Լուկաշենկոն հորդորել Է ՀԱՊԿ-ի երկրներին՝ համատեղ արդիականացնել բանակները
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն փետրվարի 13-ին հայտարարել Է, որ Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության անդամ երկրներին անհրաժեշտ Է բանակների արդիականացման համատեղ աշխատանք կատարել, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Եթե խոսենք ընդհանուր առմամբ, մենք ՀԱՊԿ-ում շատ լրջորեն թերագնահատում ենք այն իրադրության վտանգը, որն ստեղծվում Է: Ռուսաստանը ինքն իր համար արդիականացնում Է զինված ուժերը: Մենք մյուս անդամների հետ միասին փորձում ենք զինվել, արդիականանալ եւ այլն:
Յուրաքանչյուրն ինքնուրույն»,-հայտարարել Է Լուկաշենկոն երկրի Անվտանգության խորհրդի նիստի ժամանակ: Նախագահի խոսքը մեջբերել Է նրա մամուլի ծառայությունը: Դրա հետ մեկտեղ, Բելառուսի նախագահի կարծիքով, Ռուսաստանը կարող Է կարեւոր դեր խաղալ ՀԱՊԿ-ի երկրների զինված ուժերի արդիականացման գործընթացում, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Belarus president calls on CSTO members to jointly modernize militaries
YEREVAN, FEBRUARY 16, ARMENPRESS. Belarus President Alexander Lukashenko said February 13 that member states of the Collective Security Treaty Organization (CSTO) need to jointly modernize their armies.
“If we speak generally, in the CSTO we are very seriously underestimating the danger of the situation which is being created. Russia is modernizing its military for itself. We, together with other members, are trying to be armed, modernize etc. Everyone on itself”, Lukashenko said during the country’s security council session.
At the same time, he said Russia can play an important role in the modernization of CSTO member state militaries.