ԱՄՆ ֆինանսների նախարարը համաձայնել է ուսումնասիրել Հայաստանի հետ կրկնակի հարկման մասին նոր համաձայնագիր ունենալու հնարավորությունը
ԱՄՆ ֆինանսների նախարարը համաձայնել է ուսումնասիրել Հայաստանի հետ կրկնակի
հարկման մասին նոր համաձայնագիր ունենալու հնարավորությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Միացյալ Նահանգների ֆինանսների նախարար Սթիվեն Մնուչինը կոնգրեսում լսումների ժամանակ, պատասխանելով Ներկայացուցիչների պալատի անդամ Բրեդ Շերմանի հարցին, հայտարարել է, որ պատրաստ է նախարարության աշխատակիցներին հանձնարարել ուսումնասիրել Հայաստանի հետ կրկնակի հարկման բացառման մասին նոր համաձայնագիր ունենալու հնարավորությունը: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Հայ դատի ԱՄՆ հանձնախմբից:
Շերմանը Ներկայացուցիչների պալատի անդամ Դևիդ Վալադաոյի հետ ավելի վաղ հավաքել էր ներկայացուցիչների ստորագրությունները՝ նամակ հղել ԱՄՆ ֆինանսների նախարարին ու կոչ անելով վերաբանակցել Հայաստանի հետ կրկնակի հարկման բացառման մասին համաձայնագիրը: Կոնգրեսի քննարկումների ժամանակ Շերմանը դիմել է Մնուչինին՝ հարցնելով, թե արդյոք նախարարությունը չի հատկացնի 28 ժամ (այնքան, որքան ստորագրություն հավաքվել է) վերաբանակցելու համաձայնագիրը: Ի պատասխան նախարարն ասել է. «Այո, ես կարող եմ հատկացնել 28 ժամ»:
Հայ դատի ԱՄՆ հանձնախմբի ղեկավար Ռաֆֆի Համփարյանը երախտագիտություն է հայտնել Շերմանին նախաձեռնության և խնդրի առնչությամբ ցուցաբերած համառության համար՝ հույս հայտնելով, որ ֆինանսների նախարարությունը այս ուղղությամբ քայլեր կձեռնարկի` վերացնելու այն արգելքները, որոնք գոյություն ունեն ԱՄՆ-Հայաստան տնտեսական համագործակցության բնագավառում:
Հայաստանի և ԱՄՆ-ի միջև առևտրի և ներդրումների վերաբերյալ շրջանակային համաձայնագիրը ստորագրվել է 2015թ-ին, ինչը ճանապարհ է բացում կրկնակի հարկման վերացման մասին պայմանագրի ստորագրման համար: ԱՄՆ-ն նման պայմանագրեր ունի Մերձբալթյան երկրների, Մալթայի, Ճամայկայի, Սլովենիայի և այլ երկրների հետ: Հայաստանը նման պայմանագրեր ունի Ավստրիայի, Կանադայի, Ֆրանսիայի, Բելգիայի, Չինաստանի, Իտալիայի, Լեհաստանի, Ռուսաստանի, Միացյալ Թագավորության, Նիդերլանդների և այլ երկրների հետ:

Министерство финансов США согласилось изучить возможность соглашения об исключении двойного налогообложения с Арменией
Министерство финансов США согласилось изучить возможность соглашения об
исключении двойного налогообложения с Арменией
Во время слушаний в Конгрессе министр финансов США Стивен Мнучин, отвечая на вопрос конгрессмена Бреда Шермана, заявил, что готов поручить сотрудникам Министерства финансов США изучить возможность соглашения об исключении двойного налогообложения с Арменией. Об этом «Арменпресс»  сообщили в Комитете Айдата США.
Ранее Шерман собрал вместе с членом Палаты представителей Дэвидом Валадао подписи под письмом министру финансов США Стивену Мнучину с призывом вновь обсудить  возможность соглашения об исключении двойного налогообложения с Арменией. Во время обсуждений в Конгрессе Шерман спросил Мнучина, сможет ли он выделить на это 28 часов – по числу собранных 28 подписей, на что министр финансов США Стивен Мнучин ответил: «Да, я смогу выделить на это 28 часов».
Руководитель Комитета Айдата США  Раффи Ампарян поблагодарил Шермана, выразив надежду на то, что на этот раз препятствия к экономическому сотрудничеству США с Арменией будут преодолены.
Армения и США в 2015 году подписали рамочное соглашение о торговле и инвестициях, который открывает путь для подписания соглашения об избежании двойного налогообложения. 7-го мая между Арменией и США было подписано рамочное соглашение об инвестициях и торговле. В присутствии президента Армении Сержа Саргсяна в Вашингтоне его подписали министр ИД Армении Эдвард Налбандян и замторгпреда США Ден Мулани.  Документ свидетельствует о готовности развивать торговлю и способствовать инвестициям, сформировать армяно-американский Совет по торговле и инвестициям, который будет собираться минимум раз в год.