Ալեքսանդր Իսկանդարյանը խորհրդարանում չի տեսնում այնպիսի ուժի, որը կարող է ընդդիմանալ Արմեն Սարգսյանի թեկնածությանը
Ալեքսանդր Իսկանդարյանը խորհրդարանում չի տեսնում այնպիսի ուժի, որը կարող է
ընդդիմանալ Արմեն Սարգսյանի թեկնածությանը
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Քաղաքագետ Ալեքսանդր Իսկանդարյանը կարծում է, որ  Հայաստանի հանրապետական կուսակցության առաջադրած  նախագահի թեկնածու, Միացյալ Թագավորությունում ՀՀ դեսպան, ՀՀ նախկին վարչապետ Արմեն Սարգսյանն, ամենայն հավանականությամբ, կդառնա ՀՀ նախագահ առաջին իսկ փուլից հետո: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ քաղաքագետն այս մասին ասաց լրագրողների հետ զրույցում:
«Ուժերը, որոնք ի վիճակի են ընդդիմանալ այս թեկնածությանը, գոյություն չունեն այժմյան խորհրդարանում»,-ասաց նա:
Քաղաքագետը հիշեցրեց, որ նախագահի պաշտոնը, իհարկե, քաղաքական բնույթի է, սակայն առաջիկա նախագահի գործառույթները կլինեն զուտ ներկայացուցչական:
«Այն գործառույթները, որ կունենա նոր նախագահը, կլինեն անհամեմատելի նախկին երեք նախագահների գործառույթների հետ: Այս առումով անվանել Արմեն Սարգսյանին 4-րդ նախագահ կարելի է միայն ֆորմալ հարթության վրա: Չորրորդ նախագահի գործառույթները կլինեն ներկայացուցչական, այսինքն՝ քաղաքական իշխանությունը նրա ձեռքերում չի լինի: Սակայն այն պարտականություններին, որոնք պետք է կատարի չորրորդ նախագահը, կարծում եմ՝ Արմեն Սարգսյանը  միանշանակ համապատասխանում է»,-ընդգծեց Ալեքսանդր Իսկանդարյանը:
Հայաստանի հանրապետական կուսակցությունը ՀՀ նախագահի պաշտոնում առաջադրել է Միացյալ Թագավորությունում ՀՀ դեսպան, ՀՀ նախկին վարչապետ Արմեն Սարգսյանի թեկնածությունը: Արմեն Սարգսյանը ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանից ժամանակ է խնդրել քաղաքական ուժերի, Արցախի ղեկավարության և Սփյուռքի կառույցների հետ հանդիպումներ ունենալու և որոշում կայացնելու համար:

Political scientist doesn’t see a political force in parliament that can oppose Armen Sargsyan’s candidacy for President
Political scientist doesn’t see a political force in parliament that can oppose Armen Sargsyan’s
candidacy for President
YEREVAN, JANUARY 23, ARMENPRESS. Political scientist Alexander Iskandaryan says the Republican Party’s candidate for the President, Armenia’s Ambassador to the UK, former prime minister Armen Sargsyan will most probably become the President of Armenia after the first round, reports Armenpress.
“The political forces, capable of opposing his candidacy, now do not exist in today’s parliament”, Iskandaryan told reporters.
He recalled that the position of the President is of political nature, but the functions of the upcoming President will be ceremonial.
“The functions, the new president will have, will be incomparable with the functions of the former three presidents. The functions of the fourth president will be ceremonial, in other words, the political leadership will not be his achievement. But I think Armen Sargsyan definitely corresponds to the obligations to be fulfilled by the fourth president”, Iskandaryan said.