Ադրբեջանում արտահերթ նախագահական ընտրությունների անցկացումը միտված է ժողովրդավարության ոտնահարմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանի ընդդիմադիր Ժողովրդական Ճակատ կուսակցության առաջնորդ Ալի Քերիմլին անդրադարձել է Իլհամ Ալիևի վաղաժամկետ նախագահական ընտրություններ անցկացնելու որոշմանը և քննադատել այն:
Ընդդիմադիր գործչի հաղորդմամբ` այդ քայլով Իլհամ Ալիևը ցանկանում է 4-րդ
անգամ նախագահ ընտրվել,  ինչը միանգամայն անընդունելի է ընդդիմության համար:
«Փաստացի հայր և որդի Ալիևները արդեն 45 տարի ղեկավարում են երկիրը, ինչը հակասում է հանրապետության սկզբունքներին: Իլհամ Ալիևը գիտեր, որ ընդդիմությունը պատրաստվում է երկարաժամկետ քարոզարշավ իրականացնել ըհնտրակեղծիքների դեմ, և արտահերթ ընտրություններ նշանակեց, որպեսզի ընդդիմությանը զրկի բողոք արտահայտելու, թափանցիկ և ժողովրդավարական ընտրությունների պահանջ ձևավորելու հնարավորությունից»,-նշել է Ալի Քերիմլին:
Ադրբեջանի ընդդիմադիր «Մուսավաթ» կուսակցության առաջնորդ Արիֆ Գաջիլին նույնպես նշել է, որ Իլհամ Ալիևը այս քայլին գնացել է, որպեսզի ևս 7 տարով երկարաձգի իր իշխանությունը:
«Իլհամ Ալիևն այս քայլով ցանկանում է կրճատել ընտրություններին պատրաստվելու ընդդիմության ժամանակը»,-ասել է «Մուսավաթ» կուսակցության առաջնորդը:
Արիֆ Գաջիլին նշել է նաև, որ այս հապճեպ որոշումը նպատակ ունի ուժեղացնելու Ադրբեջանում առկա ներքին հակասությունները:

YEREVAN, FEBRUARY 5, ARMENPRESS. Ali Karimli, head of the Azerbaijan Popular Front Party, an opposition party, has commented on president Ilham Aliyev’s latest decision to hold early presidential elections in the country, Turan reports.
According to the opposition leader, Ilham Aliyev wants to be re-elected for the 4th time, which is unacceptable for the opposition.
“The father and son Aliyev’s are leading the country for factually 45 years, which contradicts the principles of a republic. Ilham Aliyev knew that the opposition was planning to have long term campaigns against electoral fraud, and he called for snap elections to deprive the opposition from the opportunity of protesting and demanding transparent and democratic elections” Karimli said.
Arif Gajili, head of another opposition party, Musavat, said Aliyev gave the order to extend his term is office for another 7 years.