Նախագահի նստավայրում տեղի են ունեցել հայ-բուլղարական բարձր մակարդակի բանակցություններ
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բուլղարիայի նախագահի պետական այցի շրջանակներում Նախագահի նստավայրում այսօր նախագահներ Սերժ Սարգսյանի և Ռումեն Ռադևի առանձնազրույցից հետո կայացել են ընդլայնված կազմով բանակցություններ՝ երկու երկրների պատվիրակությունների մասնակցությամբ, որից հետո տեղի է ունեցել Հայաստանի Հանրապետության և Բուլղարիայի Հանրապետության միջև մի շարք ոլորտներում երկկողմ համագործակցության ընդլայնմանն ու խորացմանն ուղղված փաստաթղթերի ստորագրման արարողություն:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, մասնավորապես ստորագրվել են՝ «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության և Բուլղարիայի Հանրապետության կառավարության միջև գաղտնի տեղեկատվության փոխադարձ պաշտպանության մասին» համաձայնագիրը, «Հայաստանի Հանրապետության և Բուլղարիայի Հանրապետության միջև աշխատանքային միգրացիայի կանոնակարգման մասին» համաձայնագիրը, «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության և Բուլղարիայի Հանրապետության կառավարության միջև տեղեկատվական տեխնոլոգիաների և կապի ոլորտներում համագործակցության մասին» համաձայնագիրը, «Հայաստանի Հանրապետության մշակույթի նախարարության և Բուլղարիայի Հանրապետության մշակույթի նախարարության միջև մշակույթի բնագավառում 2018-2020թթ. համագործակցության մասին» գործնական ծրագիրը:
Նախագահներ Սերժ Սարգսյանը և Ռումեն Ռադևը հանդիպման արդյունքներն ամփոփել են զանգվածային լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների առջև հայտարարություններով: Հայաստանի և Բուլղարիայի նախագահները պատասխանել են նաև լրագրողներին հետաքրքրող հարցերին:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանի հայտարարությունը ԶԼՄ-ների առջև՝ Բուլղարիայի Հանրապետության նախագահ Ռումեն Ռադևի հետ հանդիպումից հետո
Մեկ անգամ ևս ողջունում եմ Բուլղարիայի նախագահ Ռումեն Ռադևին և նրան ուղեկցող պատվիրակության անդամներին Երևանում: Սա Ձեր անդրանիկ այցն է Հայաստանի Հանրապետություն և այն, անշուշտ, առանցքային նշանակություն կունենա երկկողմ միջպետական հարաբերություններում` նոր լիցք հաղորդելով ամուր պատմամշակութային կապերի վրա խարսխված մեր համագործակցությանը:
Գոհունակությամբ ուզում եմ փաստել, որ նախագահ Ռադևի հետ մեր զրույցն ընթացավ ջերմ մթնոլորտում։ Բովանդակալից քննարկում ունեցանք երկկողմ համագործակցության օրակարգի վերաբերյալ, անդրադարձանք փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող միջազգային մի շարք հարցերի։ Վերահաստատեցինք հարաբերություններն ամրապնդելու երկուստեք հանձնառությունը և պայմանավորվեցինք լրացուցիչ ջանքեր ներդնել հայ-բուլղարական երկկողմ և բազմակողմ համագործակցությանը նոր դինամիկա հաղորդելու ուղղությամբ:
Այդ հանձնառության վկայություններն են նաև քիչ առաջ Հայաստանի Հանրապետության և Բուլղարիայի Հանրապետության միջև ստորագրված փաստաթղթերը, որ համալրելու են մեր երկրների միջև ավելի քան 50 համաձայնագիր ներառող հարուստ իրավապայմանագրային դաշտը։
Անշուշտ, շնորհավորեցի իմ հարգարժան գործընկերոջը Եվրոպական միության խորհրդում Բուլղարիայի նախագահության ստանձնման կապակցությամբ՝ մաղթելով բեղմնավոր աշխատանք։ Եվրոպական միությունը Հայաստանի կարևորագույն գործընկերներից է, ուստի սա ևս մի ուղղություն է, որտեղ հայ-բուլղարական փոխգործակցությունը խորացնելու մեծ հեռանկարներ կան։ Հույս հայտնեցի, որ ԵՄ խորհրդում Բուլղարիայի նախագահությունը, ի թիվս այլ հարցերի, առաջընթաց կարձանագրի նաև Հայաստանի հետ մուտքի արտոնագրերի ազատականացման երկխոսության մեկնարկի հարցում։
