ՀՀ ԱԺ պատգամավորներն այցելել են Արցախ
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Փետրվարի 2-4-ն աշխատանքային այցով Արցախի Հանրապետությունում է ՀՀ Ազգային ժողովի պատվիրակությունը, որի կազմում են ՀՀ ԱԺ մշտական հանձնաժողովների նախագահներ եւ ԱԺ խմբակցությունների ղեկավարներ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Ազգային ժողովի հանրային կապերի վարչությունից, փետրվարի 3-ին ՀՀ ԱԺ պատգամավորներն ԱՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Վահրամ Բալայանի ուղեկցությամբ այցելել են Ստեփանակերտի հուշահամալիր եւ ծաղիկներ խոնարհել զոհված ազատամարտիկների շիրիմներին:
Նույն օրը ԱՀ ԱԺ նիստերի դահլիճում տեղի է ունեցել երկու հանրապետությունների խորհրդարանականների ընդլայնված կազմով հանդիպումը:
Ողջունելով ներկաներին՝ ԱՀ ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանն Արցախի խորհրդարանի համար առանցքային է համարել Հայաստանի Ազգային ժողովի հետ տարեցտարի կատարելագործվող հարաբերությունները, հանձնաժողովների մակարդակով պարբերական հանդիպումներն ու համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի նիստերը:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար՝ ՀՀԿ խմբակցության ղեկավար Վահրամ Բաղդասարյանը բարձր է գնահատել երկու հանրապետությունների խորհրդարանների միջեւ առկա փոխգործակցության մակարդակը: Նա ներկայացրել է Ղարաբաղյան շարժման 30-ամյակի կապակցությամբ միջխորհրդարանական բարեկամական կապերի ամրապնդման գործում ունեցած նշանակալի ավանդի համար Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանին ՀՀ Ազգային ժողովի պատվո մեդալով պարգեւատրելու մասին ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանի կարգադրությունը:
Ելույթներով հանդես են եկել ՀՀ ԱԺ մշտական հանձնաժողովների նախագահները եւ խմբակցությունների ներկայացուցիչները, ովքեր տեղեկատվություն են տրամադրել մի շարք հարցերի շուրջ Հայաստանի խորհրդարանում ընթացող քննարկումների մասին: Ոլորտային հարցերի վերաբերյալ քննարկումներ տեղի են ունեցել նաեւ համապատասխան հանձնաժողովներում:

Members of Parliament of Armenia visit Artsakh
YEREVAN, FEBRUARY 3, ARMENPRESS. A delegation of the Armenian Parliament comprised from committee chairmen and faction leaders are on a visit to Artsakh February 2-4.
The Parliamentarians from Armenia visited on February 3 the Stepanakert Memorial Complex and laid flowers in honor of the fallen soldiers of the war. The MPs were accompanied by Vahram Balayan, Vice Speaker of the Parliament of Artsakh.
An expanded format meeting of parliamentarians of both countries took place later on the same day in the Parliament of Artsakh.
Speaker Ashot Ghulyan highlighted the yearly improving relations with the Parliament of Armenia, regular meetings on the level of committees and the sessions of the inter-parliamentary cooperation commission.
Vahram Baghdasaryan, leader of the ruling party faction of Armenia, thanked for the reception and praised the level of partnership between the two parliaments.
He presented Speaker Ara Babloyan’s instruction on awarding Speaker Ashot Ghulyan with the Medal of Honor of the Parliament of Armenia for significant contribution in strengthening the friendly inter-parliamentary ties on the occasion of the 30th anniversary of the Karabakh Movement.