Փարիզում Սենա գետի վարարման պատճառով երկաթուղային կայարաններ են փակվել
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսիայի մայրաքաղաք Փարիզում Սենա գետի վարարման պատճառով հեղեղման վտանգի կապակցությամբ հունվարի 24-ին փակվել Է մերձքաղաքային արագընթաց գնացքների վեց կայարան: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, գրել Է Le Parisien թերթը:
SNCF ֆրանսիական երկաթուղային ընկերությունում հայտարարել են, որ նման միջոցներ են ձեռնարկվել, որպեսզի «ապահովվի ուղեւորների անվտանգությունը»: Սենայի ջրի մակարդակը վերջին մի քանի օրերին հասել Է 5 մետրի նշագծին: Ինչպես նշում Է հրատարակությունը, սպասվում Է, որ հանգստյան օրերին Փարիզում իրադրությունն ավելի կվատանա, ջրի մակարդակը կհասնի 6,2 մետրի:
Սենայի վարարման հետեւանքով հեղեղված են բազմաթիվ ճանապարհներ: Լուվրի եւ Օրսե թանգարանի ղեկավարությունը, որոնք գտնվում են գետափի անմիջական մերձակայքում, հայտնել Է, որ հեղեղման վտանգի պատճառով արվեստի գործերը ստորին հարկերից տեղափոխփու են վերին հարկեր:
Սակայն տեւական տեղատարափներից առաջացած հեղեղումների խնդիրը ծառացած Է ոչ միայն Փարիզի տարածաշրջանում:
Le Parisien-ը գրում Է, որ տեղական օդերեւութաբանական ծառայությունները վտանգի բարձր՝ նարնջագույն մակարդակ են հայտարարել Ֆրանսիայի 23 դեպարտամենտներում, որոնք գտնվում են երկրի արեւելքում եւ հյուսիս-արեւելքում, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

В Париже из-за выхода из берегов Сены закрыли несколько железнодорожных станций
Шесть станций системы скоростных пригородных поездов (RER) закрыты в среду во французской столице в связи с опасностью затопления из-за выхода из берегов реки Сена. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU, об этом пишет газета Le Parisien.
Во французской железнодорожной компании SNCF заявили, что такие меры приняты, чтобы "обеспечить безопасность пассажиров".
Уровень воды в Сене за последние несколько дней достиг отметки в пять метров. Как сообщает издание, ожидается, что к выходным ситуация в Париже ухудшится, уровень воды поднимется до 6,2 метров.
В результате выхода из берегов Сены оказались затоплены многие дороги. Руководство Лувра и музея Орсе, расположенных в непосредственной близости от берегов реки, сообщило, что из-за опасности наводнения предметы искусства переносятся с нижних этажей на верхние.
Однако не только столичный французский регион столкнулся с проблемой наводнений, вызванных продолжительными ливнями. Газета Le Parisien пишет, что местные метеорологические службы объявили повышенный - оранжевый - уровень опасности в 23 французских департаментах, расположенных на востоке и северо-востоке страны.
Похожая ситуация во Франции была в июне 2016 года, когда в результате проливных дождей уровень воды в Сене значительно увеличился.