Բարձր գնահատեցինք մեր երկրների միջև ձևավորված սերտ համագործակցությունը միջազգային հարթակներում, որը նկատելիորեն դրսևորվում է մասնավորապես ՄԱԿ-ի կառույցներում միմյանց ցուցաբերվող աջակցությամբ։ Շահագրգռված ենք նույն ոգով շարունակելու խորացնել մեր բազմակողմ համագործակցությունը։
Իհարկե, քննարկեցինք տնտեսական ոլորտի հարցերը. գոհունակությամբ փաստեցինք, որ վերջին տարիներին երկկողմ առևտրաշրջանառության ցուցանիշները շոշափելի աճ են արձանագրել: Միաժամանակ, ներուժը շատ ավելին է, և պետք է աշխատենք տարբեր ոլորտներում, այդ թվում՝ գյուղատնտեսության, զբոսաշրջության, շատ տարբեր ոլորտներում և, իհարկե, հաղորդակցության ոլորտում նոր նախաձեռնությունների իրականացման ուղղությամբ։ Գոհունակությամբ արձանագրեցինք նաև բուլղար գործարարների հետաքրքրության աճը Հայաստանում ընդլայնելու տնտեսական հնարավորությունները․ խոսքս թե՛ ԵԱՏՄ-ին Հայաստանի անդամակցության, Հայաստան-ԵՄ համագործակցության նոր դաշտի մասին է, թե՛ երկրում ստեղծվող ազատ տնտեսական գոտիներում տրամադրվող հնարավորությունների:
Երկուստեք նշեցինք մշակութային կապերի ընդլայնման և մարդկային շփումների խրախուսման կարևորությունը: Հայ և բուլղար ժողովուրդների՝ դարերի խորքից եկող բարեկամությունը սնելն ու ամրապնդելը մեր բարոյական պարտքն եմ համարում: Ի դեպ, պարոն Ռադև, շատ ուրախ եմ, որ ցանկություն եք հայտնել այցելելու «Թումո» ստեղծարարական կենտրոն։ Լիահույս եմ, որ այցը տպավորիչ կանցնի՝ ծնելով համագործակցության նոր գաղափարներ։
Անշուշտ, անդրադարձանք նաև Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցին. այդ կապակցությամբ ես նշեցի, որ մեզ համար չափազանց կարևոր է մեր գործընկերների աջակցությունը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ձևաչափով ընթացող գործընթացին, ինչը համահունչ է նաև ԵՄ ընդհանուր դիրքորոշմանը։ Կարևորում ենք, որ ՀՀ-ԵՄ շրջանակային համաձայնագիրը ամրագրում է ԵՄ լիարժեք աջակցությունը Մինսկի խմբի համանախագահողների գործունեությանը և նրանց կողմից առաջարկվող կարգավորման սկզբունքներին։
Պարոն Նախագահ, մեր հանդիպումը, իհարկե, ես գնահատում եմ արդյունավետ: Մենք հնարավորություն ենք ունենալու օրվա ընթացքում, ինչպես նաև վաղը նորից խոսելու մեր հարաբերությունների զարգացման մասին և, իհարկե, հույս եմ հայտնում, որ հայ-բուլղարական քաղաքական երկխոսությունն ու բազմոլորտ համագործակցությունը, արդեն իսկ ստեղծված նախադրյալների շնորհիվ, ավելի կընդլայնվեն և կզարգանան: Ես նաև վերահաստատեցի իմ հրավերը պարոն նախագահին՝ աշնանը մասնակցելու Հայաստանի Հանրապետությունում տեղի ունենալիք Ֆրանկոֆոնիայի գագաթնաժողովին, և իհարկե, մեծ հաճույքով ընդունեցի պարոն նախագահի հրավերը՝ այցելելու բարեկամ Բուլղարիա:
Բուլղարիայի Հանրապետության նախագահ Ռումեն Ռադևի հայտարարությունը ԶԼՄ-ների առջև՝ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի հետ հանդիպումից հետո
Նախ ուզում եմ մեր պատվիրակության անունից շնորհակալություն հայտնել ձեր հրաշալի երկիրն այցելելու հրավերի, ինչպես նաև ջերմ ընդունելության համար: Ուզում եմ ընդգծել, որ մեր երկու երկրների միջև փոխհարաբերությունները պարզապես ավանդական լավ չեն, այլ նախ և առաջ բարեկամական են, որովհետև մեր երկու ժողովուրդների միջև կան խորը պատմական և մշակութային կապեր, համակրանք և փոխադարձ հարգանք, ինչպես նաև ճակատագրի ընդհանրություններ:
Իմ այցի նպատակը ոչ միայն քաղաքական բարձր մակարդակի վրա գտնվող մեր շփումների ակտիվացումն է, այլ նաև քննարկելը շահագրգիռ բոլոր ոլորտներում համագործակցության զարգացումը: Մեզ համար կարևոր է, որ մի շարք ոլորտներում մենք որոշակի առաջընթաց ունենանք: Դրա համար մեր պատվիրակության մեջ կան շատ ներկայացուցիչներ, ինչպես գործարար համայնքից, այնպես էլ խորհրդարանից:
