Թուրքիայում հայտարարել են տեղական արտադրության Whatsapp-ի անցնելու մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայի փոխվարչապետ և կառավարության խոսնակ Բեքիր Բոզդաղը հայտարարել է երկրում թուրքական արտադրության նոր սոցիալական հարթակ ստեղծելու մասին, որը կկրկնի հաղորդագրությունների և ֆայլերի փոխանակման Whatsapp հավելվածին: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է թուրքական «Հուրիեթ» պարբերականը:
Բոզդաղի համոզմամբ՝ նոր հարթակը հնարավոր չի լինի գաղտնալսել: Այն նախ կօգտագործեն հանրային կառույցների աշխատողները, այնուհետև արդեն հարթակը բաց կլինի քաղաքացիների օգտագործման համար:
Փոխվարչապետի համոզմամբ՝ հարթակը թույլ կտա նվազեցնել կախումն արտաքին աշխարհից:
«Սա հարյուր տոկոսանոց տեղական և նոր ծրագիր է: Դրա առաջին փորձարկումն արել է վարչապետ Յըլդըրըմը՝ կապվելով «Ձիթենու ճյուղ» գործողության Հաթայի կենտրոնի հետ: Սա կարևոր փոփոխություն և զարգացում է»,- ասել է Բոզդաղը:

Turkey creates Whatsapp copy
YEREVAN, FEBRUARY 6, ARMENPRESS. Turkish Vice PM and governmental spokesman Bekir Bozdag has announced the creation of a new locally made social media platform which is similar to Whatsapp, Hurriyet reports.
Bozdag says the new platform cannot be hacked or wiretapped. It will initially be used by government employees, and then only it will be available for others.
The Vice PM says the new platform will enable to reduce dependence on the outside world.
“This is a 100% local and new program. The first test was done by PM Yildirimn, when he contacted the central command of Operation Olive Branch”, he said.