Պուտինը եւ Մակրոնը քննարկել են Սիրիայի իրադրությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հեռախոսազրույց Է անցկացրել Ֆրանսիայի իր պաշտոնակից Էմանուել Մակրոնի հետ, որի ընթացքում քննարկվել Է Սիրիայի իրադրությունը: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է Կրեմլի մամուլի ծառայությունը:
«Կայացել Է Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հեռախոսազրույցը Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի հետ: Հանգամանորեն քննարկվել են Սիրիայում ճգնաժամի քաղաքական կարգավորման հեռանկարները:  Նշվել Է շահագրգռությունը ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի 2254 բանաձեւի հիման վրա Ժնեւում ներառական սիրիական բանակցությունների առաջմղման հարցում՝ հաշվի առնելով հունվարի 30-ին Սոչիում կայացած Սիրիական ազգային երկխոսության կոնգրեսի արդյունքները»,-ասած Է հաղորդագրության մեջ: Նշվում Է, որ հեռախոսազրույցի ընթացքում արծարծվել են Սիրիայի հետհակամարտային վերականգնմանն օժանդակելու տարբերակները: «Ընդհանուր առմամբ ընդգծվել Է սիրիական դոսյեի հանգուցային ասպեկտների շուրջ ռուս-ֆրանսիական կոորդինացումը խորացնելու կարեւորությունը»,-ընդգծվում Է Կրեմլի մամուլի ծառայության հաղորդագրության մեջ:

YEREVAN, FEBRUARY 9, ARMENPRESS. Russian president Vladimir Putin had a phone conversation with his French counterpart Emmanuel Macron to discuss the situation in Syria, the Kremlin reported.
“Prospects of a political settlement of the Crisis in Syria were discussed comprehensively”, the Kremlin said.
"The parties expressed interest in advancing the inclusive intra-Syrian talks in Geneva based on the outcome of the Syrian National Dialogue Congress held in Sochi on January 30 and the United Nations Security Council Resolution 2254," the Kremlin press service said, adding that the two presidents had emphasized "the importance of enhancing coordination between Russia and France concerning the key aspects of the Syria issue,” Tass reports.