Ալիևը չորրորդ անգամ առաջադրվել է Ադրբեջանի նախագահի ընտրություններում
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանի իշխող «Ենի Ազերբայջան» կուսակցությունը երկրում ապրիլի 11-ին կայանալիք արտահերթ նախագահական ընտրություններին հերթական անգամ առաջադրել են գործող նախագահ Իլհամ Ալիևի թեկնածությունը: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է ադրբեջանական ԱՊԱ գործակալությունը:
Ալիևին առաջադրելու մասին միաձայն որոշում է ընդունվել կուսակցության 6-րդ համագումարի ժամանակ:
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը փետրվարի 5-ին ստորագրել էր հրամանագիր երկրում արտահերթ նախագահական ընտրություններ անցկացնելու վերաբերյալ: Համաձայն հրամանագրի նոր ընտրությունները կկայանան ապրիլի 11-ին՝ նախապես սահմանված հոկտեմբերի 17-ի փոխարեն:
Այս ընտրությունները կլինեն առաջինն Ադրբեջանում սահմանադրական վերջին փոփոխություններից հետո, որոնք Ալիևին թույլ տվեցին արդեն չորրորդ անգամ առաջադրվել: Հաղթելու պարագայում նա պաշտոնավարելու է յոթ տարի ժամկետով՝ նախկին հինգի փոխարեն։ Բացի այդ, 2016 թվականին Ալիևի նախաձեռնած սահմանադրական փոփոխություններով վերացվել է թեկնածուի առաջադրման քանակի սահմանափակումը, հետևաբար Ալիևը կարող է յոթ տարին մեկ առաջադրվել այնքան, որքան կցանկանա։

Алиев выдвинут кандидатом в президенты Азербайджана на четвертый срок
Партия власти Азербайджана - «Ени Азербайджан», выдвинула кандидатуру Алиева на четвертый президентский срок в досрочных выборах, которые состоятся 11-го апреля. Как передает «Арменпресс», об этом сообщает агентство  «АПА».
Единогласное решение об этом было принято на 6-м съезде партии «Ени Азербайджан».
Как сообщалось ранее, президент Азербайджана Алиев подписал указ, которым назначил в Азербайджане внеочередные президентские выборы. Об этом сообщает агентство Trend. Внеочередные  президентские выборы в Азербайджане состоятся 11-го апреля 2018 года.
В 2018 году исполняется его президентский срок, и выборы должны были состояться  17-го октября. Алиев вновь стал кандидатом от правящей партии «Ени Азербайджан». Причина проведения внеочередных президентских выборов пока неизвестна.
ЦИК Азербайджана получил задание организовать внеочередные президентские выборы в соответствии с Избирательным кодексом. В Азербайджане с утра 5-го февраля прекращено телевещание. Об этом в соцсетях пишут пользователи.
Некоторые думают, что это может быть связано с указом Алиева о проведении внеочередных президентских выборов, и что власти Азербайджана в очередной раз ограничивают доступ к информации для населения страны.