Պոլսահայերը կփորձեն Հայոց պատրիարքի ընտրությանը հասնել դատական միջամտության արդյունքում
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պոլսո Հայոց պատրիարքի ընտրությունների անցկացման նպատակով իշխանություններին ուղարկված դիմումն այդպես էլ անպատասխան է մնացել: Ընտրությունների կազմակերպմամբ զբաղվող Նախաձեռնող մարմինը դիմել է դատարան: Այդուհանդերձ՝  դատական գործից առանձնապես ակնկալիքներ չկան: Այս մասին «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց Ստամբուլի հայկական «Ակոս» շաբաթաթերթի հայերեն բաժնի գլխավոր խմբագիր Բագրատ Էստուկյանը:
«Օրենքի համաձայն` կառավարությունը պետք է նշված ժամկետում դիմումներին տա կամ դրական, կամ ժխտական պատասխան: Պատրիարքական ընտրություններ անցկացնելու դիմումը ներկայացվել է Ստամբուլի նահանգապետին, որը վերջինս պետք է փոխանցի ներքին գործերի նախարարությանը, գերատեսչությունն էլ` նախարարների խորհրդին: Որոշում կայացնողը խորհուրդն է, սակայն շղթան սկսվում է նահանգապետարանից: Քանի որ դիմումն անպատասխան է մնացել, այս պարագայում բացվում է դատական միջամտության ճանապարհը: Դրա համար էլ  Պոլսո Հայոց պատրիարքի ընտրությունների Նախաձեռնող մարմինը դիմել է դատարան»,-ասաց Բագրատ Էստուկյանը:
Նա ընդգծեց, որ դրական արդյունքի սպասելը միամտություն է: Նրա խոսքով, այս ճանապարհով գնալը երկարացնում է պատրիարքի ընտրությունների գործընթացը, սակայն դատարան դիմելն անհրաժեշտ քայլ է:

Армяне Константинопольской епархии попытаются добиться выборов патриарха судебным путем
Обращение в адрес властей с просьбой о проведении выборов патриарха Константинопольской епархии осталось без ответа. Инициативный орган по организации выборов обратился в суд. Тем не менее, особых ожиданий от решения суда не имеется. Об этом в беседе с «Арменпресс»  рассказал главред газеты «Акос» Баграт Эстукян.
«Согласно закону, правительство обязано в установленный срок дать положительный или отрицательный ответ на заявление. Обращение в адрес властей с просьбой о проведении выборов патриарха Константинопольской епархии было направлено губернатору Стамбула, откуда оно должно было последовать по соответствующим инстанциям. Окончательное решение принимает Совет министров, однако начало цепочки – в губернской управе. Обращение в адрес властей с просьбой о проведении выборов патриарха Константинопольской епархии осталось без ответа. Инициативный орган по организации выборов обратился в суд»,- сказал главред газеты «Акос» Баграт Эстукян.
По его словам, наивно было бы ожидать положительного ответа, однако, несмотря на то, что этот путь замедляет процесс, обращение в суд является необходимым шагом.