Սերժ Սարգսյանը հանդիպել է ԱԳՆ ղեկավար կազմի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը արտաքին գործերի նախարարությունում այսօր հանդիպում է ունեցել ԱԳՆ ղեկավար կազմի հետ: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից:
Ելույթի սկզբում ընդգծելով, որ արտաքին քաղաքականության գերատեսչության աշխատակազմի հետ Ամանորի իր հանդիպմանը նշել էր նման ձևաչափով նախատեսվող հանդիպման մասին, որտեղ կխոսի արտգործնախարարության ոչ միայն հաջողությունների և ձեռքբերումների, այլև առկա խնդիրների և ապագա անելիքների մասին, Հանրապետության Նախագահը այսօրվա հանդիպումն այդ տեսանկյունից համարել է առանցքային: ԱԳՆ ղեկավար կազմի հետ Նախագահը քննարկել է Հայաստանի արտաքին քաղաքականության տեսլականը երկու հիմնական շեշտադրմամբ՝ որո՞նք են ՀՀ արտաքին քաղաքականության միջնաժամկետ խնդիրները և ի՞նչ պետք է անել արտաքին քաղաքական գերատեսչության գործունեությունն առավել արդյունավետ դարձնելու, կատարելագործելու համար: Սերժ Սարգսյանը նախընտրել է այս հանդիպման ժամանակ չանդրադառնալ Հայաստանի արտաքին քաղաքական ուղղություններին, որոնց նախկինում անդրադարձել է, այլ խոսել այդ քաղաքականությունն առավել արդյունավետ կառավարելու և կազմակերպելու հարցերից:
«Արտաքին քաղաքականության արդյունավետ իրագործումը մեր երկրի համար ես համարում եմ նույնքան կենսական, որքան ներքին բարեփոխումները: Ավելին՝ մեր ներքին բարեփոխումների հաջող իրականացումը սերտորեն կապված է արտաքին քաղաքականության հետ: Այն կարևոր է թե՛ բարեփոխումներին միջազգային աջակցության, թե՛ արտերկրում դրանք պատշաճ ներկայացնելու, թե՛ որոշ երկրների դրական փորձը ուսումնասիրելու, տեղայնացնելու և կիրառելու առումներով: Արտաքին քաղաքականությունն էական դերակատարում ունի մեր երկրի անվտանգության մակարդակի բարձրացման, միջազգային հարաբերություններում մեր շահերի պաշտ-պանության, երկարաժամկետ զարգացման և, իհարկե, արտասահմանում մեր քաղաքացիների շահերի և իրավունքների պաշտպանության հարցերում:
Մեր դիվանագիտության արդյունավետության բարձրացումն ուղղակի օրվա հրամայական է: Այն պայմանավորված է ինչպես մեզ բաժին հասած ավանդական մարտահրավերներով ու սպառնալիքներով, այնպես էլ մեր տարածաշրջանում ու աշխարհում տեղի ունեցող սրընթաց փոփոխություններով: Ընդ որում, փոփոխությունները բերում են ոչ միայն մարտահրավերներին, այլև որոշ դեպքերում ստեղծում են նաև նոր հնարավորություններ։ Եվ դիվանագիտության խնդիրն է ժա-մանակին կանխատեսել ու հասկանալ դրանց բնույթը, կարողանալ դրանք հնարավորինս արդյունավետորեն ծառայեցնել մեր երկրի շահերին:
Ակնհայտ է, որ ժամանակակից միջազգային հարաբերություններում ավելանում են հակամարտությունների ու տարատեսակ ճգնաժամերի քանակը, հակասությունները անվտանգության ոլորտի տարբեր կազմակերպությունների միջև, կրոնական և էթնիկ անհանդուրժողականության միտումները»,- ասել է Հանրապետության Նախագահը:
Սերժ Սարգսյանն իր խոսքում մեծապես կարևորել է նաև արտաքին քաղաքականության բնագավառում միջնաժամկետ և երկարաժամկետ ծրագրավորումը, համապատասխան քաղաքականության մշակումը: «Կարծում եմ, որ արդեն հասունացել է Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ռազմավարությունը վերանայելու և արդիականացնելու ժամանակը: Պատահական չէ, որ այս գաղափարը ես առաջ եմ քաշում և հնչեցնում եմ հենց արտաքին գործերի նախարարությունում։
