Մալդիվներում ձերբակալել են գերագույն դատավորին եւ նախկին նախագահին
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մալդիվյան Հանրապետության ոստիկանությունը փետրվարի 6-ին ձերբակալել Է երկրի Գերագույն դատարանի երկու դատավորների, այդ թվում՝ դատարանի նախագահ Աբդուլա Սայիդին: Այս մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է Reuters-ը:
Գործակալության տվյալներով՝ դատավորները ձերբակալվել են «հետագա հետաքննության համար»: Փետրվարի 4-ին երկրի գլխավոր դատախազ Մոհամեդ Անիլը հայտարարել Է, որ Մալդիվների Գերագույն դատարանը պատրաստվում Է իշխանությունից հեռացնել նախագահ Աբդուլա Յամինին:
Նա նշել Է, որ Գերագույն դատարանը նման լիազորություններ չունի եւ ոստիկանությանն ու զինվորականներին կոչ Է արել՝ չենթարկվել այդ որոշմանը: Ավելի վաղ փետրվարի 5-ին երկրում սահմանվել Է արտակարգ դրություն 15 օր ժամկետով: Կարգի պահապանները նաեւ ձերբակալել են երկրի նախկին նախագահ Մոմուն Աբդուլ Գայումին (հանրապետությունը ղեկավարել Է 1978 – 2008 թվականներին):
Ինչպես նշել Է տեղական Aafathis թերթը, Մոմունը ձերբակալվել Է խորհրդարանի անդամներին կաշառելու փորձի համար: Մալդիվներում ճգնաժամն սկսվել Է այն բանից հետո, երբ նախագահ Յամինը, որն իշխանության գլուխ Է 2013 թվականից, հրաժարվել Է կատարել Գերագույն դատարանի վճիռը, որը որոշել Է ազատ արձակել ընդդիմության՝ բանտարկության մեջ գտնվող առաջնորդներին, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

На Мальдивах задержаны верховный судья и бывший президент
Полиция Мальдивской Республики задержала во вторник двоих судей Верховного суда страны, в том числе его председателя Абдуллу Саида. Как передает Арменпресс, об этом сообщило агентство Reuters.
По его данным, судьи были задержаны "для дальнейшего расследования".
В воскресенье генеральный прокурор страны Мохамед Анил заявил, что Верховный суд Мальдив собирается отстранить президента Абдуллу Ямина от власти. Он отметил, что у Верховного суда нет таких полномочий и призвал полицию и военных не подчиняться этому решению.
Ранее в понедельник в стране было введено чрезвычайное положение сроком на 15 дней. Стражи порядка также задержали экс-президента страны Момуна Абдул Гаюма (руководил республикой в 1978-2008 годах). Как отмечает местная газета Aafathis, Момун был арестован за попытку подкупа членов парламента.
Кризис на Мальдивах начался после того, как президент Ямин, пребывающий у власти с 2013 года, отказался исполнить решение Верховного суда, постановившего отпустить находящихся в заключении лидеров оппозиции.