ՄԽ համանախագահները Ստեփանակերտում կքննարկեն հետաքննական մեխանիզմների ներդրման հարցը. Դավիթ Բաբայան
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների` Ստեփանակերտ այցի ընթացքում նախատեսվում է հանդիպում Արցախի նախագահի հետ: Ինչպես «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց Արցախի նախագահի մամուլի քարտուղար Դավիթ Բաբայանը, այսպիսի այցելությունների ժամանակ սովորաբար նրանք հնարավորություն են ունենում հանդիպել նաև այլ բարձրաստիճան պաշտոնյաների` Արտաքին գործերի նախարարի, խորհրդարանի ղեկավարի, Պաշտպանության նախարարի հետ:
«Քննարկվելու է հարեցերի լայն շրջանակ: Անդրադարձ է կատարվելու ինչպես ընթացիկ, այնպես էլ հակամարտության կարգավորման հարցերին: Քանի որ հիմնական շեշտը դրվում է սահմանին հրադադարի խախտումների հետաքննական մեխանիզմների ներդրման վրա, որ զինադադարի ռեժիմի խախտումները ինչ-որ ձևով վեր հանվեն, բնական է, որ առանձնակի ուշադրություն է դարձվելու այդ հարցերին»,-ասաց Դավիթ Բաբայանը:
Նա նշեց, որ ցանկացած նման այցելություն Արցախը կարևորում է: Ակնկալվում է, որ այդ հարցերի քննարկումը նպաստելու է հակամարտության կարգավորման գործընթացին, ինչպես նաև տարածաշրջանային կայունության և խաղաղության պահպանմանը:
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Իգոր Պոպովը (Ռուսաստան), Ստեֆան Վիսկոնտին (Ֆրանսիա) և Էնդրյու Շոֆերը (ԱՄՆ) փետրվարի 8-9-ը կլինեն Հայաստանում: Եռանախագահները կայցելեն Արցախ` հանդիպելու տեղի իշխանությունների հետ: Նախատեսված է համանախագահների այցը նաև Ադրբեջան:

OSCE MG Co-Chairs to discuss installation of investigative mechanisms during Artsakh visit –
YEREVAN, FEBRUARY 6, ARMENPRESS. During the visit of the OSCE Minsk Group Co-Chairs to Stepanakert a meeting is scheduled with President of Artsakh, Davit Babayan, Artsakh President’s spokesperson, told Armenpress.
He said during such visits the Co-Chairs usually have a chance to meet with other high-ranking officials, including the foreign minister, parliament speaker and the defense minister.
“A wide range of issues will be discussed. The ongoing issues, as well as those relating to the conflict settlement will be touched upon. As the main emphasis is put on the installation of investigative mechanisms for the ceasefire violations on the border, discovery of ceasefire violations, it’s normal that a special focus will be paid on these issues”, Davit Babayan said.
He stated that Artsakh attaches importance to any such visit. It is expected the discussion of these issues will contribute to the conflict settlement process, as well as maintenance of stability and peace in the region.
OSCE Minsk Group Co-Chairs Igor Popov (Russia), Stephane Visconti (France) and Andrew Schofer (USA) will visit Armenia on February 8-9. They will also visit Artsakh. Before visiting Armenia the Co-Chairs will visit Azerbaijan.