ՀՀ Նախագահին հավատարմագրերն է հանձնել Լեհաստանի նորանշանակ դեսպանը
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանին փետրվարի 8-ին իր հավատարմագրերն է հանձնել Հայաստանի Հանրապետությունում Լեհաստանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Պավել Չեպլակը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, Հանրապետության Նախագահը շնորհավորել է դեսպանին պաշտոնը ստանձնելու կապակցությամբ և մաղթել հաջողություններ՝ հույս հայտնելով, որ դիվանագիտական գործունեության մեջ իր մեծ փորձով և ակտիվ գործունեությամբ նա կնպաստի հայ-լեհական հարաբերությունների ամրապնդմանն ու համագործակցության օրակարգի ընդլայնմանը: Սերժ Սարգսյանը գոհունակությամբ է նշել, որ Հայաստանի ու Լեհաստանի միջև հարաբերությունները մշտապես եղել են կառուցողական և ջերմ:
Ընդգծելով, որ անցած տարի երկու երկրները նշեցին դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 25-ամյակը, ինչպես նաև Լեհաստանում հայ համայնքի կազմավորման 650-ամյակը, Նախագահը երախտագիտություն է հայտնել լեհ ժողովրդին՝ հայ ժողովրդի մի հատվածի հանդեպ մինչ այժմ ցուցաբերվող բարեկամական և ջերմ վերաբերմունքի համար:
Լեհաստանի դեսպանը շնորհակալություն է հայտնել Նախագահին ընդունելության համար և պաշտոնավարման շրջանում իր առաջնահերթ խնդիրը համարել մեծ ներուժ ունեցող հայ-լեհական տնտեսական կապերի խորացման, երկու երկրների միջև ապրանքաշրջանառության ծավալների աճի ուղղությամբ հետևողական աշխատանքը:
Նախագահ Սարգսյանը և դեսպան Չեպլակը քաղաքական, տնտեսական, հումանիտար ոլորտներում երկկողմ հարաբերությունների զարգացման հնարավորություններից բացի, քննարկել են բազմակողմ ձևաչափով՝ միջազգային կառույցներում փոխգործակցությանը վերաբերող հարցեր:
Անդրադարձ է եղել նաև ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի ստորագրումից հետո այդ փաստաթղթի շրջանակներում հայ-լեհական համագործակցության զարգացմանը:
Զրուցակիցները միջպետական հարաբերությունների ամրապնդման տեսանկյունից մեծապես կարևորել են միջխորհրդարանական երկխոսության ակտիվացումը:
Հանդիպմանը Հանրապետության Նախագահը և Լեհաստանի դեսպանը մտքեր են փոխանակել ԼՂ հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման բանակցային գործընթացի շուրջ:

New Ambassador of Poland presents credentials to Armenian President
YEREVAN, FEBRUARY 8, ARMENPRESS. Newly appointed Ambassador of Poland to Armenia Paweł Cieplakpresented his credentials to President Serzh Sargsyan on February 8, the Presidential Office told Armenpress.
The Armenian President congratulated the Ambassador on his appointment and wished him success expressing hope that the Ambassador with his great diplomatic experience and activity will contribute to the strengthening of the Armenian-Polish relations and expanding the cooperation agenda. Serzh Sargsyan said with satisfaction that Armenia and Poland have always had constructive and warm relations.
The President said last year the two countries marked the 25th anniversary of establishment of diplomatic relations, as well as the 650th anniversary of the establishment of the Armenian community and expressed gratitude to the Polish people for the friendly and warm attitude towards the Armenian people.
The Polish Ambassador thanked the President for the reception and considered his number one task the consistent work on deepening the Armenian-Polish economic ties that have great potential, as well as increasing the trade turnover volumes between the two countries.
The Armenian President and the Polish Ambassador discussed issues relating to the mutual cooperation at international structures at the multilateral format.
They also touched upon the development of the Armenian-Polish cooperation after the signing of the Armenia-EU Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement (CEPA).
The officials attached great importance to boosting the inter-parliamentary dialogue from the perspective of strengthening the inter-state ties.
At the meeting the President and the Ambassador also exchanged views on the negotiation process over the peaceful settlement of the Nagorno Karabakh conflict.