Նախագահի նստավայրում տեղի են ունեցել հայ-բուլղարական բարձր մակարդակի բանակցություններ
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բուլղարիայի նախագահի պետական այցի շրջանակներում Նախագահի նստավայրում այսօր նախագահներ Սերժ Սարգսյանի և Ռումեն Ռադևի առանձնազրույցից հետո կայացել են ընդլայնված կազմով բանակցություններ՝ երկու երկրների պատվիրակությունների մասնակցությամբ, որից հետո տեղի է ունեցել Հայաստանի Հանրապետության և Բուլղարիայի Հանրապետության միջև մի շարք ոլորտներում երկկողմ համագործակցության ընդլայնմանն ու խորացմանն ուղղված փաստաթղթերի ստորագրման արարողություն:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, մասնավորապես ստորագրվել են՝ «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության և Բուլղարիայի Հանրապետության կառավարության միջև գաղտնի տեղեկատվության փոխադարձ պաշտպանության մասին» համաձայնագիրը, «Հայաստանի Հանրապետության և Բուլղարիայի Հանրապետության միջև աշխատանքային միգրացիայի կանոնակարգման մասին» համաձայնագիրը, «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության և Բուլղարիայի Հանրապետության կառավարության միջև տեղեկատվական տեխնոլոգիաների և կապի ոլորտներում համագործակցության մասին» համաձայնագիրը, «Հայաստանի Հանրապետության մշակույթի նախարարության և Բուլղարիայի Հանրապետության մշակույթի նախարարության միջև մշակույթի բնագավառում 2018-2020թթ. համագործակցության մասին» գործնական ծրագիրը:
Նախագահներ Սերժ Սարգսյանը և Ռումեն Ռադևը հանդիպման արդյունքներն ամփոփել են զանգվածային լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների առջև հայտարարություններով: Հայաստանի և Բուլղարիայի նախագահները պատասխանել են նաև լրագրողներին հետաքրքրող հարցերին:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանի հայտարարությունը ԶԼՄ-ների առջև՝ Բուլղարիայի Հանրապետության նախագահ Ռումեն Ռադևի հետ հանդիպումից հետո
Մեկ անգամ ևս ողջունում եմ Բուլղարիայի նախագահ Ռումեն Ռադևին և նրան ուղեկցող պատվիրակության անդամներին Երևանում: Սա Ձեր անդրանիկ այցն է Հայաստանի Հանրապետություն և այն, անշուշտ, առանցքային նշանակություն կունենա երկկողմ միջպետական հարաբերություններում` նոր լիցք հաղորդելով ամուր պատմամշակութային կապերի վրա խարսխված մեր համագործակցությանը:
Գոհունակությամբ ուզում եմ փաստել, որ նախագահ Ռադևի հետ մեր զրույցն ընթացավ ջերմ մթնոլորտում։ Բովանդակալից քննարկում ունեցանք երկկողմ համագործակցության օրակարգի վերաբերյալ, անդրադարձանք փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող միջազգային մի շարք հարցերի։ Վերահաստատեցինք հարաբերություններն ամրապնդելու երկուստեք հանձնառությունը և պայմանավորվեցինք լրացուցիչ ջանքեր ներդնել հայ-բուլղարական երկկողմ և բազմակողմ համագործակցությանը նոր դինամիկա հաղորդելու ուղղությամբ:
Այդ հանձնառության վկայություններն են նաև քիչ առաջ Հայաստանի Հանրապետության և Բուլղարիայի Հանրապետության միջև ստորագրված փաստաթղթերը, որ համալրելու են մեր երկրների միջև ավելի քան 50 համաձայնագիր ներառող հարուստ իրավապայմանագրային դաշտը։