Հայաստանի ազգային անվտանգության առաջնային մարտահրավերները հիմնականում առնչվում են կամ, ավելի ճիշտ, ուղղակիորեն փոխկապակցված են մեր արտաքին միջա-վայրի հետ։ Ակնկալում եմ, որ արտգործնախարարությունն ունենալու է շոշափելի դերակատարում այս փաստաթղթի վերանայման ողջ գործընթացում։
Կարծում եմ՝ արտաքին գործերի նախարարությունը կուտակել է անհրաժեշտ գիտելիքներ, փորձ և ամենակարևորը՝ գործիքակազմ ներկայացնելու իսկապես բովանդակային և սկզբունքային առաջարկություններ։ Բայց դուք դիվանագետներ եք և շատ հստակ պատկերացնում եք, որ այդպիսի հիմնարար և երկարաժամկետ փաստաթուղթ ունենալու համար անհրաժեշտ են որոշակի պայմաններ և հատկապես այդպիսի փաստաթղթի ստեղծման ժամանակ անհրաժեշտություն է հստակությունը»,- նշել է Սերժ Սարգսյանը:
ԱԳՆ ղեկավար կազմի հետ հանդիպման ժամանակ Նախագահն իր դիտարկումներն է ներկայացրել ՀՀ արտաքին քաղաքական խնդիրների և դրանց լուծման ուղղությամբ արտգործնախարարության որոշ թերացումների վերաբերյալ՝ հստակ մատնանշելով այն աշխատանքները, որտեղ կարելի էր լավ և հետևողական աշխատանքի շնորհիվ ակնկալվող ավելի մեծ արդյունքների հասնել:
Նախագահ Սարգսյանն անդրադարձել է նաև Հայաստանի արտաքին քաղաքականության օրակարգում կարևորագույն տեղ զբաղեցնող Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման բանակցային գործընթացին:
Մենք միջազգային և տարածաշրջանային խնդիրների լուծման պատասխանատվության մեր բաժինը երբեք չենք փորձել դնել ուրիշի ուսերին: Լեռնային Ղարաբաղի հակա-մարտության խաղաղ կարգավորումը շարունակելու է լինել մեր արտաքին քաղաքականության օրակարգի առաջնագծում: Իհարկե, մենք անշեղորեն շարունակելու ենք սատարել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահողների ձևաչափում հակամարտության խաղաղ կարգավորմանն ուղղված ջանքերին: Կարգավորման գործընթացում վերջին տասը տարիներին իրականացված հետևողական աշխատանքի շնորհիվ մեր դիրքերը շեշտակիորեն ամրապնդվել են: Եվ այստեղ ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել պրոցեսի բոլոր մասնակիցներին՝ նախարարի գլխավորությամբ: Մենք, իհարկե, կարողացել ենք ամրագրել ինքնորոշման իրավունքը՝ որպես հակամարտության կարգավորման հիմնարար սկզբունք:
Միաժամանակ, որքան էլ որ Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցը մեր արտաքին օրակարգի առաջնագծում է, Հայաստանի արտաքին քաղաքականությունը, իհարկե, չպետք է սահմանափակվի ու պտտվի միայն այս հարցի շուրջ։ Մեր արտաքին քաղաքականության առանցքում, բնական է, որ պետք է լինեն Հայաստանի Հանրապետության ազգային շահերը, և Հայաստանի ակտիվ մասնակցությունը միջազգային օրակարգի օրախնդիր հարցերին դրական ազդեցություն կունենա մեր տեսակետները առաջ մղելու գործում»,- նշել է Հանրապետության Նախագահը:
Սերժ Սարգսյանը արտգործնախարարության ղեկավար կազմի ուշադրությունն է հրավիրել նաև ընթացիկ տարում տեղի ունենալիք կարևոր իրադարձությունների՝ Ֆրանկոֆոնիայի գագաթնաժողովի, Հայաստանի Հանրապետության և Մայիսյան հերոսամարտերի 100-ամյակին նվիրված միջոցառումների, Երևանի հիմնադրման 2800-ամյակի միջոցառումների և Ընդդեմ ցեղասպանության հանցագործության երրորդ գլոբալ ֆորումի վրա՝ ընդգծելով, որ պետք է կարողանալ արժանապատվորեն նշել ինչպես առաջին հանրապետության 100-ամյակը, այնպես էլ Երևանի հիմնադրման 2800-ամյակը, այնպես էլ գլոբալ ֆորումը, բայց Ֆրանկոֆոնիան, Նախագահի համոզմամբ, իր ընդգրկվածության և մասշտաբի տեսակետից շատ կարևոր է, և Հայաստանը, իրոք, քննություն հանձնելու ճանապարհին է: Հանրապետության Նախագահը այդ միջոցառման պատշաճ անցկացումը պատասխանատուներից յուրաքանչյուրի պատվի խնդիրն է համարել:
