Եվրախորհրդարանը քվեարկեց «ամառային» եւ «ձմեռային» ժամանակի ԵՄ-ի երկրների անցումը չեղարկելու օգտին
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրախորհրդարանը բանաձեւ Է ընդունել, որով կոչ Է արվում հրաժարվել Եվրամիությունը «ամառային» եւ «ձմեռային» ժամանակի փոխադրելու պրակտիկայից: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, փետրվարի 9-ին ՌԻԱ Նովոստիին հայտնել են Վեհաժողովի մամուլի ծառայությունում:
Եվրախորհրդարանականները նախօրյակին Ստրասբուրգում կայացած լիագումար նստաշրջանում բանավեճեր են անցկացրել ամառային ժամանակի ԵՄ-ի անդամ երկրների անցնելու հարցի շուրջ:
«Ընդունվել Է բանաձեւ, որը կոչ Է անում Եվրահանձնաժողովին ժամերի տեղափոխումը դադարեցնել այն բանի հիման վրա, որ բազմաթիվ գիտական հետազոտությունները չեն կարողացել ապացուցել դրա որեւիցե դրական հետեւանքը, բայց մատնանշել են մարդու առողջության, գյուղատնտեսության եւ ճանապարհային երթեւեկության համար բացասական հետեւանքների գոյությունը»,- ասել Է գործակալության զրուցակիցը:
Պատգամավորները կոչ են արել Եվրահանձնաժողովին՝ կատարել «ամառային ժամանակի» անցնելու հետ կապված միջոցառումների մանրակրկիտ գնահատում եւ ընդսմին հանդես են եկել ԵՄ-ի մակարդակով միասնական մոտեցում պահպանելու օտին:
Մինչդեռ, «ամառային» եւ «ձմեռային» ժամանակի Եվրամիության անցումը չեղարկելու օգտին ներկայում արտահայտվել Է հանրակցության անդամ երկրներից միայն մեկը՝ Ֆինլանդիան:

ЕП проголосовал за отмену перехода стран ЕС на "летнее" и "зимнее" время
Европарламент принял резолюцию, призывающую Еврокомиссию отказаться от практики перевода Евросоюза на "летнее" и "зимнее" время. Как передает Арменпресс, об этом сообщили в пятницу РИА Новости в пресс-службе ассамблеи.
Европарламентарии на пленарной сессии ассамблеи накануне в Страсбурге провели дебаты по вопросу перехода стран-членов ЕС на летнее время.
"Принята резолюция, призывающая Еврокомиссию прекратить практику перевода часов на том основании, что многочисленные научные исследования не смогли доказать каких-либо положительных последствий этого, но указали на существование негативных последствий для здоровья человека, сельского хозяйства и безопасности дорожного движения", — сказал собеседник агентства.
Депутаты призвали ЕК провести "тщательную оценку мер летнего времени", высказавшись при этом за сохранение единого подхода на уровне ЕС.
Между тем, за отмену перехода Евросоюза на "летнее" и "зимнее" время на данный момент высказалась лишь одна из стран-членов сообщества – Финляндия.