Անշուշտ, շնորհավորեցի իմ հարգարժան գործընկերոջը Եվրոպական միության խորհրդում Բուլղարիայի նախագահության ստանձնման կապակցությամբ՝ մաղթելով բեղմնավոր աշխատանք։ Եվրոպական միությունը Հայաստանի կարևորագույն գործընկերներից է, ուստի սա ևս մի ուղղություն է, որտեղ հայ-բուլղարական փոխգործակցությունը խորացնելու մեծ հեռանկարներ կան։ Հույս հայտնեցի, որ ԵՄ խորհրդում Բուլղարիայի նախագահությունը, ի թիվս այլ հարցերի, առաջընթաց կարձանագրի նաև Հայաստանի հետ մուտքի արտոնագրերի ազատականացման երկխոսության մեկնարկի հարցում։
Բարձր գնահատեցինք մեր երկրների միջև ձևավորված սերտ համագործակցությունը միջազգային հարթակներում, որը նկատելիորեն դրսևորվում է մասնավորապես ՄԱԿ-ի կառույցներում միմյանց ցուցաբերվող աջակցությամբ։ Շահագրգռված ենք նույն ոգով շարունակելու խորացնել մեր բազմակողմ համագործակցությունը։
Իհարկե, քննարկեցինք տնտեսական ոլորտի հարցերը. գոհունակությամբ փաստեցինք, որ վերջին տարիներին երկկողմ առևտրաշրջանառության ցուցանիշները շոշափելի աճ են արձանագրել: Միաժամանակ, ներուժը շատ ավելին է, և պետք է աշխատենք տարբեր ոլորտներում, այդ թվում՝ գյուղատնտեսության, զբոսաշրջության, շատ տարբեր ոլորտներում և, իհարկե, հաղորդակցության ոլորտում նոր նախաձեռնությունների իրականացման ուղղությամբ։ Գոհունակությամբ արձանագրեցինք նաև բուլղար գործարարների հետաքրքրության աճը Հայաստանում ընդլայնելու տնտեսական հնարավորությունները․ խոսքս թե՛ ԵԱՏՄ-ին Հայաստանի անդամակցության, Հայաստան-ԵՄ համագործակցության նոր դաշտի մասին է, թե՛ երկրում ստեղծվող ազատ տնտեսական գոտիներում տրամադրվող հնարավորությունների:
Երկուստեք նշեցինք մշակութային կապերի ընդլայնման և մարդկային շփումների խրախուսման կարևորությունը: Հայ և բուլղար ժողովուրդների՝ դարերի խորքից եկող բարեկամությունը սնելն ու ամրապնդելը մեր բարոյական պարտքն եմ համարում: Ի դեպ, պարոն Ռադև, շատ ուրախ եմ, որ ցանկություն եք հայտնել այցելելու «Թումո» ստեղծարարական կենտրոն։ Լիահույս եմ, որ այցը տպավորիչ կանցնի՝ ծնելով համագործակցության նոր գաղափարներ։
Անշուշտ, անդրադարձանք նաև Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցին. այդ կապակցությամբ ես նշեցի, որ մեզ համար չափազանց կարևոր է մեր գործընկերների աջակցությունը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ձևաչափով ընթացող գործընթացին, ինչը համահունչ է նաև ԵՄ ընդհանուր դիրքորոշմանը։ Կարևորում ենք, որ ՀՀ-ԵՄ շրջանակային համաձայնագիրը ամրագրում է ԵՄ լիարժեք աջակցությունը Մինսկի խմբի համանախագահողների գործունեությանը և նրանց կողմից առաջարկվող կարգավորման սկզբունքներին։
Պարոն Նախագահ, մեր հանդիպումը, իհարկե, ես գնահատում եմ արդյունավետ: Մենք հնարավորություն ենք ունենալու օրվա ընթացքում, ինչպես նաև վաղը նորից խոսելու մեր հարաբերությունների զարգացման մասին և, իհարկե, հույս եմ հայտնում, որ հայ-բուլղարական քաղաքական երկխոսությունն ու բազմոլորտ համագործակցությունը, արդեն իսկ ստեղծված նախադրյալների շնորհիվ, ավելի կընդլայնվեն և կզարգանան: Ես նաև վերահաստատեցի իմ հրավերը պարոն նախագահին՝ աշնանը մասնակցելու Հայաստանի Հանրապետությունում տեղի ունենալիք Ֆրանկոֆոնիայի գագաթնաժողովին, և իհարկե, մեծ հաճույքով ընդունեցի պարոն նախագահի հրավերը՝ այցելելու բարեկամ Բուլղարիա:
