ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարը զինադադարի կոչ Է արել Հարավային Կորեայում Օլիմպիական խաղերի ժամանակ
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիու Գուտերիշն օլիմպիական զինադադարի կոչ Է արել Հարավային Կորեայի Փհենչհանի Խաղերի ժամանակ, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Համաշխարհային կազմակերպության վարչական ղեկավարը գրավոր ուղերձում հիշեցրել Է, որ այս հնադարյան ավանդույթի հարգումն ինչպես երբեք կարեւոր Է այն բանի լույսով, որ մրցումներն անցկացվելու են Կորեական թերակղզում: «Ես բոլոր հակամարտող կողմերին կոչ եմ անում պահպանել օլիմպիական զինադադարը Փհենչհանի Օլիմպիական եւ Պարալիմպիական խաղերի ընթացքում:
Թող օլիմպիական կրակը ճառագի՝ մարդկության համերաշխության փարոսի նման: Թող օլիմպիական զինադադարն օգնի տարածելու խաղաղության մշակույթը»,- հայտարարել Է Գուտերիշը: Նա հիշեցրել Է, որ մարզական մրցումների ընթացքում զինադադարի կնքման ավանդույթն արմատներով գնում Է անտիկ պատմություն: Սկիզբ առնելով Հին Հունաստանում մ.թ.ա, VII դարում՝ այն մարզիկներին հնարավորություն Էր ընձեռում անվտանգ կերպով ժամանել մրցումների վայր, իսկ այնուհետեւ վերադառնալ տուն, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

UN chief calls for truce during 2018 Olympic Games in South Korea
YEREVAN, FEBRUARY 8, ARMENPRESS. UN Secretary-General António Guterres called for truce during the PyeongChang Olympic Games in South Korea, Armenpress reports citing the UN website.
In his message the UN chief said “this ideal has more resonance than ever on the Korean peninsula”.
“I call on all parties to conflict to observe the Olympic Truce during the 2018 Olympic and Paralympic Games. Let the Olympic Flame shine as a beacon to human solidarity. Let the Olympic Truce help spread a culture of peace”, the UN chief said.
He reminded that the ancient Greek tradition of the ekecheira, or ‘Olympic Truce,’ began in the eighth century B.C., and serves as a hallowed principle of the Olympic Games. The International Olympic Committee (IOC) renewed this tradition in 1992 by calling upon all nations to observe the Truce.