Սիրիայում զոհված ռուս օդաչուն հետմահու ստացել է Ռուսաստանի հերոսի կոչում
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը Ռուսաստանի հերոսի կոչում է շնորհել Սիրիայում զոհված օդաչու Ռոման Ֆիլիպովին: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին տեղեկացնում են Կրեմլի մամուլի ծառայությունից:
«Զինվորական պարտքը կատարելու ընթացքում ցուցաբերած հերոսության և արիության համար Ռոման Նիկոլայի Ֆիլիպովին հետմահու շնորհել Ռուսաստանի հերոսի կոչում»,- ասված է նշված է ՌԴ նախագահի հրամանագրում:
Փետրվարի 3-ին Սիրիայի Իդլիբ շրջանում շարժական զենիթահրթիռային կայանքից խոցվել է ռուսական Су-25 ինքնաթիռը: Օդաչու Ռոման Ֆիլիպովը կատապուլտացվել է, իսկ գետնի վրա մարտի բռնվել ահաբեկիչների հետ: Օդաչուն ինքն իրեն պայթեցրել է, երբ նրան շրջապատել են ահաբեկիչները:

Путин подписал указ о присвоении погибшему в Сирии летчику звания Героя России
Владимир Путин подписал указ о присвоении погибшему в Сирии летчику Роману Филипову звания Героя России. Как передает Арменпресс со ссылкой на «РИА новости», об этом сообщает пресс-служба Кремля.
Офицера наградили "за героизм, мужество и отвагу, проявленные при исполнении воинского долга".
Штурмовик Су-25, который пилотировал Филипов, был сбит 3 февраля при облете зоны деэскалации "Идлиб". Офицер до последнего пытался держать самолет в воздухе и успел доложить командованию об атаке ракетой. Филипов катапультировался, но погиб в бою с террористами, подорвав себя гранатой.
Тело майора удалось вернуть благодаря действиям российской военной разведки и турецких сил. Церемония погребения с отданием воинских почестей состоится 8 февраля в Воронеже. У летчика остались жена и четырехлетняя дочь.