Բուլղարիայի Հանրապետության նախագահ Ռումեն Ռադևի հայտարարությունը ԶԼՄ-ների առջև՝ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի հետ հանդիպումից հետո
Նախ ուզում եմ մեր պատվիրակության անունից շնորհակալություն հայտնել ձեր հրաշալի երկիրն այցելելու հրավերի, ինչպես նաև ջերմ ընդունելության համար: Ուզում եմ ընդգծել, որ մեր երկու երկրների միջև փոխհարաբերությունները պարզապես ավանդական լավ չեն, այլ նախ և առաջ բարեկամական են, որովհետև մեր երկու ժողովուրդների միջև կան խորը պատմական և մշակութային կապեր, համակրանք և փոխադարձ հարգանք, ինչպես նաև ճակատագրի ընդհանրություններ:
Իմ այցի նպատակը ոչ միայն քաղաքական բարձր մակարդակի վրա գտնվող մեր շփումների ակտիվացումն է, այլ նաև քննարկելը շահագրգիռ բոլոր ոլորտներում համագործակցության զարգացումը: Մեզ համար կարևոր է, որ մի շարք ոլորտներում մենք որոշակի առաջընթաց ունենանք: Դրա համար մեր պատվիրակության մեջ կան շատ ներկայացուցիչներ, ինչպես գործարար համայնքից, այնպես էլ խորհրդարանից:
Մեր ժողովուրդները մեզնից ակնկալում են ավելի սերտ և արդյունավետ համագործակցություն: Մենք դա իրենց պարտական ենք և դրա համար այսօր այստեղ ենք, որպեսզի զարգացնենք փոխգործակցությունը:
Նախագահ Սարգսյանի հետ միասին քննարկեցինք մեր երկկողմ փոխհարաբերությունները, գոհունակություն հայտնեցինք վերջին տասը տարում մեր տնտեսական հարաբերությունների կայունությունից, բայց միևնույն ժամանակ համարում ենք, որ ապրանքաշրջանառությունը բավարար չէ: Մենք կարող ենք ավելի բարձր մակարդակի հասցնել այն և առավել ընդլայնել ոլորտները: Գոհունակությամբ ուզում եմ ասել, որ այսօր առավոտից իսկ սկսեցինք աշխատել. փոքր և միջին ձեռնարկությունների ներկայացուցիչներն ու գործատուներն արդեն աշխատում են միմյանց հետ, և որքան ինձ հայտնի է՝ պայմանավորվածություն են ձեռք բերել հունիսին Բուրգաս քաղաքում անցկացնելու մեծ գործարար համաժողով, որին ներկա կլինեն մեր երկու երկրների գործարարները: Այդ այցի ժամանակ հուշագիր կստորագրվի երկու երկրների գործատու կազմակերպությունների միջև, որը մեծ առաջընթաց է:
Հայաստանի Նախագահի հետ միասին մենք ընդհանուր դիրքորոշում ունեցանք, որ մեր երկրները ռազմավարական նշանակություն ունեն, ուստի մենք պետք է արդյունավետորեն օգտագործենք մեր այդ նշանակությունը՝ օգտագործենք Պարսիծ ծոց-Սև ծով ուղղությամբ բազմամոդել միջանցքի առկայությունը մեր փոխհարաբերությունների զարգացման գործում: Այդ կապակցությամբ ողջունում եմ պարոն Սարգսյանի գաղափարը՝ կազմակերպելու այս հարցում շահագրգիռ բոլոր երկրների տրանսպորտի նախարարների հանդիպում: Այսինքն՝ բոլոր այն հաղորդակցության հնարավորությունները, որ ունենք տրասնպորտային և այլ ոլորտներում, պետք է օգտագործել զարգացնելու համար մեր տնտեսական փոխհարաբերությունները: Շատ կարևոր եմ համարում համաձայնագրերի ստորագրումը, հատկապես աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարի կողմից ստորագրված աշխատանքային միգրացիայի վերաբերյալ համաձայնագիրը: Մնացած համաձայնագրերը նույնպես շատ կարևոր են, ինչը նշանակում է մեր փոխհարաբերությունների նոր մակարդակ, արդիականացում: Մշակույթի ասպարեզում և նաև գաղտնի տեղեկությունների հարցում ստորագրված փաստաթղթերը ևս շատ կարևոր են:
