Հայաստանում սննդամթերքի թանկացումն ավելի մեծ չափով է ազդում գնաճի վրա, քան տարածաշրջանի մյուս երկրներում. ԿԲ նախագահ
Հայաստանում սննդամթերքի թանկացումն ավելի մեծ չափով է ազդում գնաճի վրա, քան
տարածաշրջանի մյուս երկրներում. ԿԲ նախագահ
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում սպառողական զամբյուղում սննդամթերքի տեսակարար կշիռը 41 տոկոս է, Վրաստանում` 30, Ռուսաստանում` 31, Թուրքիայում` 22 տոկոս: Դրանով պայմանավորված սննդամթերքի գների աճը մեր երկրում ավելի մեծ չափով է նպաստում գնաճի ընդհանուր ցուցանիշին, քան տարածաշրջանի այլ երկրներում: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` գնաճը մեղմելու հնարավորությունները քննարկող խորհրդարանական լսումների ժամանակ ասաց ՀՀ կենտրոնական բանկի նախագահ Արթուր Ջավադյանը: «Հայաստանում սպառողական զամբյուղում սննդամթերքի տեսակարար կշիռը 41 տոկոս է, այսինքն` միջին սպառողը իր ծախսումների 41 տոկոսն ուղղում է սննդամթերքի ձեռքբերմանը: Զարգացած երկրներում այդ ցուցանիշը 10-11 տոկոս է, առավելագույնը` 15 տոկոս»,-ասաց Արթուր Ջավադյանը` հավելելով, որ 2017-ին Հայաստանում սննդամթերքի 5.5 տոկոս գների միջին աճը հանգեցրել է 2.3 տոկոս գնաճի, իսկ Վրաստանում 7.3 տոկոս սննդամթերքի աճը հանգեցրել է 2.2 գնաճի:
Արթուր Ջավադյանը շեշտեց, որ Հայաստանում գնաճի ցուցանիշը հաշվարկվում է ներկայացուցչական սպառողական զամբյուղի հիման վրա, որն առավելապես ներկայացնում է ցածր խավի սպառման կառուցվածքը, իսկ գնաճի վրա առանձին ապրանքատեսակների գների կտրուկ բարձրացման ազդեցության մասին հարցադրումները գերագնահատված են:
Անդրադառնալով տարածաշրջանի երկրներում գնաճի ցուցանիշների մեծությանը` ԿԲ նախագահը տեղեկացրեց, որ 2017-ին Վրաստանում գնաճը կազմել է 6.7, Ադրբեջանում` 7.9, Ռուսաստանի Դաշնությունում` 2.5, Ուկրաինայում` 13.7, Մոլդովայում` 7.3, Թուրքիայում` 19.9, Իրանում` 10 տոկոս: Հայաստանում 2017-ին գնաճը եղել է 2.6 տոկոս:

В Армении подорожание продуктов питания больше отражается на инфляции, чем в других странах региона: председатель ЦБ Армении
В Армении подорожание продуктов питания больше отражается на инфляции, чем в
других странах региона: председатель ЦБ Армении
В Армении стоимость продуктов питания составляет 41% от общей потребительской корзины, в Грузии -  30%, в РФ – 31%, в Турции – 22%. Соответственно, в  Армении подорожание продуктов питания больше отражается на инфляции, чем в других странах региона. Как передает «Арменпресс», об этом во время парламентских слушаний по теме «Рост цен на отдельные товары и возможности смягчения роста цен» сказал председатель ЦБ Армении  Артур Джавадян.
«В Армении стоимость продуктов питания составляет  41% от общей потребительской корзины, что означает, что население 41% своих расходов направляет на пропитание. В развитых странах этот показатель равен 10-11%, и не превышает 15%»,- сказал председатель ЦБ Армении  Артур Джавадян.
По его словам, именно поэтому подорожание продуктов питания на 5,5% в 2017-м году привело к 2.3-процентной инфляции, тогда как в Грузии подорожание продуктов питания на 7.3% привело к 2.2-процентной инфляции.
Как сказал председатель ЦБ Армении Артур Джавадян, в 2017 году инфляция в Грузии составила 6.7%, в Азербайджане - 7.9%, в РФ - 2.5%, в Украине - 13.7%, в Молдове - 7.3%, в Турции - 19.9%, в Иране – 10%. В Армении в 2017 году инфляция составила 2.6%.
В начале 2018-го года выросли цены на некоторые товары, в частности, бензин подорожал на 20 драмов, дизельное топливо – на 60, сжиженный газ – на 20 драмов.