Մեր ժողովուրդները մեզնից ակնկալում են ավելի սերտ և արդյունավետ համագործակցություն: Մենք դա իրենց պարտական ենք և դրա համար այսօր այստեղ ենք, որպեսզի զարգացնենք փոխգործակցությունը:
Նախագահ Սարգսյանի հետ միասին քննարկեցինք մեր երկկողմ փոխհարաբերությունները, գոհունակություն հայտնեցինք վերջին տասը տարում մեր տնտեսական հարաբերությունների կայունությունից, բայց միևնույն ժամանակ համարում ենք, որ ապրանքաշրջանառությունը բավարար չէ: Մենք կարող ենք ավելի բարձր մակարդակի հասցնել այն և առավել ընդլայնել ոլորտները: Գոհունակությամբ ուզում եմ ասել, որ այսօր առավոտից իսկ սկսեցինք աշխատել. փոքր և միջին ձեռնարկությունների ներկայացուցիչներն ու գործատուներն արդեն աշխատում են միմյանց հետ, և որքան ինձ հայտնի է՝ պայմանավորվածություն են ձեռք բերել հունիսին Բուրգաս քաղաքում անցկացնելու մեծ գործարար համաժողով, որին ներկա կլինեն մեր երկու երկրների գործարարները: Այդ այցի ժամանակ հուշագիր կստորագրվի երկու երկրների գործատու կազմակերպությունների միջև, որը մեծ առաջընթաց է:
Հայաստանի Նախագահի հետ միասին մենք ընդհանուր դիրքորոշում ունեցանք, որ մեր երկրները ռազմավարական նշանակություն ունեն, ուստի մենք պետք է արդյունավետորեն օգտագործենք մեր այդ նշանակությունը՝ օգտագործենք Պարսիծ ծոց-Սև ծով ուղղությամբ բազմամոդել միջանցքի առկայությունը մեր փոխհարաբերությունների զարգացման գործում: Այդ կապակցությամբ ողջունում եմ պարոն Սարգսյանի գաղափարը՝ կազմակերպելու այս հարցում շահագրգիռ բոլոր երկրների տրանսպորտի նախարարների հանդիպում: Այսինքն՝ բոլոր այն հաղորդակցության հնարավորությունները, որ ունենք տրասնպորտային և այլ ոլորտներում, պետք է օգտագործել զարգացնելու համար մեր տնտեսական փոխհարաբերությունները: Շատ կարևոր եմ համարում համաձայնագրերի ստորագրումը, հատկապես աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարի կողմից ստորագրված աշխատանքային միգրացիայի վերաբերյալ համաձայնագիրը: Մնացած համաձայնագրերը նույնպես շատ կարևոր են, ինչը նշանակում է մեր փոխհարաբերությունների նոր մակարդակ, արդիականացում: Մշակույթի ասպարեզում և նաև գաղտնի տեղեկությունների հարցում ստորագրված փաստաթղթերը ևս շատ կարևոր են:
Մենք ողջունում ենք ԵՄ-ի հետ Հայաստանի ստորագրած Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը, որովհետև դա մեծ հնարավորություն է տալիս, որ մեր երկու պետությունների տնտեսությունների միջև ավելի զարգանան տնտեսական հարաբերություններն ու փոխշահավետ գործակցությունը:
Մենք խոսեցինք նաև Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցի մասին, որը կարևոր է ոչ միայն Հայաստանի, այլև ամբողջ տարածաշրջանի համար: Ես ուզում եմ ընդգծել, որ Բուլղարիան հայտարարեց իր ամենակարևոր գերակայություններից մեկը՝ դա Արևմտյան Բալկանների հարցն է մեր նախագահության ընթացքում: Բայց Բուլղարիան հանձնառու է Արևելյան գործընկերության ծրագրի կատարման, ինչպես նաև սևծովյան տարածաշրջանի և Կովկասի զարգացման գործում:
Ուզում եմ նշել, որ մենք շատ լավ փոխհարաբերություններ ունենք նաև կրթության և մշակույթի ասպարեզում: Այն, ինչ մենք այսօր Ձեզ հետ քննարկեցինք, պարո՛ն Նախագահ, նոր լիցք կհաղորդեն այդ փոխհարաբերություններին:
Եվ վերջում ուզում եմ հիշեցնել, որ հայկական համայնքը Բուլղարիայում ոչ միայն պահպանել է իր ազգային ինքնությունը, այլև բավականին լավ և արդյունավետ կերպով ինտեգրված է Բուլղարիայի հանրությանը, ներկայացված է մշակութային և գիտական կյանքում: Դա կենդանի կամուրջ է մեր երկու պետությունների միջև, որը մենք պետք է ամրացնենք: Մեկ անգամ ևս շնորհակալություն եմ հայտնում Ձեզ ջերմ ընդունելության համար և խորապես հավատում եմ, որ այս այցը նոր խթան կհանդիսանա մեր երկկողմ հարաբերությունների համար և կլինի փոխշահավետ:

YEREVAN, FEBRUARY 12, ARMENPRESS. Within the frames of the Bulgarian President’s state visit to Armenia, extended format talks with the participation of the delegations of Armenia and Bulgaria were held in the Armenian Presidential Palace after the private meeting of Presidents Serzh Sargsyan and Rumen Radev, the Armenian Presidential Office told Armenpress.
The talks were followed by a signing ceremony of documents aimed at expanding and deepening the bilateral cooperation between Armenia and Bulgaria in a number of fields.
In particular, the agreements on Mutual Protection of Confidential Information, on Cooperation in the spheres of Information Technologies and Communication between the Armenian and Bulgarian governments, the agreement on Regulation of Labor Migration between Armenia and Bulgaria, as well as the practical program on 2018-2020 Cooperation in the sphere of Culture between the Culture Ministries of Armenia and Bulgaria were signed.
Armenian President Serzh Sargsyan and his Bulgarian counterpart Rumen Radev summed up the meeting results with statements for mass media representatives.
The two Presidents answered the questions of the reporters.
Statement by President Serzh Sargsyan for mass media after meeting with President Rumen Radev of the Republic of Bulgaria
I once again welcome Bulgarian President Rumen Radev and the members of his delegation to Yerevan. This is your first visit to the Republic of Armenia, I am sure that it will go a long way toward boosting bilateral interstate relations and giving fresh impetus to our cooperation based on strong historical-cultural ties.
I wish to state with satisfaction that the talks with President Radev went off in a warm atmosphere. We had a substantive discussion on our bilateral cooperation agenda and touched upon a number of international issues of mutual interest.
We reaffirmed our mutual commitment to strengthening relations and agreed to make additional efforts to step up bilateral and multilateral cooperation between Armenia and Bulgaria as evidenced by the documents signed today between the Republic of Armenia and the Republic of Bulgaria that will complement the legal-contractual framework which features over 50 agreements.
I certainly took the opportunity to congratulate my counterpart on Bulgaria’s assuming the presidency of the EU Council and wish them fruitful work.
The European Union is one of Armenia’s most important partners, so this is another direction where there are great prospects for deepening the Armenian-Bulgarian cooperation. I expressed the hope that along with other issues, Bulgaria’s chairmanship in the EU Council will promote the ongoing visa liberalization dialogue with Armenia.
We hailed our countries’ close cooperation on the international platforms, which is especially manifested in the mutual support with UN structures. We are keen to enhance our multilateral cooperation in the same spirit.
Of course, we discussed economic issues as well. We were pleased to state that the bilateral trade turnover has recorded tangible growth in recent years. At the same time, I should note that the potential is much greater, and we must work in agriculture, tourism and in many other spheres with a view to implementing new initiatives, including in the field of communications.