Մենք ողջունում ենք ԵՄ-ի հետ Հայաստանի ստորագրած Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը, որովհետև դա մեծ հնարավորություն է տալիս, որ մեր երկու պետությունների տնտեսությունների միջև ավելի զարգանան տնտեսական հարաբերություններն ու փոխշահավետ գործակցությունը:
Մենք խոսեցինք նաև Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցի մասին, որը կարևոր է ոչ միայն Հայաստանի, այլև ամբողջ տարածաշրջանի համար: Ես ուզում եմ ընդգծել, որ Բուլղարիան հայտարարեց իր ամենակարևոր գերակայություններից մեկը՝ դա Արևմտյան Բալկանների հարցն է մեր նախագահության ընթացքում: Բայց Բուլղարիան հանձնառու է Արևելյան գործընկերության ծրագրի կատարման, ինչպես նաև սևծովյան տարածաշրջանի և Կովկասի զարգացման գործում:
Ուզում եմ նշել, որ մենք շատ լավ փոխհարաբերություններ ունենք նաև կրթության և մշակույթի ասպարեզում: Այն, ինչ մենք այսօր Ձեզ հետ քննարկեցինք, պարո՛ն Նախագահ, նոր լիցք կհաղորդեն այդ փոխհարաբերություններին:
Եվ վերջում ուզում եմ հիշեցնել, որ հայկական համայնքը Բուլղարիայում ոչ միայն պահպանել է իր ազգային ինքնությունը, այլև բավականին լավ և արդյունավետ կերպով ինտեգրված է Բուլղարիայի հանրությանը, ներկայացված է մշակութային և գիտական կյանքում: Դա կենդանի կամուրջ է մեր երկու պետությունների միջև, որը մենք պետք է ամրացնենք: Մեկ անգամ ևս շնորհակալություն եմ հայտնում Ձեզ ջերմ ընդունելության համար և խորապես հավատում եմ, որ այս այցը նոր խթան կհանդիսանա մեր երկկողմ հարաբերությունների համար և կլինի փոխշահավետ:

В резиденции президента Армении состоялись армяно-болгарские переговоры на высшем уровне
В рамках государственного визита Президента Болгарии в резиденции Президента Армении 12 февраля после отдельной беседы президентов Сержа Саргсяна и Румена Радева состоялись переговоры в расширенном составе с участием делегаций двух стран, после чего прошла церемония подписания документов, направленных на расширение и углубление двустороннего сотрудничества между Республикой Армения и Республикой Болгария в ряде отраслей.
Как сообщили Арменпресс в Управлении по связям с общественностью и СМИ аппарата президента Армении, в частности, подписаны: соглашение между правительством Республики Армения и правительством Республики Болгария «О взаимной защите секретной информации»; соглашение между Республикой Армения и Республикой Болгария «О регулировании трудовой миграции»; соглашение между правительством Республики Армения и правительством Республики Болгария «О сотрудничестве в сфере информационных технологий и связи»; план действий между министерством культуры Республики Армения и министерством культуры Республики Болгария «О сотрудничестве в сфере культуры на 2018-2020гг.».
Президенты Серж Саргсян и Румен Радев подвели итоги переговоров взаявлениях перед представителями средств массовой информации. Президенты Армении и Болгарии ответили на интересовавшие журналистов вопросы.
