Սիրիայում զոհված ռուս օդաչուն հետմահու ստացել է Ռուսաստանի հերոսի կոչում
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը Ռուսաստանի հերոսի կոչում է շնորհել Սիրիայում զոհված օդաչու Ռոման Ֆիլիպովին: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին տեղեկացնում են Կրեմլի մամուլի ծառայությունից:
«Զինվորական պարտքը կատարելու ընթացքում ցուցաբերած հերոսության և արիության համար Ռոման Նիկոլայի Ֆիլիպովին հետմահու շնորհել Ռուսաստանի հերոսի կոչում»,- ասված է նշված է ՌԴ նախագահի հրամանագրում:
Փետրվարի 3-ին Սիրիայի Իդլիբ շրջանում շարժական զենիթահրթիռային կայանքից խոցվել է ռուսական Су-25 ինքնաթիռը: Օդաչու Ռոման Ֆիլիպովը կատապուլտացվել է, իսկ գետնի վրա մարտի բռնվել ահաբեկիչների հետ: Օդաչուն ինքն իրեն պայթեցրել է, երբ նրան շրջապատել են ահաբեկիչները:

Putin awards Hero of Russia title to Russian pilot killed in Syria
YEREVAN, FEBRUARY 6, ARMENPRESS. Russian President Vladimir Putin has posthumously awarded the Hero of Russia title to military pilot Roman Filipov, who was killed in Syria, ARMENPRESS reports, citing TASS.
"Major Roman Filipov is posthumously awarded with the Hero of Russia title for the bravery, courage and fortitude that he demonstrated while fulfilling his military duty," the decree reads.
According to earlier reports, on February 3, members of the Jabhat al-Nusra terror group (outlawed in Russia) downed a Russian Sukhoi Su-25 fighter jet, which was conducting a survey flight over Syria’s Idlib de-escalation zone. Filipov managed to eject himself from the aircraft but blew himself up with a hand grenade after having been surrounded by militants.
The pilot’s body has been brought to Russia, he will be buried with military honors in the city of Voronezh on February 8.