Հայաստանը դեկտեմբերին ցեղասպանությունների կանխարգելմանն ուղղված գլոբալ ֆորում կանցկացնի
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերակայություններից եղել և 2018 թվականի ընթացքում էլ շարունակելու է մնալ Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորումը: Պատասխանելով «Արմենպրես»-ի հարցին՝ այս մասին տարեկան ամփոփիչ ասուլիսի ժամանակ ասաց ՀՀ արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը՝ նշելով, որ ԼՂ խնդրում Հայաստանը շարունակելու է ջանքերը եռանախագահող երկրների հետ:
«Հայաստանը մարդկության դեմ հանցագործությունների և նոր ցեղասպանությունների կանխարգելման ջանքերում դարձել է առաջամարտիկ: 2018 թվականը Ցեղասպանությունների կանխարգելման կոնվենցիայի ընդունման 70 ամյակն է: Այդ կապակցությամբ Հայաստանն այսօր ջանքեր է գործադրում, որ նոր բանաձև ընդունվի ՄԱԿ-ի շրջանակում՝ մարդու իրավունքների խորհրդում»,- ասաց Նալբանդյանը:
Նա հիշեցրեց, որ 2015 թվականին՝ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին, մեզ հաջողվեց ընդունել բանաձև, որը բոլորի կողմից ստացավ շատ լուրջ աջակցություն: Նախարարն ընդգծեց, որ մոտ 70 երկիր դարձավ բանաձևի համահեղինակ, սակայն այն ընդունվեց կոնսենսուսով, այսինքն որևէ մեկը չհանդգնեց դուրս գալ այդ բանաձևի դեմ:
«Այս տարի մենք նախաձեռնել ենք և այժմ աշխատանքներ են տարվում, որ այս կապակցությամբ նոր բանաձև ընդունվի: 2018 թվականի դեկտեմբերին մտադիր ենք անցկացնել նոր գլոբալ ֆորում՝ նվիրված ցեղասպանությունների կանխարգելմանը: Դա մտադիր ենք անցկացնել դեկտեմբերն, երբ ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեան մեր նախաձեռնությամբ դեկտեմբերի 9-ը հաստատեց որպես բոլոր ցեղասպանությունների զոհերի հիշատակման օր»,- ասաց ԱԳ նախարարը:
Հիշեցնելով, որ Հայաստանն արդեն նախագահում է Ֆրանկոֆոնիայի նախարարական համաժողովում, հոկտեմբերին Երևանում կկայանա կառույցի գագաթնաժողովը, իսկ 2017 թվականի դեկտեմբերից սկսած նախագահում է ՍԾՏՀ-ում՝ նախարարը նշեց՝ շատ անելիքներ կան:
«Շարունակելու ենք ջանքերը երկկողմ հարաբերությունների զարգացման, ամրապնդման, ընդլայնման իմաստով, ինչպես նաև տարբեր միջազգային կառույցների շրջանակում՝ արձագանքելով տարածաշրջանային և միջազգային մարտահրավերներին»,- հայտարարեց Նալբանդյանը:

Armenia to host global forum on genocide prevention in December
YEREVAN, JANUARY 29, ARMENPRESS. The peaceful settlement of the Nagorno Karabakh remains one of the priorities of Armenia’s foreign policy, foreign minister Edward Nalbandian said during a press conference in response to a question from ARMENPRESS, mentioning that Armenia will continue efforts with the co-chairing countries in 2018.
“Armenia has become a pioneer in the efforts of preventing crimes against humanity and new genocides. 2018 is the 70th anniversary of adopting the Genocide Prevention Convention. On this occasion, Armenia is presently putting efforts for a new resolution to be adopted in the UN circle – in the human rights council”, Nalbandian said.
He reminded that in 2015 – the 100th anniversary of the Armenian Genocide – Armenia succeeded in adopting a resolution which received serious endorsement from everyone.
The minister emphasized that nearly 70 countries became co-authors of the resolution, however it was adopted with a consensus, meaning that nobody risked to oppose it.
“This year we have initiated and are currently working for a new resolution to be adopted on this occasion. In December of 2018 we are planning to hold a new global forum on prevention of genocides. We plan to hold it in December, when at our initiative, the UN General Assembly declared Genocide 9 as a commemoration day of victims of all genocides”, the minister said.
Reminding that Armenia is already chairing in the ministerial conference of La Francophonie, the summit of the organization will be held in Yerevan in October, and from December of 2017 Armenia is chairing in BSEC, the minister mentioning that there are many tasks to do.
“We will continue efforts in terms of developing, strengthening bilateral relations, as well as in the frames of various international structures – responding to regional and international challenges”, he said.