Հանդիպման ավարտին Նախագահը նշել է, որ գուցե իր այսօրվա խոսքը խիստ էր, սակայն դրա նպատակը բնավ արտգործնախարարության աշխատանքը թերագնահատելը չէր՝ քննադատությունը միտված է աշխատանքը բարելավելուն, այն ավելի արդյունավետ դարձնելուն, որի պտուղները պետք է վայելեն բոլորը և հատկապես՝ գալիք սերունդները:
«Ուզում եմ, վստահ լինեք, որ ձեր գործը, իրոք, գնահատված է: Միայն այն հանգամանքը, որ մենք բոլորս ձեզ համարում ենք մեր երկրի անվտանգության առաջնագծի մարտիկներ գոնե քաղաքական առումով, զինվորներ ու սպաներ, ես կարծում եմ, որ դա ամենամեծ գնահատականն է: Եվ քանի որ, իրոք, համոզված եմ, որ դիվանագետն իրեն պետք է համարի այդպիսին, ուրեմն, ակնկալիքներն էլ մեծ են, եթե կարելի է այստեղ այս արտահայտությունն օգտագործել՝ առավելապաշտական են ակնկալիքները: Եվ ուզում եմ, որպեսզի դուք, գիտակցելով խնդիրների լրջությունը, մի փոքր ավելի թափ հաղորդեք ձեր աշխատանքին»,- ասել է Հանրապետության Նախագահը:

Президент Армении встретился с руководящим составом МИД
Президент Армении Серж Саргсян в министерстве иностранных дел сегодня встретился с руководящим составом МИД.
Как сообщили Арменпресс в Управлении по связям с общественностью и СМИ аппарата президента Армении, подчеркнув в начале выступления, что на своей новогодней встрече с аппаратом внешнеполитического ведомства он говорил о намечаемой в подобном формате встрече, на которой поговорит не только об успехах и достижениях МИД, но и имеющихся проблемах и предстоящих делах, Президент Республики расценил сегодняшнюю встречу как стержневую. Глава государства обсудил с руководящим составом МИД видение внешней политики Армении, акцентировав два основных момента: каковы среднесрочные задачи внешней политики РА и что нужно предпринять, чтобы сделать более эффективной, усовершенствовать деятельность внешнеполитического ведомства. Во время этой встречи Серж Саргсян предпочел не затрагивать направления внешней политики Армении, которых ранее касался, а поговорить о вопросах более эффективного управления и организации этой политики.
«Эффективное проведение внешней политики для нашей страны я считаю столь же жизненно важным, как и внутренние реформы. Более того, успешная реализация наших внутренних реформ тесно связана с внешней политикой. Она важна и в аспекте международной поддержки реформ, и в плане их должного представления за рубежом, и с точки зрения изучения, локализации и применения положительного опыта некоторых стран. Внешняя политика играет существенную роль в повышении уровня безопасности нашей страны, защите наших интересов в международных отношениях, долгосрочном развитии и, конечно, в вопросах защиты интересов и прав наших граждан за рубежом.
Повышение эффективности нашей дипломатии является прямо-таки насущным требованием дня. Оно обусловлено как доставшимися нам в наследство традиционными вызовами и угрозами, так и стремительными переменами, происходящими в нашем регионе и в мире. Причем, перемены не только порождают вызовы, но и в определенных случаях создают также новые возможности. И задача дипломатии - своевременно прогнозировать и понимать их сущность, уметь по возможности эффективно поставить на службу интересам нашей страны.
