Հայ-թուրքական արձանագրությունների գործընթացը ցույց տվեց երկու երկրների մոտեցումներն իրենց ժողովուրդների ապագային. Բաբլոյան
Հայ-թուրքական արձանագրությունների գործընթացը ցույց տվեց երկու երկրների
մոտեցումներն իրենց ժողովուրդների ապագային. Բաբլոյան
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Շվեյցարիան կարող է միայն զղջալ, որ հայ-թուրքական համաձայնագրերը չեն իրագործվում, բայց միեւնույն ժամանակ մնում է համոզված, որ միայն խաղաղ գործընթացն է, որ կարող է խաղաղություն ապահովել ամբողջ Կովկասում: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արա Բաբլոյանի հետ համատեղ ասուլիսի ընթացքում այս մասին հայտարարեց Շվեյցարիայի Համադաշնության Ազգային խորհրդի նախագահ Դոմինիկ դը Բյումանը՝ պատասխանելով լրագրողների հարցին, թե ինչ է կարծում հայ-թուրքական արձանագրությունների գործընթացի մասին, որոնք սկիզբ են առել հենց Շվեյցարիայում:
«Արտգործնախարարության գործն է արտաքին քաղաքականությունը, բայց Շվեյցարիայի խորհրդարանի ներսում կա արտաքին գործերի հանձնաժողով, որն ունի որոշակի ազդեցություն, և այդ իմաստով իրենք իրենց բոլոր հնարավորությունները կներդնեն»,-ասաց նա:
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արա Բաբլոյանն էլ հավելեց, որ հայ-թուրքական արձանագրությունների ողջ գործընթացն աշխարհին ցույց տվեց Հայաստանի և Թուրքիայի մոտեցումներն իրենց ժողովուրդների ապագայի վերաբերյալ. «Մի պետություն, որը տեսել է Ցեղասպանություն, և առաջինը կարող է նախապայմաններ առաջ քաշել, գնում է խաղաղության, գնում է ստորագրման, և մյուսը, որ ցույց տվեց իր ռեգրեսիան ժողովրդավարությունից, և որը տապալեց այդ համաձայնագրերը: Աշխարհը հստակ գնահատեց այս  մոտեցումները»,-եզրափակեց Արա Բաբլոյանը:

Весь процесс армяно-турецких протоколов показал подходы Армении и Турции к будущему своих народов: Баблоян
Весь процесс армяно-турецких протоколов показал подходы Армении и Турции к
будущему своих народов: Баблоян
Швейцария может только сожалеть о том, что армяно-турецкие протоколы не выполняются, но в то же время она убеждена, что только мирный процесс может обеспечить мир на всем Кавказе. Как сообщает Арменпресс, во время совместной пресс-конференции с председателем Национального Собрания Армении Ара Баблояном в Ереване об этом сказал председатель Национального Совета Швейцарской Конфедерации Доминик де Бюман, отвечая на вопрос, каково его мнение об армяно-турецких протоколах.
«Внешняя политика - это задача министерства иностранных дел, но в парламенте Швейцарии есть комитет по иностранным делам, который имеет некоторое влияние, и в этом смысле они будут вкладывать все свои возможности», - сказал он.
Спикер парламента Армении Ара Баблоян заявил, что весь процесс армяно-турецких протоколов показал подходы Армении и Турции к будущему своих народов.
«Страна, которая столкнулась с Геноцидом и может первой выдвинуть предусловия, движется к миру, к подписанию, а другая страна, которая продемонстрировала свой регресс от демократии и не выполнила эти соглашения. Мир четко оценил эти подходы», - сказал Баблоян.