Եվրոպայի Հայ դատի գրասենյակը 2018-ին շարունակելու է կազմակերպել եվրոպացի գործիչների այցն Արցախ
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրոպայի Հայ դատի գրասենյակը 2018-ին շարունակելու է կազմակերպել եվրոպացի հասարակական, քաղաքական գործիչների այցն Արցախ: Այս մասին «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց ՀՅԴ Եվրոպայի Հայ դատի հանձնախմբի հաղորդակցության և հանրության հետ կապերի պատասխանատու Հարութ Շիրինյանը: Նրա խոսքով, այսօր Արցախի աշխարհաքաղաքական իրավիճակն այնպիսին է, որ Սփյուռքում ապրող յուրաքանչյուր հայ դառնում է Արցախի մեկ դեսպանը:
«Այն, ինչ մենք գիտենք Արցախի պետականության, ժողովրդի եւ դժվարությունների մասին, պետք է փոխանցել օտարներին: Եվրոպայի Հայ դատի գրասենյակը, կապի մեջ լինելով եվրոպացի շատ պատգամավորների հետ, նրանց եւ այլ հասարակական խմբերի այցելությունները դեպի Արցախ համարում է իր առաքելության հիմնական նպատակներից: Այս օրերին արդեն իսկ Հայ դատի գրասենյակը կազմակերպել է Եվրախորհրդարանի պատգամավոր, արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի անդամ Լարս Ադակտուսսոնի գլխավորած պատվիրակության այցը դեպի Հայաստան եւ Արցախ, որտեղ նա մի շարք քաղաքական հանդիպումներ ունեցավ»,-ասաց Շիրինյանը:
Նրա խոսքով, այս պատվիրակությունների այցը կարևորվում է նրանով, որ այդ գործիչները տեղում են ծանոթանում իրավիճակին, դրանից բացի, այն նպաստում է խորհրդարանական դիվանագիտության զարգացմանը, որն ինչ-որ տեղ նաև հակազդում է Ադրբեջանի խավիարային դիվանագիտությանը:
«Այսպիսի ձեռնարկների գործնական արդյունքները հնարավոր է միայն  երկարաժամկետ կտրվածքով ստանալ, սակայն անմիջական արդյունքները ևս չեն ուշանում: Մեկ օրինակ կարող եմ ներկայացնել՝ Բելգիայի, Արցախի պատգամավորների բարեկամական խմբի ստեղծումը, որը տեղի ունեցավ 2017 թվականի հոկտեմբերին Հայ Դատի գրասենյակի կազմակերպած՝ Եվրոպահայոց 4-րդ համագումարի շրջանակում Արցախի նախագահի ներկայությամբ: Ի դեպ, նշված բարեկամական խմբի մաս կազմող պատգամավորները նախօրյակին ընդգրկված էին Հայ դատի գրասենյակի նախաձեռնությամբ դեպի Արցախ այցելություն իրականացրած պատվիրակություններում:  Պետք է նշել, որ այսպիսի խմբեր նաեւ գոյություն ունեն Եվրախորհրդարանի հետ եւ Ֆրանսիայի ազգային ժողովի հետ»,-ասաց Հարութ Շիրինյանը:
Շարունակելով ներկայացնել ընթացիկ տարվա անելիքները՝ Հարութ Շիրինյանը նշեց, որ ինչպես նախորդ տարի, այս տարի ևս աշխատելու են մի քանի ուղղությամբ՝ Հայոց ցեղասպանության հարցի հետ կապված արդարության պայքար, Արցախի ժողովրդի իրավունքների պահպանում ու մեկուսացման նվազում:
«Իրականության մեջ, 2017-ին Թուրքիայի եւ Ադրբեջանի իշխանությունները, համայն աշխարհին ցույց տալով իրենց իսկական դեմքը, անգիտակցաբար նպաստեցին Հայ Դատի հանձնախմբերի աշխատանքներին: Թուրքիայում մարդու իրավունքների խախտումները եւ փոքրամասնությունների դեմ հալածանքները հստակ են բոլորին: Նաեւ հստակ են Ադրբեջանի խավիարային դիվանագիտության փաստերը եւ շփման գոտում հարձակողական ոճը: Այստեղ ուզում եմ ընդգծել, որ 2018-ին մեր առաջնահերթություններից մեկը պետք է լինի Եվրոպական քաղաքական դասակարգից պահանջելը, որ ճնշում գործադրեն Ադրբեջանի վրա սահմանին հրադադարի խախտումների հետաքննական մեխանիզմները տեղադրելու նպատակով»,-ասաց նա:
Ընթացիկ տարում Եվրոպայի Հայ դատի գրասենյակը միջոցառումներ է նախատեսում նաև Հայաստանի առաջին Հանրապետության հռչակման 100-ամյակի առթիվ: Այս տոնը մեծ շուքով նշելու համար ՀՅԴ Արեւմտյան Եվրոպայի կենտրոնական կոմիտեի նախաձեռնությամբ մի շարք միջոցառումներ են նախատեսվում Ֆրանսիայում, Բելգիայում եւ Նիդերլանդներում՝ ցուցահանդեսներ, դասախոսություններ, համերգներ և այլն:

EAFJD to continue organizing visits of European public, political figures to Artsakh in 2018
YEREVAN, FEBRUARY 6, ARMENPRESS. The European Armenian Federation for Justice and Democracy (EAFJD) will continue organizing the visits of European political, public figures to Artsakh in 2018, Harut Shirinyan - Public Relations and Communications Officer at EAFJD, told Armenpress. He said today Artsakh’s geopolitical situation is such that every Armenian living in Diaspora becomes an ambassador of Artsakh.
“What we know about Artsakh’s statehood, people and difficulties, should be transferred to foreigners. The EAFJD, in contacts with many European lawmakers, considers their visits and that of other public groups to Artsakh as one of the goals of its mission. During those days the EAFJD has already organized the visit of the delegation of MEP Adaktusson to Armenia and Artsakh where he had a number of political meetings”, Shirinyan said.
He stated that the visit of these delegations is important in a sense that these figures get acquainted with the situation, moreover, they contribute to the development of parliamentary diplomacy which somehow also counters Azerbaijan’s caviar diplomacy.
“The practical results of such initiatives are possible to receive only in a long-run, but the direct results are not late as well. I can present one example: the creation of the parliamentary friendship group of Belgium and Artsakh which took place in October, 2017 on the sidelines of the 4th European-Armenian congress organized by the EAFJD with the presence of the President of Artsakh”, he said.
Harut Shirinyan said this year as well they will work on several directions – fight for justice over the issue of the Armenian Genocide, preservation of the rights of Artsakh people and reduction of isolation.
“In reality, the Turkish and Azerbaijani authorities, showing their real faces to the whole world, unconsciously contributed to the works of the EAFJD in 2017. The human rights violations and persecution of minorities in Turkey are known to everyone. Azerbaijan’s caviar diplomacy facts and the offensive style in the line of contact are also clear. Here I want to state that one of our priorities for 2018 should be to urge to the European political elite to exert pressure on Azerbaijan to install investigative mechanisms for ceasefire violations on the border”, Harut Shirinyan said.
During 2018 the European Armenian Federation for Justice and Democracy also plans to hold events on the 100th anniversary of the First Republic of Armenia. A number of events, including exhibitions, lectures, concerts, will be held in France, Belgium and Netherlands on this occasion.