Очевидно, что в современных международных отношениях возрастает число конфликтов и разнообразных кризисов, увеличиваются противоречия между различными организациями сферы безопасности, тенденции религиозной и этнической нетерпимости
», - сказал президент Республики.
В своей речи Серж Саргсян подчеркнул также важность среднесрочного и долгосрочного планирования в сфере внешней политики, разработки соответствующей политики. «Полагаю, настало уже время пересмотреть и актуализировать стратегию национальной безопасности Республики Армения. Не случайно эту идею я выдвигаю и озвучиваю именно в Министерстве иностранных дел. Первоочередные вызовы национальной безопасности Армении касаются, или, точнее, непосредственно взаимосвязаны с нашей внешней средой. Надеюсь, Министерство иностранных дел сыграет ощутимую роль во всем процессе пересмотра этого документа.
Считаю, что Министерство иностранных дел накопило необходимые знания, опыт и самое главное – инструментарий, чтобы представить действительно содержательные и принципиальные предложения. Но вы дипломаты и совершенно четко представляете: для того, чтобы иметь такой основополагающий и долгосрочный документ необходимо определенные условия, и во время создания такого документа необходима особая четкость
», - отметил Серж Саргсян.
На встрече с руководящим составом МИД-а президент представил свои замечания относительно внешнеполитических задач РА и некоторых недостатков министерства иностранных дел в направлении их решения.
Президент Саргсян коснулся также занимающего важнейшее место во внешнеполитической повестке Армении переговорного процесса по мирному урегулированию Нагорно-Карабахского конфликта.
Мы никогда не пытались возложить на чужие плечи нашу долю ответственности за решение международных и региональных проблем. Мирное урегулирование Нагорно-Карабахского конфликта будет по-прежнему оставаться на передней линии нашей внешнеполитической повестки. Конечно, мы неуклонно будем продолжать содействовать усилиям, направленным на мирное урегулирование конфликта в формате сопредседателей Минской группы ОБСЕ. Благодаря осуществлённой за последние десять лет в процессе урегулирования последовательной работе, наши позиции значительно укрепились. И здесь хочу выразить благодарность всем участникам процесса, во главе с министром. Мы, конечно, смогли закрепить право на самоопределение как основополагающее начало урегулирования конфликта.
Одновременно, сколь бы ни была проблема Нагорного Карабаха на передней линии нашей внешней повестки, внешняя политика Армении, кончено, не должна ограничиваться и крутиться только вокруг этого вопроса. В основе нашей внешней политики, естественно, должны быть национальные интересы Республики Армения, и активное участие Армении в актуальных вопросах международной повестки окажет позитивное влияние в деле продвижения наших точек зрения
», - отметил президент Республики.
Серж Саргсян обратил внимание руководящего состава министерства иностранных дел также к предстоящим в текущем году важным событиям: саммиту Франкофонии, посвящённым 100-летию Республики Армения и героических Майских сражений мероприятиям, мероприятиям 2800-летия основания Еревана и на III Глобальный форум против преступления геноцида. Президент подчеркнул, что нужно суметь достойно отметить как 100-летие Первой республики, 2800-летие основания Еревана, так и Глобальный форум, но Франкофония, по убеждению президента, очень важна с точки зрения своего охвата и масштаба, и Армения, действительно, на пути сдачи экзамена. Президент Республики счёл должное проведение этого мероприятия делом чести каждого ответственного должностного лица.
По завершении встречи президент отметил, что возможно его сегодняшние слова были строгими, однако целью этого вовсе не являлась недооценка работы министерства иностранных дел: критика была нацелена на улучшение работы, на то, чтобы сделать её более результативной, плодами чего должны пользоваться все, и особенно - грядущие поколения.
«Хочу, чтобы вы были уверены, что ваше дело, действительно, ценится. Только то обстоятельство, что мы все считаем вас бойцами передовой линии безопасности нашей страны, солдатами и офицерами, я думаю, что это самая большая оценка. И поскольку, действительно, я уверен, что дипломат должен сам себя считать таковым, значит, и ожидания велики, если можно здесь использовать это выражение, ожидания максималистские. И хочу, чтобы вы, осознавая серьёзность проблем, придали немного больше энергии вашей работе», - сказал президент Республики.
Во время встречи президент Саргсян ответил также на вопросы, интересовавшие руководящий состав МИД-а.