Ալկոհոլը յոթ տեսակի քաղցկեղ Է առաջացնում. Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպություն
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը (ԱՀԿ) նախազգուշացում Է հրապարակել ալկոհոլի օգտագործման եւ ուռուցքային մի շարք հիվանդությունների միջեւ կապի վերաբերյալ: Այն նվիրված Է Քաղցկեղի դեմ պայքարի համաշխարհային օրվան, որը նշվում Է փետրվարի 4-ին, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Ինչպես նշել են ԱՀԿ-ում, ավելի վաղ գիտնականները պարզել են, որ սպիրտային խմիչքները կարող են առնվազն յոթ տեսակի քաղցկեղ առաջացնել՝ աղիների (հաստ եւ ուղիղ աղիների) քաղցկեղ, կաթնագեղձի, կերակրափողի, խռչակի, լյարդի, բերանի խոռոչի եւ կոկորդի քաղցկեղ:
ԱՀԿ-ն մատնանշում Է, որ ալկոհոլում գլխավոր քաղցկեղածինը Էթանոլն Է, որը վնասում Է օրգանիզմի բջիջները եւ մեծացնում չարորակ նորագոյացությունների առաջացման վտանգը: Ալկոհոլի եւ ծխախոտի միաժամանակյա գործածումը ուռուցքային հիվանդությունների ռիսկը մեծացնում Է մի քանի անգամ, ընդգծում են ԱՀԿ-ում: Կազմակերպությունում նաեւ քաղցկեղի առաջացման հավանականության աճը կապել են օգտագործված սպիրտային խմիչքի քանակության հետ: Այսպես, կանանց մոտ կաթնագեղձի քաղցկեղի ռիսկը մեծանում Է 50 տոկոսով, եթե նա օրական խմում Է 4 գավաթ գինի, եւ 130 տոկոսով՝ եթե նա օրական խմում Է ութ գավաթ գինի:
ԱՀԿ-ն նշել Է սպիրտային խմիչքների եւ քաղցկեղի միջեւ կապերի մասին մարդկանց ցածր իրազեկվածությունը: Այսպես, ավելի վաղ բրիտանացի գիտնականների կողմից անցկացված հետազոտությունը ցույց Է տվել, որ նման կախվածության մասին գիտի հարցվածների միայն 13 տոկոսը, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

ВОЗ назвала алкоголь причиной семи видов рака
Всемирная организация здравоохранения (ВОЗ) опубликовала предупреждение о связи между употреблением алкоголя и рядом онкологических заболеваний, приуроченное ко Всемирному дню борьбы против рака, отмечаемому 4 февраля, сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости
Как отметили в ВОЗ, ранее учеными было установлено, что спиртные напитки могут вызывать как минимум семь видов рака: рак кишечника (толстой и прямой кишки), рак молочной железы, пищевода, гортани, печени, ротовой полости и горла.
ВОЗ указывает, что главным канцерогеном в алкоголе является этанол, который повреждает клетки организма и повышает риск злокачественного перерождения. Одновременное употребление алкоголя и табака повышает риск онкологических заболеваний в несколько раз, подчеркивают в ВОЗ.
В организации также связали рост вероятности возникновения рака с количеством выпитого спиртного. Так, риск рака молочной железы у женщины повышается на 50%, если она выпивает четыре бокала вина в день, и на 130%, если она выпивает восемь бокалов в день.
ВОЗ отмечает низкую осведомленность людей о связи спиртных напитков и рака. Так, проведенное ранее британскими учеными исследования показало, что о такой зависимости знают только 13% респондентов.