We also noted with satisfaction Bulgarian business circles’ increased interest in our country’s economic opportunities. I mean Armenia’s membership of EAEU, the new EU-Armenia partnership framework, and the opportunities available in the free economic zones being set up in the country. We both mentioned the importance of enhancing cultural ties and promoting human contacts.
I consider it our moral duty to foster and strengthen the centuries-old friendship between the Armenian and Bulgarian peoples. By the way, Mr. Radev, I am happy for your willingness to visit the TUMO creative center. I am hopeful that your visit will be impressive and will give birth to new ideas of cooperation.
Indeed, we touched upon the Nagorno-Karabakh conflict. In this regard, I highlighted our partners’ support of the process underway in the OSCE Minsk Group format, which is in line with the general position of the European Union.
It is important that the RA-EU framework agreement stipulates EU’s full support of Minsk Group Co-Chairs’ efforts and the proposed principles of settlement.
Mr. President, I would certainly call our meeting productive. We will have the opportunity to speak about the development of our relations over the course of the day, as well as tomorrow. I do hope that the Armenian-Bulgarian political dialogue and the ongoing multifaceted cooperation will be further enhanced and developed thanks to already established preconditions.
Also, I reaffirmed my invitation for my counterpart to take part in the Armenia-hosted Francophonie Summit this fall and, respectively, I accepted with great pleasure Mr. President’s invitation to visit friendly Bulgaria.
Statement by Bulgarian President Rumen Radev for mass media outlets after meeting with President Serzh Sargsyan
First of all, I want to thank you on behalf of our delegation for your invitation to visit your wonderful country, as well as for the warm welcome.
I want to emphasize that the relations between our two countries are not merely traditional; they are first of all friendly, because our two nations have deeply rooted historical and cultural ties, sympathy and mutual respect, as well as commonality of fate.
The purpose of my visit is not only to activate our contacts at the highest political level, but also to discuss the development of cooperation in all areas of interest.
It is important for us to have some progress in a number of areas. My delegation features many representatives from both the business community and Parliament.
Our peoples look forward to building closer and more effective ties of cooperation. We are bound by duty to do so, and we are here today to develop partnerships.
Together with President Sargsyan we discussed bilateral relations, expressed satisfaction with the stability of our economic relations over the past ten years, but at the same time, we consider that the commodity turnover is still far from being satisfactory. We can upgrade it to encompass ever new areas of cooperation.
I am pleased to note that we started working early this morning: small and medium-sized businesses and employers are already working together and, as far as I can understand, they have reached an agreement to hold a major business forum in Burgas this June, involving businessmen from both countries. During the visit, a memorandum will be signed between the employers of the two countries, which can be described as a major breakthrough.
Together with the President of Armenia, we concurred in that our countries are of strategic importance and, therefore, we need to make a better use of it; we should avail ourselves of the Gulf Coast-Black Sea corridor to develop our relationship. In this regard, I welcome Mr. Sargsyan’s idea to organize a meeting of transport ministers of all concerned countries. In other words, the logistical opportunities we have in the field of transport and other areas must be used to develop economic intercourse.
I appreciate the signing of agreements, especially the labor migration arrangement signed by the Minister of Labor and Social Affairs. The other agreements are very important, too, including the documents on cultural cooperation and confidential information, which imply a new level of relationship and overhaul.
We welcome the Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement signed by Armenia with the EU because it may open up a great opportunity to develop economic relations and mutually beneficial cooperation between our two economies.
We also talked about the Nagorno-Karabakh issue, which is important not only for Armenia, but also for the entire region.
I wish to remind that Bulgaria has declared the question of Western Balkans to be one of its key priorities during its EU presidency. But our country is likewise committed to implementing the Eastern Partnership Program, as well as developing the Black Sea region and the Caucasus.
I want to note that we have very good relationships in education and culture. What we have discussed today with you, Mr. President, may give new impetus to those relationships.
Finally, I would like to remind that the Armenian community has not only preserved its national identity in Bulgaria, but has integrated harmoniously with the Bulgarian society, being represented in our country’s cultural and scientific life. They are a living bridge between our two nations, which has to be strengthened.
Thanking you once again for a warm reception, I deeply believe that this visit will give new impetus to bilateral relations and will be mutually beneficial