Заявление Президента Сержа Саргсяна для СМИ после встречи с Президентом Республики Болгария Руменом Радевым
Ещё раз приветствую Президента Болгарии Румена Радева и членов сопровождающей его делегации в Ереване. Это Ваш первый визит в Республику Армения, и он, несомненно, будет иметь ключевое значение в двусторонних межгосударственных отношениях, придавая новую энергию нашему сотрудничеству, которое базируется на прочных культурно-исторических связях.
Хочу с удовлетворением констатировать, что наша беседа с Президентом Радевым прошла в тёплой атмосфере. Мы провели содержательное обсуждение повестки двустороннего сотрудничества, коснулись ряда международных вопросов, представляющих взаимный интерес. Мы подтвердили обоюдную приверженность укреплению отношений и договорились приложить дополнительные усилия, чтобы придать новую динамику двусторонним армяно-болгарским и многосторонним отношениям.
Свидетельством этой приверженности являются только что подписанные между Республикой Армения и Республикой Болгария документы, которые дополнят богатое договорно-правовое поле между нашими странами, включающее более 50 соглашений.
Несомненно, я поздравил своего уважаемого коллегу с принятием Болгарией предательства в Совете Европейского союза, пожелав плодотворной работы. Европейский союз - один из важнейших партнёров Армении, следовательно, это ещё одно направление, в котором есть большие перспективы углубления армяно-болгарское взаимодействия. Я выразил надежду, что председательство Болгарии в Совете ЕС, наряду с другими вопросами, зафиксирует прогресс также в вопросе начала диалога о либерализации визового режима с Арменией.
Мы высоко оценили тесное сотрудничество, сформированное между нашими странами на международных площадках, что заметно проявляется, в частности, во взаимной поддержке в структурах ООН. Мы заинтересованы продолжать в том же духе наше многостороннее сотрудничество.
Конечно, мы обсудили вопросы экономической сферы: с удовлетворением констатировали, что в последние годы показатели двустороннего товарооборота зафиксировали ощутимый рост. Одновременно, потенциал намного больше, и мы должны работать в разных сферах, в том числе в сельском хозяйстве, туризме, в очень разных сферах и, конечно, в сфере коммуникаций, в направлении реализации новых инициатив. С удовлетворением констатировали также рост интереса болгарских предпринимателей к расширению экономических возможностей в Армении. Речь и о членстве Армении в ЕАЭС, о новой площадке сотрудничества Армения-ЕС, и о возможностях, которые предоставляют создающиеся в стране свободные экономические зоны.
Мы обоюдно отметили важность расширения культурных связей и поощрения культурных контактов. Считаю нашим нравственным долгом питать и укреплять идущую из глубины веков дружбу армянского и болгарского народов. Кстати, господин Радев, я очень рад, что Вы выразили желание посетить Центр креативных технологий «Тумо». Я преисполнен надежды, что визит пройдёт впечатляюще, порождая новые идеи сотрудничества.
Мы несомненно, затронули также проблему Нагорного Карабаха. В этой связи я отметил, что для нас чрезвычайно важна поддержка нашими партнёрами процесса, который протекает в формате сопредседателей Минской группы ОБСЕ, что созвучно также с общеё позицией ЕС. Мы считаем важным, что рамочное соглашение РА-ЕС закрепляет полноценную поддержку ЕС деятельности сопредседателей Минской группы и предлагаемых ими принципов урегулирования.
Господин Президент, нашу встреча, конечно, также оцениваю как плодотворную. Мы будем иметь возможность в течение дня, а также завтра вновь поговорить о развитии наших отношений и, конечно, выражаю надежду, что армяно-болгарский политический диалог и многоотраслевое сотрудничество, благодаря уже созданным предпосылкам, ещё больше расширятся и разовьются. Я также подтвердил своё приглашение господину Президенту осенью принять участие в предстоящем в Республике Армения саммите Франкофонии, и, конечно, с большой радостью принял приглашение господина Президента посетить дружественную Болгарию.
