ԱՄՆ ֆինանսների նախարարը համաձայնել է ուսումնասիրել Հայաստանի հետ կրկնակի հարկման մասին նոր համաձայնագիր ունենալու հնարավորությունը
ԱՄՆ ֆինանսների նախարարը համաձայնել է ուսումնասիրել Հայաստանի հետ կրկնակի
հարկման մասին նոր համաձայնագիր ունենալու հնարավորությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Միացյալ Նահանգների ֆինանսների նախարար Սթիվեն Մնուչինը կոնգրեսում լսումների ժամանակ, պատասխանելով Ներկայացուցիչների պալատի անդամ Բրեդ Շերմանի հարցին, հայտարարել է, որ պատրաստ է նախարարության աշխատակիցներին հանձնարարել ուսումնասիրել Հայաստանի հետ կրկնակի հարկման բացառման մասին նոր համաձայնագիր ունենալու հնարավորությունը: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Հայ դատի ԱՄՆ հանձնախմբից:
Շերմանը Ներկայացուցիչների պալատի անդամ Դևիդ Վալադաոյի հետ ավելի վաղ հավաքել էր ներկայացուցիչների ստորագրությունները՝ նամակ հղել ԱՄՆ ֆինանսների նախարարին ու կոչ անելով վերաբանակցել Հայաստանի հետ կրկնակի հարկման բացառման մասին համաձայնագիրը: Կոնգրեսի քննարկումների ժամանակ Շերմանը դիմել է Մնուչինին՝ հարցնելով, թե արդյոք նախարարությունը չի հատկացնի 28 ժամ (այնքան, որքան ստորագրություն հավաքվել է) վերաբանակցելու համաձայնագիրը: Ի պատասխան նախարարն ասել է. «Այո, ես կարող եմ հատկացնել 28 ժամ»:
Հայ դատի ԱՄՆ հանձնախմբի ղեկավար Ռաֆֆի Համփարյանը երախտագիտություն է հայտնել Շերմանին նախաձեռնության և խնդրի առնչությամբ ցուցաբերած համառության համար՝ հույս հայտնելով, որ ֆինանսների նախարարությունը այս ուղղությամբ քայլեր կձեռնարկի` վերացնելու այն արգելքները, որոնք գոյություն ունեն ԱՄՆ-Հայաստան տնտեսական համագործակցության բնագավառում:
Հայաստանի և ԱՄՆ-ի միջև առևտրի և ներդրումների վերաբերյալ շրջանակային համաձայնագիրը ստորագրվել է 2015թ-ին, ինչը ճանապարհ է բացում կրկնակի հարկման վերացման մասին պայմանագրի ստորագրման համար: ԱՄՆ-ն նման պայմանագրեր ունի Մերձբալթյան երկրների, Մալթայի, Ճամայկայի, Սլովենիայի և այլ երկրների հետ: Հայաստանը նման պայմանագրեր ունի Ավստրիայի, Կանադայի, Ֆրանսիայի, Բելգիայի, Չինաստանի, Իտալիայի, Լեհաստանի, Ռուսաստանի, Միացյալ Թագավորության, Նիդերլանդների և այլ երկրների հետ:

U.S. Treasury Secretary agrees to pursue new double tax treaty with Armenia
YEREVAN, FEBRUARY 7, ARMENPRESS. U.S. Treasury Secretary Steven Mnuchin, during Congressional testimony today before the U.S. House Financial Services Committee, agreed – in response to direct questioning by Representative Brad Sherman (D-CA) – to commit Treasury Department officials to pursue a new U.S.-Armenia Double Tax Treaty, a long-overdue bilateral accord that will remove barriers to the growth of U.S.-Armenia economic relations, reported the Armenian National Committee of America (ANCA).
Rep. Sherman was joined by Rep. David Valadao (R-CA) in collecting the Congressional signatures of their House colleagues on a letter to Secretary Mnuchin in support of the Tax Treaty. He referenced the legislators in his question to the Secretary, asking whether, in response to their calls to action, the Treasury Department would dedicate 28 hours (the number of Congressional signatures collected to date) to negotiating this agreement. Secretary Mnuchin replied in the affirmative, noting: “Yes, I can commit the 28 hours.”
“We are grateful for Congressman Sherman’s policy expertise and persistence in securing the support of Secretary Mnuchin for a mutually-beneficial U.S.-Armenia Double Tax Treaty,” said ANCA Chairman Raffi Hamparian.