Հայ-թուրքական արձանագրությունների գործընթացը ցույց տվեց երկու երկրների մոտեցումներն իրենց ժողովուրդների ապագային. Բաբլոյան
Հայ-թուրքական արձանագրությունների գործընթացը ցույց տվեց երկու երկրների
մոտեցումներն իրենց ժողովուրդների ապագային. Բաբլոյան
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Շվեյցարիան կարող է միայն զղջալ, որ հայ-թուրքական համաձայնագրերը չեն իրագործվում, բայց միեւնույն ժամանակ մնում է համոզված, որ միայն խաղաղ գործընթացն է, որ կարող է խաղաղություն ապահովել ամբողջ Կովկասում: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արա Բաբլոյանի հետ համատեղ ասուլիսի ընթացքում այս մասին հայտարարեց Շվեյցարիայի Համադաշնության Ազգային խորհրդի նախագահ Դոմինիկ դը Բյումանը՝ պատասխանելով լրագրողների հարցին, թե ինչ է կարծում հայ-թուրքական արձանագրությունների գործընթացի մասին, որոնք սկիզբ են առել հենց Շվեյցարիայում:
«Արտգործնախարարության գործն է արտաքին քաղաքականությունը, բայց Շվեյցարիայի խորհրդարանի ներսում կա արտաքին գործերի հանձնաժողով, որն ունի որոշակի ազդեցություն, և այդ իմաստով իրենք իրենց բոլոր հնարավորությունները կներդնեն»,-ասաց նա:
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արա Բաբլոյանն էլ հավելեց, որ հայ-թուրքական արձանագրությունների ողջ գործընթացն աշխարհին ցույց տվեց Հայաստանի և Թուրքիայի մոտեցումներն իրենց ժողովուրդների ապագայի վերաբերյալ. «Մի պետություն, որը տեսել է Ցեղասպանություն, և առաջինը կարող է նախապայմաններ առաջ քաշել, գնում է խաղաղության, գնում է ստորագրման, և մյուսը, որ ցույց տվեց իր ռեգրեսիան ժողովրդավարությունից, և որը տապալեց այդ համաձայնագրերը: Աշխարհը հստակ գնահատեց այս  մոտեցումները»,-եզրափակեց Արա Բաբլոյանը:

Process of Armenian-Turkish protocols showed approaches of two countries to future of their peoples – Speaker Babloyan
Process of Armenian-Turkish protocols showed approaches of two countries to future of their
peoples – Speaker Babloyan
YEREVAN, FEBRUARY 6, ARMENPRESS. Switzerland can only regret that the Armenian-Turkish protocols are not being implemented, but at the same time it is convinced that only the peace process can ensure peace in the entire Caucasus, Dominique de Buman - President of the National Council of Switzerland (lower house of the parliament), said during a joint press conference with Armenian Parliament Speaker Ara Babloyan in Yerevan, in response to the question what is his opinion on the process of the Armenian-Turkish protocols which launched in Switzerland, Armenpress reports.
“The foreign policy is the task of the foreign ministry, but there is a foreign affairs committee in the Swiss Parliament which has some influence, and in this sense they will invest all their capacities”, he said.
Armenian Parliament Speaker Ara Babloyan stated that the whole process of the Armenian-Turkish protocols showed the approaches of Armenia and Turkey to the future of their peoples: “A country that faced a Genocide, and can first put forward preconditions, moves to peace, to the signing, and the next country which showed its regression from democracy and failed these agreements. The world clearly assessed these approaches”, Babloyan said.