Վիլյամ Սարոյանի տուն-թանգարանի բացման աշխատանքներն ընթացքի մեջ են
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ամերիկահայ գրող, համաշխարհային գրականության կարկառուն ներկայացուցիչ Վիլյամ Սարոյանի կենսագրությունը, ստեղծագործական կյանքը, ճանապարհորդությունների, հուշերի մասին պատմող նյութերը, նկարները թվայնացված տարբերակով կներկայացվեն նրա տուն-թանգարանում, որի երկար սպասված բացումը նախատեսվում է իրականացնել օգոստոսի 31-ին` գրողի հոբելյանական 110-ամյակին: Այս կապակցությամբ  «Արմենպրես»-ի թղթակիցը զրուցել է «Սարոյան Հաուս» նախագծի օգնական Անժելա Ավագյանի հետ:
«Ներկայումս տուն-թանգարանի շինարարական աշխատանքները կանգ են առել, քանի որ բանակցություններ են իրականացվում Ֆրեզնոյի քաղաքապետարանի հետ, և այդ գործընթացը դեռ շարունակվում է: Հավանաբար, փետրվարի վերջին կամ մարտի սկզբին թույլտվություն կստանանք, և բարեկարգման փուլը կվերսկսենք»,-նշեց Ավագյանը և հավելեց, որ կարևորագույն նյութերի հավաքման աշխատանքները դեռ շարունակվում են:
Նա ընդգծեց, որ թանգարանը ստեղծելիս ձգտել են հնարավորինս հետաքրքիր ու բազմաբովանդակ տեղեկություններ, հոդվածներ հավաքել Սարոյանի մասին: Թանգարանը կլինի ինտերակտիվ և նորարարական լուծումներով հարուստ, թանգարանի հոլոգրամը այցելուներին կպատմի Սարոյանի կյանքի, ստեղծագործությունների մասին: Ցուցանմուշների մեծ մասը` նկարներ, Սարոյանի ճանապարհորդությունների վերաբերյալ հոդվածներ, նոթեր, կներկայացվեն թվայնացված տարբերակով:
Ավագյանի խոսքով` թանգարանի բացմամբ հետաքրքրվում են ոչ միայն հայերը, այլև օտարերկրացիները` առաջարկելով իրենց աջակցությունը:
«Ռենեսանս» մշակութային և ինտելեկտուալ հիմնադրամը 2016 թվականին ձեռք է բերել Վիլյամ Սարոյանի տունը, որը հանվել էր աճուրդի:
Այդ իրադարձությունից հետո «Ռենեսանսի» հիմնադիր Արթուր Ջանիբեկյանը հիմնել է «Սարոյան Հաուս» նախագիծը` ցանկանալով գրողի տունը վերածել թանգարանի: Նախագիծը մշակելու համար հայտարարվել էր մրցույթ, որի արդյունքում հաղթել էր «Ստորակետ» ճարտարապետական ստուդիան` առաջարկելով ոչ ավանդական, նորագույն տեխնոլոգիական լուծումներով հագեցած նախագիծ:

Дом-музей Вильяма Сарояна во Фрезно откроется в конце августа
Скоро откроется дом-музей американского писателя армянского происхождения Вильяма Сарояна, в котором будут представлены разнообразные материалы о его жизни и творчестве. Открытие дома-музея Вильяма Сарояна намечено на 31-е августа – к 110-летнему юбилею писателя. Об этом в беседе с «Арменпресс»  рассказала помощник проекта «Сароян-Хаус» Анжела Авагян.
«Сейчас строительные работы в доме-музее приостановлены, поскольку ведутся переговоры с мэром Фрезно. Вероятно, в конце февраля-начале марта разрешение будет получено, и благоустройство будет возобновлено»,- сказала помощник проекта «Сароян-Хаус» Анжела Авагян.
По ее словам, продолжается также сбор материалов для музея: сотрудники стремятся собрать наиболее интересные и познавательные материалы и факты, рассказывающие о жизни и творчестве Сарояна. Часть материалов будет представлена в виртуальном формате.
Как рассказала помощник проекта «Сароян-Хаус» Анжела Авагян, открытием дома-музея заинтересованы не только армяне, но и другие граждане, которые предлагают свою помощь в этом деле.
Фонд «Ренессанс» приобрел в 2016 году дом Вильяма Сарояна, который был выставлен на аукцион.
После этого основатель Фонда «Ренессанс» Артур Джанибекян основал проект «Сароян-хаус», пожелав сотворить в доме музей, посвященный Сарояну. В объявленном конкурсе победила архитектурная студия «Сторакет», предложившая новаторское решение для музея, насыщенное технологическими решениями.