Մեկնարկեց Ucom-ի աջակցությամբ իրականացվող «Ապահով համացանց 2018» ծրագիրը
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ապահով Համացանցի միջազգային օրը՝ փետրվարի 6-ին, մեկնարկում է «Ապահով համացանց 2018» վեցամսյա ծրագիրը, որի շրջանակներում մայրաքաղաքի և մարզերի  դպրոցներում կանցկացվեն բաց դասեր համացանցի և թվային տեխնոլոգիաների ապահով և արդյունավետ օգտագործման վերաբերյալ: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին «Յուքոմ» ընկերության PR և հաղորդակցության ծրագրերի բաժնից:
Ապահով համացանց ծրագրի առաքելությունն է՝ նպաստել համացանցի արդյունավետ և ապահով օգտագործմանը, ստեղծել կրթական բովանդակություն:
Ծրագրի այս տարվա կարգախոսն է՝ «Ստեղծիր, միացիր և եղիր պատասխանատու. ավելի լավ համացանցն սկսվում է քեզանից»:
Ծրագիրն իրականացնում են «ՍՏԵՄ կենտրոն» և «Ինտերնետ Հանրություն» կազմակերպությունները  Ucom և այլ ընկերությունների աջակցությամբ:
«Ucom-ը՝ որպես Հայաստանում ամենաարագ ինտերնետ կապն ապահովող ընկերություն այս տարի ևս շեշտում է համացանցը ինքնակրթության և ինքնազարգացման նպատակով օգտագործելու կարևորությունը։ Համացանցում սերտած դասերը կարող են լավ հիմք հանդիսանալ ապագայում խիստ անհրաժեշտ և լայն կիրառություն ունեցող նորարարական լուծումների ստեղծման համար», - ասել է Ucom ընկերության գլխավոր տնօրեն Հայկ Եսայանը:
Փետրվարի 6-ից` մարտի 10-ը Հայաստանի  բոլոր   մարզերի և Երևանի դպրոցների սովորողների  և քոլեջների ուսանողների մասնակցությամբ կանցկացվեն Ապահով համացանց թեմայով բաց դասեր, փետրվարի 6-ից` մայիսի 1-ը  «Ապահով համացանց» թեմայով ծնողական ժողովներ,  Երևանի և մարզային մոտ 100  դպրոցներ կներգրավվեն համաեվրոպական eSafety Label ծրագրի մեջ:
Ծրագրով նախատեսված երկու հանրապետական մրցույթները թույլ կտան ծնողների ու երեխաների շրջանում լայնորեն տարածել համացանցում ապահովության առանցքային դրույթները և յուրաքանչյուր դպրոցին հնարավորություն կընձեռեն ցուցադրելու թեմային առնչվող բոլոր կրթական նախաձեռնությունները:
Համացանցի ապահով և պատասխանատու օգտագործման վերաբերյալ իրազեկության բարձրացմանը կնպաստեն նաև սեմինարները, դպրոցահասակների, նրանց ծնողների և ուսուցիչների համար նախատեսված առաջադրանքները, տեսանյութերը, խաղերը, գրքերը, մեդիա իրադարձությունները և այլ գործնական քայլերը: «Ապահով համացանց» ծրագիրն այս տարի ավելի կընդլայնվի բնագիտա-մաթեմատիկական առարկաներ դասավանդող ուսուցիչների համար:
Ինչպես նշեց ՍՏԵՄ կենտրոնի տնօրեն Հայկազ Բաղյանը, շատ կարևոր է, որպեսզի երեխաները հնարավորինս վաղ տարիքից ձևավորեն ճիշտ համացանցային կարողություններ, օրինակ՝ գնահատեն անձնական բնույթի տեղեկությունները,  սովորեն ինքնուրույն կիրառել անվտանգության և մասնավոր կյանքի գաղտնիության կարգավորումները իրենց նախընտրած խաղերի, հավելվածների կամ գործիքների վրա:
«Շատ երեխաներ համացանցն  օգտագործում վեց տարեկանից: Տասներկու  տարեկանից փոքր երեխաները հիմնականում քննադատական հմտություններ չունեն համացանցում նավարկելու, խաղալու և սովորելու համար, հետևաբար, մինչ այս տարիքը ծնողները պետք է մշտապես մասնակցեն  նրանց համացանցային գործունեությանը: Իսկ ավելի բարձր տարիքում ցանկալի կլիներ նրանց ուղղորդել դեպի միջառարկայական խնդիրների լուծման և ստեղծագործական հմտությունների զարգացման համակարգչային ծրագրեր»:
«Ապահով համացանց» ծրագիրը նվիրված է Ապահով համացանցի միջազգային օրվան, որը նշվում է  սկսած 2004-ից յուրաքանչյուր տարվա երկրորդ ամսվա երկրորդ շաբաթվա երկրորդ օրը: Համաեվրոպական INSAFE նախաձեռնությունը, տարեցտարի ընդլայնվելով, մարդկանց համախբում է` պայքարելու ապօրինի, վնասակար եւ ոչ պատշաճ բովանդակության դեմ:

YEREVAN, FEBRUARY 7, ARMENPRESS. On February 6, the International Day of Safe Internet, the “Safe Internet 2018” 6-month program is kicking off, within the frames of which open classes on safe and effective use of the Internet and digital technologies will be held at schools in the capital and regions, Ucom told Armenpress.
The mission of this program is to promote effective and safe use of the Internet and to create educational content.
The slogan of this year's program is “Create, Join and Be Responsible: A Better Internet Starts with You.”
The program is implemented by “STEM Center” and “Internet Society” organizations with the support of Ucom and other companies.
“Being the fastest internet provider in Armenia, this year again Ucom stresses the importance of using the Internet for self-education and self-development purposes. The lessons learned on the Internet may serve as a good basis for creating innovative solutions that will be highly important and widely applicable in the future,” said Hayk Yesayan, the Director General at Ucom.
From February 6 to March 10, open classes on the Safe Internet will be held for the schoolchildren and college students in Yerevan and all regions of Armenia, from February 6 to May 1 - parents’ evenings on the same topic, and about 100 schools in Yerevan and regions will be enrolled in the pan-European eSafety Label program.
The two republican contests to be held within the frames of the program will allow to widely spread Internet navigation key safety provisions among parents and children and will provide each school with an opportunity to demonstrate all topic-related educational initiatives.
Seminars, as well as workshops, videos, games, books, media events and other practical steps intended for schoolchildren, their parents and teachers also will help to raise awareness on safe and responsible use of the Internet. This year the “Safe Internet” program will expand its borders for the teachers of natural sciences and mathematics.
As noted by Haykaz Baghyan, the Director at STEM Center, it is important for children to shape right Internet navigation capabilities from an early age, for example, to evaluate personal information, to learn to apply security and privacy settings on their favorite games, apps or tools on their own.
“Many children start using the Internet from the age of six. Children under 12 mainly don’t have critical skills for navigating the Internet, online gaming and learning, therefore, parents should always be involved in their online activities. At a later age, it would be desirable to guide children towards such computer programs that help to solve interdisciplinary problems and develop creative skills.”
The “Safe Internet” program is dedicated to the International Day of Safe Internet, having been celebrated since 2004 on the second day of the second week of each year. By expanding its borders from year to year, the pan-European INSAFE initiative brings people together to fight against illegal, harmful and inappropriate content.