Հայաստանում սննդամթերքի թանկացումն ավելի մեծ չափով է ազդում գնաճի վրա, քան տարածաշրջանի մյուս երկրներում. ԿԲ նախագահ
Հայաստանում սննդամթերքի թանկացումն ավելի մեծ չափով է ազդում գնաճի վրա, քան
տարածաշրջանի մյուս երկրներում. ԿԲ նախագահ
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում սպառողական զամբյուղում սննդամթերքի տեսակարար կշիռը 41 տոկոս է, Վրաստանում` 30, Ռուսաստանում` 31, Թուրքիայում` 22 տոկոս: Դրանով պայմանավորված սննդամթերքի գների աճը մեր երկրում ավելի մեծ չափով է նպաստում գնաճի ընդհանուր ցուցանիշին, քան տարածաշրջանի այլ երկրներում: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` գնաճը մեղմելու հնարավորությունները քննարկող խորհրդարանական լսումների ժամանակ ասաց ՀՀ կենտրոնական բանկի նախագահ Արթուր Ջավադյանը: «Հայաստանում սպառողական զամբյուղում սննդամթերքի տեսակարար կշիռը 41 տոկոս է, այսինքն` միջին սպառողը իր ծախսումների 41 տոկոսն ուղղում է սննդամթերքի ձեռքբերմանը: Զարգացած երկրներում այդ ցուցանիշը 10-11 տոկոս է, առավելագույնը` 15 տոկոս»,-ասաց Արթուր Ջավադյանը` հավելելով, որ 2017-ին Հայաստանում սննդամթերքի 5.5 տոկոս գների միջին աճը հանգեցրել է 2.3 տոկոս գնաճի, իսկ Վրաստանում 7.3 տոկոս սննդամթերքի աճը հանգեցրել է 2.2 գնաճի:
Արթուր Ջավադյանը շեշտեց, որ Հայաստանում գնաճի ցուցանիշը հաշվարկվում է ներկայացուցչական սպառողական զամբյուղի հիման վրա, որն առավելապես ներկայացնում է ցածր խավի սպառման կառուցվածքը, իսկ գնաճի վրա առանձին ապրանքատեսակների գների կտրուկ բարձրացման ազդեցության մասին հարցադրումները գերագնահատված են:
Անդրադառնալով տարածաշրջանի երկրներում գնաճի ցուցանիշների մեծությանը` ԿԲ նախագահը տեղեկացրեց, որ 2017-ին Վրաստանում գնաճը կազմել է 6.7, Ադրբեջանում` 7.9, Ռուսաստանի Դաշնությունում` 2.5, Ուկրաինայում` 13.7, Մոլդովայում` 7.3, Թուրքիայում` 19.9, Իրանում` 10 տոկոս: Հայաստանում 2017-ին գնաճը եղել է 2.6 տոկոս:

Increase in food price greatly affects inflation in Armenia than in other countries of region – CBA President
Increase in food price greatly affects inflation in Armenia than in other countries of region –
CBA President
YEREVAN, JANUARY 23, ARMENPRESS. The share of food in the consumer basket in Armenia is 41%, in Georgia 30%, Russia – 31% and Turkey 22%. Based on this the increase in prices of food greatly affects the overall figure of inflation in Armenia than in other countries of the region, President of the Central Bank Artur Javadyan said during the parliamentary hearings on the possibilities to mitigate price increase, reports Armenpress.
“The share of food products in the consumer basket in Armenia is 41%, in other words, the average consumer directs 41% of his/her expenses to purchasing foods. This figure in the developed countries is 10-11%, the maximum is 15%”, the CBA President said, adding that the 5.5% average increase in prices of foods in Armenia resulted in 2.3% inflation, and in Georgia the 7.3% price increase of foods products led to 2.2% inflation.
The CBA President stated that the inflation is calculated based on the representative consumer basket which mostly presents the low elite consumption structures, and the questions over the affect of the drastic price increase of separate products are overestimated.