Լատինական Ամերիկայում հայերը պետք է ցույցերով դիմավորեին Էրդողանին. նա չեղարկել է այցը
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի՝ Լատինական Ամերիկա այցի չեղարկումը զուգադիպել է այդ երկրներում հայկական համայնքի կողմից նախատեսվող բողոքի ցույցեր կազմակերպելու որոշման հետ: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է Prensa Armenia գործակալությունը:
Թուրքիայի նախագահը պատրաստվում էր փետրվարի 5-ին Վատիկան, ապա Իտալիա այցելելուց հետո մեկնել Լատինական Ամերիկայի երկրներ: Սակայն վերջին օրերին տեղական շատ պարբերականներ սկսել էին գրել այն մասին, որ Ուրուգվայում հայկական համայնքը խիստ դժգոհ է այդ այցի կապակցությամբ: Բացի այդ, հայտնի էր դարձել, որ Էրդողանի այցի դեմ պատրաստվում են բողոքի ցույցեր իրականացնել:
Թուրքիայի կառավարության մի շարք գործակալներ անգամ այս շաբաթ այցելել էին Ուրուգվայ՝ ապահովելու նախագահի անվտանգությունը:
Հայ դատի Ուրուգվայի հանձնախմբից հայտնել են, որ Էրդողանի հնարավոր այցի վերաբերյալ քննարկումները ցույց են տվել, որ Թուրքիայի ժխտողական դիրքորոշման թիրախը Ուրուգվայն է՝ Հայոց ցեղասպանության ճանաչման և դատապարտման իր քաղաքականությամբ:
Փետրվարի 5-ին Էրդողանը պետք է այցելեր Վատիկան և Իտալիա, այնուհետև Բրազիլիա, Ուրուգվայ և Վենեսուելա: Սակայն Թուրքիայի նախագահականից հայտարարություն է արվել, որում նշվում է, թե նախագահի արտերկրա այցը կսահմանափակվի միայն Վատիկանով և Իտալիայով: Թե որն է Լատինական Ամերիկա այցը չեղարկելու պատճառը, դեռևս հայտնի չէ:

В Латинской Америке армяне должны были встретить Эрдогана демонстрациями: он отменил свой визит
Отмена визита президента Турции Эрдогана в Латинскую Америку совпала с решением армянских общин стран Латинской Америки провести там акции протеста.  Как передает «Арменпресс», об этом сообщает агентство Prensa Armenia.
Как сообщалось ранее, президент Турции Эрдоган отменил свой запланированный  визит в Латинскую Америку. 5-го февраля Эрдоган должен был посетить Ватикан и Италию, откуда он должен был полететь в Бразилию, Уругвай и Венесуэлу. Однако президентская администрация распространила заявление, в котором говорится, что зарубежная поездка президента Эрдогана ограничится Ватиканом и Италией. Причина отмены визита в Латинскую Америку не называлась.
Однако стало известно также, что армянская община Уругвая крайне недовольна по поводу этого визита, против визита Эрдогана готовились акции протеста.
Стало также известно, что спецагенты Турции посетили Уругвай, чтобы выяснить, насколько будет обеспечена безопасность во время визита Эрдогана.
Комитет Айдата Уругвая сообщает, что обсуждения показали, что в центре позиции отрицания Турции находится Уругвай, со своей политикой признания и осуждения Геноцида армян.