киберкомандования ВС США адмирал Майкл Роджерс, занимавший эти посты с 2014 года, объявил в начале января о намерении уйти весной в отставку.