Զինված ուժերն էին Հայաստանի անկախության գլխավոր ձեռքբերումը. ՀՀ վարչապետի ուղերձը
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Բանակի օրվա կապակցությամբ: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, ուղերձում նշվում է.
Սրտանց շնորհավորում եմ բոլորիս՝ այս կարևորագույն տոնի կապակցությամբ:
Մենք առաջին հերթին երախտագիտությամբ հիշում ենք բոլոր նրանց, ովքեր կանգնած են եղել Հայոց բանակի ստեղծման ակունքներում և նրանց, ովքեր զոհաբերեցին իրենց կյանքը մեր անկախության և մեր հաղթական բանակի կերպարը կերտելու համար:
Հայոց բանակի կազմավորումը տեղի է ունեցել մեր անկախ պետականության ամենածանր տարիներին՝ պարտադրված պատերազմի պայմաններում, և այսօր հպարտությամբ ենք նշում, որ մեր Զինված ուժերն էին Հայաստանի անկախության առաջին ու գլխավոր ձեռքբերումը:
Այսօր անհնար է գերագնահատել Հայոց բանակի դերն ու նշանակությունը: 2016թ. ապրիլին, երբ հակառակորդի կողմից Արցախի նկատմամբ տեղի ունեցավ լայնածավալ ռազմական ագրեսիան, մեր բանակը կրկին ապացուցեց իր մարտունակությունը՝ ցույց տալով, որ միշտ պատրաստ է պատասխանել մեր հայրենիքի նկատմամբ ցանկացած ոտնձգության: Այսօր մենք հպարտությամբ ենք հիշում այն քաջ տղաներին, ովքեր իրենց վրա վերցրեցին այդ հարվածը:
Բոլոր զինծառայողներին մաղթում եմ քաջառողջություն, երջանկություն և բարի ծառայություն` ի բարօրություն Հայաստանի Հանրապետության»:

Высшим достижением независимой Армении стали Вооруженные силы – послание премьер-министра РА
Как сообщили Арменпресс в Управлении по связям с общественностью и СМИ   аппарата правительства РА, в  послании говорится:
Сердечно поздравляю всех нас с этим важнейшим праздником.
Прежде  всего мы с благодарностью вспоминаем всех тех, кто стоял у  истоков  создания  Армянской  армии, а также тех, кто пожертвовал собственной жизнью во имя нашей жизни, нашей независимости и создания  нашей армии.
Формирование  Армянской армии происходило в самые  трудные времена обретения  независимости – в  условиях навязанной  войны. Сегодня мы  с гордостью отмечаем: первым и высшим достижением независимой Армении стали Вооруженные силы.
Сегодня  уже трудно переоценить роль и значение  Армянской  армии. В апреле 2016г., когда противник предпринял широкомасштабную агрессию в отношении Арцаха, наша армия вновь доказала свою боеспособность, показав, что всегда готова отразить любое  поползновение  против  нашей страны. Сегодня мы  с гордостью вспоминаем тех храбрых ребят, которые  взяли на себя этот удар.
Всем военнослужащим желаю крепкого здоровья, счастья и доброй  службы – во имя благоденствия Республики Армения».