Ժամկետային զինծառայողի մահվան դեպքի առթիվ հարուցվել է քրգործ. ծառայակիցը ձերբակալվել է
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երրորդ կայազորային քննչական բաժնում ձեռնարկվում են անհրաժեշտ քննչական գործողություններ՝ պարտադիր ժամկետային զինծառայող, շարքային Հովսեփ Գրիգորյանի մահվան հանգամանքները պարզելու ուղղությամբ: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ քննչական կոմիտեի դեպարտամենտի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից:
2018թ. հունվարի 27-ին՝ ժամը 16:25-16:45-ի սահմաններում, ՊԲ N զորամասի պահպանության տեղամասի մարտական դիրքում գլխի ճակատային շրջանում մահացու հրազենային գնդակային միջանցիկ վիրավորում է ստացել պարտադիր ժամկետային զինծառայող, շարքային Հովսեփ Կարենի Գրիգորյանը: Նախնական տվյալներով՝ շարքային Հովսեփ Գրիգորյանը մահացու վիրավորումն ստացել է մեկ այլ պարտադիր ժամկետային զինծառայողի կողմից զենքի հետ վարվելու կանոնները խախտելու հետևանքով:
Դեպքի առթիվ երրորդ կայազորային քննչական բաժնում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 373-րդ հոդվածի 3-րդ մասով: Ձեռնարկված միջոցառումների արդյունքում ժամկետային զինծառայողը ձերբակալվել է:
Նախաքննությունը շարունակվում է: Ձեռնարկվում են անհրաժեշտ քննչական գործողություններ՝ զինծառայողի մահվան բոլոր հանգամանքների բազմակողմանի, օբյեկտիվ և լրիվ հետազոտումն ապահովելու ուղղությամբ:

По факту гибели военнослужащего возбуждено уголовное дело
В третьем гарнизонном следственном управлении принимаются необходимые меры для выяснения обстоятельств смерти военнослужащего срочной службы, рядового Овсепа Григоряна. Об этом «Арменпресс»  сообщили в управлении по информации и связям с общественностью Следственного комитета Армении.
27-го января в промежутке 16:25-16:45 на боевой позиции оборонительного участка одной из воинских частей Армении обороны Григорян получил смертельное проникающее пулевое ранение в области лба.
По предварительным данным, рядовой Григорян получил ранение из-за нарушения другим военнослужащим-призывником правил обращения с оружием.
По данному факту возбуждено уголовное дело по части 3-й статьи 373-й (Нарушение правил обращения с оружием, боеприпасами и представляющими повышенную опасность для окружающих предметами, материалами и веществами, повлекшее по неосторожности смерть человека) Уголовного кодекса Армении.
Военнослужащий срочной службы был задержан.
Следствие продолжается. Принимаются необходимые действия для обеспечения всестороннего, объективного и полного расследования всех обстоятельств инцидента. Справка: Подозреваемый или обвиняемый в преступлении не считается виновным, пока его вина не доказана вступившим в законную силу приговором суда.