Заявление Президента Республики Болгария Румена Радева перед СМИ после встречи с Президентом Сержем Саргсяном
Уважаемый господин Президент,
Прежде всего, хочу от имени нашей делегации выразить благодарность за приглашение посетить вашу чудесную страну, а также за тёплый приём. Хочу подчеркнуть, что взаимоотношения между двумя нашими странами не просто традиционно хорошие, но прежде всего дружеские, потому что между двумя нашими народами есть глубокие исторические и культурные связи, симпатия и взаимное уважение, также как общность судьбы.
Цель моего визита не только в том, чтобы активизировать находящиеся на высоком уровне политические контакты, но также для обсуждения развития сотрудничества во всех сферах, представляющих интерес. Нам важно, чтобы в ряде направлений мы имели определённый прогресс. Для этого в составе нашей делегации есть много представителей как из делового сообщества, так и из парламента.
Наши народы ожидают от нас более тесного и плодотворного сотрудничества. Мы обязаны им этим и поэтому сегодня мы здесь, чтобы развивать взаимодействие.
Мы с Президентом Саргсяном обсудили двусторонние отношения, выразили удовлетворение по поводу устойчивости наших экономических отношений в течение последних десяти лет, но в то же время мы считаем, что товарооборот неудовлетворителен. Мы можем довести его до более высокого уровня и ещё больше расширить сферы. Хочу с удовлетворением сказать, что мы сегодня с утра начали работать: представители малых и средних предприятий и работодатели уже работают друг с другом, и насколько мне известно, достигли договорённости в июне провести в городе Бургас большой бизнес форум, на котором будут присутствовать предприниматели наших двух стран. Во время этого визита будет подписан меморандум между организациями работодателей двух стран, что является большим прогрессом.
Мы с Президентом Республики разделяем общую позицию, что наши страны имеют стратегическое значение, следовательно, мы должны эффективно использовать это наше значение, использовать наличие многомодельного коридора по направлению Персидский залив - Чёрное Море в деле развития наших взаимоотношений. В этой связи приветствую идею господина Саргсяна организовать встречу министров транспорта всех заинтересованных в этом вопросе стран. То есть, нужно использовать все имеющиеся транспортной и других сферах возможности коммуникации, чтобы развивать наши экономические взаимоотношения. Очень важным считаю подписание соглашений, особенно, подписанное со стороны министра труда и социальных вопросов соглашение о трудовой миграции. Остальные соглашения также очень важны, что означает новый уровень наших взаимоотношений, модернизацию. Также очень важны документы, подписанные в сфере культуры и также в вопросе секретной информации.
Мы приветствуем подписанное Арменией с ЕС Соглашение о всеобъемлющем и расширенном партнёрстве, потому что это даёт большую возможность, чтобы между экономиками наших двух государств ещё больше развивались экономические отношения и взаимовыгодное взаимодействие.
Мы поговорили также о проблеме Нагорного Карабаха, которая важна не только для Армении, но и для всего региона. Я хочу подчеркнуть, что Болгария объявила одним из самых важных своих приоритетов в ходе председательства вопрос Восточных Балкан. Но Болгария привержена выполнению программы Восточного партнёрства, в деле развития Черноморского региона и развития Кавказа.
Хочу отметить, что у нас очень хорошие взаимоотношения также в сфере образования и культуры. То, что мы сегодня с Вами обсудили, господин Президент, придаст новую энергию этим отношениям.
И в конце хочу напомнить, что армянская община в Болгарии не только сохранила свою национальную самобытность, но также довольно хорошо и эффективно интегрирована в общество Болгарии, представлена в культурной и научной жизни. Это живой мост между двумя нашими государствами, который мы должны укреплять. Вновь выражают благодарность Вам за тёплый приём, и глубоко верю, что этот визит явится новым импульсом для наших двусторонних отношений и будет взаимовыгодным.